Tudástár

Amit tudnod kell, ha kommunikáció- és médiatudomány szakra mennél

UNIside | 2023-03-31
Érdekel az újságírás és média világa? Kíváncsi vagy, hogyan érdemes tudatosan kommunikálni a sajtóban, a reklámokban vagy céges szinten? Összegyűjtöttünk minden lényeges információt, amit a kommunikáció- és médiatudomány alapfokozatú szakról érdemes tudni!

A kommunikáció- és médiatudomány végzettséggel hol helyezkedhetsz el?

A későbbi elhelyezkedésed nagyban függhet a specializációdtól. Ha a közéleti kommunikáció érdekel, akkor inkább a médiában érdemes körbenézned, ha pedig a szervezeti kommunikáció vonz jobban, akkor nagyobb cégeknél, állami szerveknél is találhatsz állást, esetleg még marketinges területen is sikered lehet. De akár szabadúszóként vagy külsős munkatársként is dolgozhatsz a KKV szektorban.

A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyeket elláthatsz: újságíró, rádióműsor-, televízióműsor-szerkesztő, marketing- és PR-ügyintéző, piackutató, reklám- és marketingtevékenységet tervező/szervező (Fotó: 123rf)

A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyeket elláthatsz: újságíró, rádióműsor-, televízióműsor-szerkesztő, marketing- és PR-ügyintéző, piackutató, reklám- és marketingtevékenységet tervező/szervező, kereskedelmi ügyintéző, irodai adminisztrátor.

Továbbá még olyan munkaköröket is betölthetsz, mint projektmenedzser, -vezető, marketingmenedzser, kommunikációs asszisztens, rendezvényszervező, vágó, szerkesztő-riporter, kommunikációs szakértő, social media manager, sajtóreferens, szerkesztő vagy online szerkesztő. A listát hosszan lehetne folytatni, hiszen nagyon sokrétű a kommunikáció szakon végzettek álláslehetőségei.

 

Híres újságírók és médiaszakemberek

A médiában szereplő újságírók, műsorvezetők örvendenek a legnagyobb ismertségnek, főleg ha a tévében helyezkednek el. Számtalan magyar és nemzetközi példát lehetne említeni. Frei Tamás újságíró, író, műsorvezető riportfilmjeivel és riportműsoriaval lett ismert. Friderikusz Sándor Prima Primissima-díjas újságíró, riporter, televíziós műsorvezető és szerkesztő pedig nagyon színes repertoárral rendelkezik. A beszélgetős, szórakoztató közéleti műsoroktól kezdve, politikai és kulturális elemző műsorokon át dokumentum-riportműsorig számtalan különböző tartalmat vezetett már.

Híradósok között ikonikus párosnak számít Erős Antónia és Szellő István, aki az RTL Klub Híradójának első műsorvezetője volt, 1997-ben. Reggeli rádiós műsorvezetőként és tévésként Bochkor Gábor rádiós és televíziós műsorvezető vagy Sebestyén Balázs televíziós és rádiós személyiség a legismertebbek hazánkban.

Megszámlálhatatlan tévéműsor és film szereti a szerkesztőségek és tévétársaságok életét bemutatni. Az Oscar-díjas Spotlight – Egy nyomozás részletei egy oknyomozó újságíró csapat igaz történet alapján készült nyomozását mutatja be. A The Morning Show drámasorozat egy reggeli hírműsor mögötti szereplőket és kultúrát vizsgálja.

Merész csajok (The Bold Type) (Fotó: Universal Television)

Az újabb generációt pedig remekül bemutatja a Merész csajok (The Bold Type) című vígjáték- és dráma-sorozat, ahol egy nemzetközi női magazin szerkesztőségébe láthatunk be, ahol a leáldozóban lévő nyomtatott kiadványok kihívásait és az online felületek előretörését láthatjuk. A három ifjú főszereplő közül az egyik újságíróként szeretne előrébb jutni szerkesztői pozícióba, a másodiknak social media igazgatóként kell a nyilvánosság súlyával megbirkóznia, a harmadik hősnőnek pedig a pályamódosítás merész lépésével kell megküzdenie.

 

Milyen szakképzettséget ad a kommunikáció- és médiatudomány szak?

  • Kommunikátor.

 

Jelenleg az országban az alábbi intézményekben érhető el ez a képzés:

Angolul jelenleg a BGE, a Corvinus, a METU, a PE és a PTE képzésén választhatod ezt a szakot Communication and Media Science néven.

 

Ezekből a tantárgyakból jó, ha erős vagy, ha ezt a szakot nézted ki magadnak

Egy kommunikátor kezeli a nyomtatott és a digitális szakirodalmi forrásokat, a társadalomtudományi és médiakutatási adatbázisokat és a működtetésükre szolgáló eszközöket (Fotó: 123rf)

Milyen előképzettség segít a bejutásban?

Érdemes olyan középiskolát választani, ahol a humán tárgyakat részesítik előnyben. Továbbá hasznos faktra is járnod a sima tanórák mellett abból a tárgyból, amelyikből emeltezni szeretnél az érettségin.

Figyelem: 2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok. Vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak. Szakképzésért intézményi pontot azonban továbbra is adhatnak az egyes egyetemek.

 

Képzési terület: 

 

Mennyi időbe telik a képzés?

  • 6 félév.

 

Milyen specializációi vannak, és azoknak milyen szakterületei?

Intézményenként változhat az, hogy milyen specializációra van lehetőséged ezen a szakon illetve, hogy hány fős alaplétszámmal indítanak el egy szakirányt.

  • A Corvinuson digitális közélet specializáció és szervezeti kommunikáció között lehet választani specializációt.
  • A DE-n a bölcsészettudomány képzési terület alapképzési szakjain háromféle specializálódási lehetősége van a hallgatóknak, amelyek létszámfüggően indulnak el. Választhatják:
    • az alapképzési szak további speciális ismereteit vagy,
    • egy másik szak 50 kredites képzésének felvételét vagy,
    • a bármely alapképzési szakhoz felvehető specializációt (finn, Mediterrán Európa (neolatin kultúrák).
  • AZ ELTE-n az alapképzési szak általános és szakirányos/specializációs ismeretei mellett kötelezően választani kell a differenciált szakmai ismeretek közül.
  • A KRE-n a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék által meghirdetett egy kötelező specializáción felül még egy specializáció vagy egy másik tanszék által meghirdetett olyan specializáció is elvégezhető, amit a kommunikáció- és médiatudomány alapszakos hallgatók felvehetnek.
  • Az SZTE-n lehetőség van a szakon belül, illetve más szakterületen specializációt vagy minor képzést (szakosodási modult) választani, amely intézményen belüli modulválasztási eljárásban történik.

 

Milyen tudományágakra és szakterületekre épül a képzés?

  •  kommunikációs és társadalomtudományi alapismeretek,
    • [ember és társadalom, társadalmi kommunikáció, társadalomtudományi alapismeretek, szociálpszichológiai alapismeretek; alapozó gyakorlatok modul, kommunikációs szakmai kompetencia-fejlesztés (írásos és mediális gyakorlati kommunikációs ismeretek, kommunikációs kutatásmódszertani ismeretek)];
  • kommunikációs elméleti és gyakorlati stúdiumok,
    • (kommunikációs színterek, a kommunikáció elméletei és modelljei, kommunikációs intézmények működése és intézmények kommunikatív működése, a kommunikáció mediális aspektusai, kultúra és kommunikáció, vizuális kommunikáció, szakmai gyakorlati ismeretek).

 

Milyen gyakorlati követelményei vannak a szaknak?

A szakmai gyakorlat a kommunikáció különböző színterein lévő intézményekben eltöltött legalább 80 órás gyakorlat.

 

Mit tud egy kommunikáció- és médiatudomány szakon végzett hallgató?

  • Ismeri a társadalomtudományi fogalomkészlet minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket, amelyek a társadalom és a társadalmi kommunikáció szaktudományos értelmezésének az alapját képezik.
  • Áttekintéssel rendelkezik a szakterülethez tartozó társadalmi létszférák, azaz az intézmények mint a gazdaság, politika, tudomány, művészet, moralitás, vallás, nyelv, jog normatív rendszereiről és működési gyakorlatáról.
  • Magabiztos módszertani tudással rendelkezik, érti és átlátja a módszertani innováció lehetőségeit és perspektíváit.
  • Jártas a kommunikáció és média területét meghatározó társadalmi, strukturális, gazdasági és politikai folyamatok legfontosabb tényezői terén.
  • Ismeri és érti a kommunikáció és médiatudomány által vizsgált társadalmi jelenségek és alrendszereik működési mechanizmusait.

Egy kommunikátor a kommunikációs szinteken és színtereken feltárt tényeket elemzi, és az eredményekből kibontható összefüggéseket feltárja (Fotó: 123rf)

Mivel foglalkozik egy kommunikátor a mindennapokban? 

  • Eligazodik a szakterületének mélyebb összefüggései és a gyakorlat által felvetett konkrét társadalmi, kommunikációs és médiatudományi problémák, valamint azok lehetséges megoldási módszerei között.
  • Kezeli a nyomtatott és a digitális szakirodalmi forrásokat, a társadalomtudományi és médiakutatási adatbázisokat és a működtetésükre szolgáló eszközöket.
  • A társadalmi kommunikáció alapvető elméleteinek és koncepcióinak szintetizáló összevetésére képes, racionális érvek kifejtésére, vagyis a kommunikáció különböző színterein zajló viták során véleménye megformálására és véleményének megvédésére.
  • Az elméleti és a gyakorlati munkája során megismert kommunikációs szinteken és színtereken feltárt tényeket elemzi, és az eredményekből kibontható összefüggéseket feltárja.
  • A gyakorlati alkalmazhatóság szintjén képes szakterületére vonatkozó (személyközi, csoportos, nyilvános, szervezeti, kultúraközi és tömegkommunikáció) döntéshozatali folyamatokban döntéseket hozni.

 

Hol tanulhatsz tovább, ha itt végzel?

Mesterképzésen elsősorban olyan szakokon tanulhatsz tovább, mint:

  • kommunikáció- és médiatudomány,
  • kulturális antropológia,
  • közösségi és civil tanulmányok,
  • kulturális örökség tanulmányok,
  • mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő,
  • design- és művészetmenedzsment szak.

A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz. Így olyanok is szóba jöhetnek, mint a kreatív írás és művészeti kritika, politikatudomány, szociológia, nemzetközi tanulmányok, társadalmi-viselkedéselemzés, magyar nyelv és irodalom, irodalom- és kultúratudomány, történelem, történeti muzeológia, kulturális örökség tanulmányok, szemiotika, színháztudomány, filmtudomány, szociális munka, hungarológia, környezetpolitika és menedzsment, művészeti instruktor, közpolitika, survey statisztika és adatanalitika szak.

 

Az egyetemek, főiskolák 2023 őszén induló képzéseire az első helyes jelentkezések alapján a kommunikáció- és médiatudomány szak a top 10 között szerepel. A társadalomtudományi képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

 

További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.