Ezek voltak a legnépszerűbb egyetemek a keresztféléves felvételin

Tar Gábor | 2023-01-28
Közel ötezren jelentkeztek az idei keresztféléves felvételire, amelynek ponthatárait a napokban húzták meg. Közülük mintegy 3800 diák kezdheti meg tanulmányát a tavaszi félévben. Megnéztük, mely egyetemekre jelentkeztek a legtöbben.

Összesen 4870 fő jelentkezett az idei keresztféléves felvételi eljárásban, akik közül 3815 főt vettek fel a különböző egyetemek a februárban induló képzésekre.

Főként mesterszakokat hirdettek meg

A keresztféléves képzések ponthatárai a napokban jelentek meg. A felvi.hu oldalán, illetve az E-felvételi felületen személyre szabottan is megnézheted, bekerültél-e az adott szakra.

A keresztféléves felvételi eljárásban idén is döntő többségében mesterképzéseket hirdettek meg. Az elmúlt években a jelentkezők 75-85 százaléka mesterkurzusra jelentkezett. Ezekre a képzésekre kizárólag azok jelentkezhettek, akik legkésőbb 2023 januárjában megszerezték az ehhez szükséges felsőfokú végzettséget, vagyis az alapszakot. Csak néhány egyetem indított alap- és osztatlan képzéseket.

Legtöbben a BME-re jelentkeztek

A jelentkezőkről a felvi.hu-n közzétett számsorokat böngészve kiderül, hogy a 4870 felvételizőből legtöbben (1329 fő) a Műegyetemre (BME) adták be jelentkezésüket, amely csak mesterképzési szakokat hirdetett meg.

A Műegyetem épülete (Fotó: BME)

A BME-t az ELTE (781 fő) és a Debreceni Egyetem (DE) (538 fő) követi a jelentkezők száma alapján felállított képzeletbeli dobogón. A jelentkezők körében legnépszerűbb egyetemek top 5-ös körébe még a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) (456 fő) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) (410 fő) fért be.

A BME-hez hasonlóan a top 5-ben szereplő másik három intézménynél (ELTE, DE, MATE) is az összes felvételiző mesterképzésre adta be jelentkezését. A METU-nál viszont a 410 jelentkezőből százan alap- és osztatlan képzésekre jelentkeztek.

Közel ezer diákot vett fel a BME

Ami a felvettek számát illeti, a BME-n 959, az ELTE-n 466, a Debreceni Egyetemen 384, a MATE-n 251, a METU-n 243 diák kezdheti meg februárban a mesterképzését. A METU-t kivéve ez természetesen mindenhol mesterszakos hallgatókat jelent, míg a Metropolitan Egyetemnél a felvettek közül 60 diák alap- és osztatlan képzésekre került be.

A keresztféléves felvételi legnépszerűbb 10 egyeteme a jelentkezők száma alapján száma

Intézmény Jelentkezők száma Felvettek száma Mesterképzésre felvettek száma
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 1329 959 959
Eötvös Loránd Tudományegyetem 781 466 466
Debreceni Egyetem 538 384 384
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 456 251 251
Budapesti Metropolitan Egyetem 410 243 129
Széchenyi István Egyetem 373 225 204
Kodolányi János Egyetem 294 146 19
Óbudai Egyetem 275 114 114
Miskolci Egyetem 256 201 201
Szegedi Tudományegyetem 226 140 140

Forrás: felvi.hu

A kari toplistát is a BME vezeti

Összességében az adatokból az látszik – ahogy azt a Műegyetem is kiemelte közleményében –, hogy a legtöbben (a felvettek negyede) a BME-n kezdik meg mesterszintű tanulmányaikat februártól. Ezzel egy több éve tartó tendencia folytatódik. A Műegyetemre felvett 959 hallgató túlnyomó többsége, 945 diák állami ösztöndíjas helyre került be.

A felvettek létszáma szerinti országos kari toplistát a Műegyetem villamosmérnöki és informatikai kara vezeti, ahol 450 hallgató kezdheti meg tanulmányait, de a top 10-ben ott van a BME gépészmérnöki, valamint a vegyészmérnöki és a biomérnöki kara is.

A Debreceni Egyetem is közleményben értékelte a keresztféléves jelentkezés adatait. Eszerint a tavalyinál mintegy 10 százalékkal több, összesen 384 jelentkezőt vett fel a DE. A legnagyobb létszámban ezúttal is a gazdaságtudományi kar képzéseire jutottak be hallgatók. A felvettek túlnyomó többsége (369 fő) állami képzésre került be, ami jelentős növekedés a tavalyi adathoz képest.

Miközben a keresztféléves felvételinél már a ponthatárokat is kihirdették, addig a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre még lehet jelentkezni egészen február 15-én éjfélig.