A műszaki területen kiemelkedő a Miskolci Egyetem

UNIside | 2023-01-18
A műszaki tudományok kategóriában ismét a világ legjobb 450 univerzitása között tartja számon a Miskolci Egyetemet a felsőoktatási intézményeket rangsoroló brit Quacquarelli Symonds (QS). Többek között erről is beszél az UNI 2023-nak adott interjúban Horváth Zita, az egyetem rektora.

A műszaki területen kiemelkedő a Miskolci Egyetem. Ezt a brit Quacquarelli Symonds (QS) rangsora is bizonyítja, amely szerint a kelet-magyarországi képzőhelyet a műszaki tudományok kategóriában ismét a világ legjobb 450 univerzitása között tartja számon.

Az intézmény rektora az UNI 2023-ban megjelent interjúban elmondta, hogy az előrelépéssel minőségi támogatáshoz jut az egyetem a magyar állammal kötött finanszírozási szerződés alapján. Horváth Zita arról is beszélt, hogy a Miskolci Egyetem intézményi stratégiája arra épül, hogy bekapcsolódjanak a teljes oktatási véráramba: a szakképzésből hozzájuk alap-, majd felnőttképzésre is lehet menni.

A Miskolci Egyetem intézményi stratégiája arra épül, hogy bekapcsolódjanak a teljes oktatási véráramba. (Fotó: Uni)

„Összehangoltuk a tananyagot, a követelményeket és részt veszünk pályaorientációs programokban, együttműködünk a helyi tankerületekkel is. Éltünk azzal a jogszabályi lehetőséggel, hogy befogadjuk az egyetemre az okleveles technikusi végzettséget szerzett fiatalokat. Összefésültük a tanrendet a technikumokkal, így 30 kreditet el tudunk ismerni. A duális képzésekhez is elsőként csatlakoztunk sok évvel ezelőtt. Éppen azért, hogy gyakorlatot is szerezzenek azok a fiatalok, akik elhagyják az intézményt” – mondta a rektor.

Campusfejlesztés, ipari együttműködés a Miskolci Egyetemen

Az interjúban szó esik a fejlesztésekről is. Kiderül, hogy a Tudományos és Innovációs Park fejlesztése 31 milliárd forintos beruházás volt, és benyújtották a Green and Smart Campus pályázatukat is. Ennek célja a campusfejlesztés, de oktatásfejlesztési csomagot is tartalmaz.

Horváth Zita elmondta azt is, hogy valamennyi regionális vállalattal, kkv-val és multinacionális céggel egyaránt szoros kapcsolatot ápolnak, de vannak régión kívüli partnereik is. Komoly együttműködésük van a Mollal, valamint a magyar petrolkémiai óriással, a tiszaújvárosi Mol Petrollal. Hazánkban elsőként a Miskolci Egyetem alapított vállalati tanszéket, a Robert Bosch Mechatronikai Tanszéket 2004-ben.

Az interjúban természetesen más képzések is szóba kerültek, és kiderült az is, változtatnak-e a Miskolci Egyetemen a felvételi rendszeren.

A teljes beszélgetés az UNI 2023 kiadványban jelent meg, amelyet az UNIside-on is meg lehet rendelni.