Tudástár

Készüljünk az érettségire: ezekkel a módszerekkel sokkal hatékonyabban fog menni a tanulás!

Szigetvári Vilma | 2024-04-16
Közeledik az érettségi időszaka, amikor a megfelelő tanulási módszerek alkalmazása kritikus fontosságú. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan szempontot, amelyek segíthetnek a hatékony tanulásban és a sikeres vizsgákban.

Mindenki saját módszereket és technikákat alkalmaz, de fontos megérteni, hogy melyek azok az általános elvek, amelyek segítséget nyújthatnak bárkinek a tanulási folyamatban.

Tanulási környezet kialakítása

Az optimális tanulási környezet kialakítása kulcsfontosságú. Mindenkinek megvan a saját preferenciája, legyen az egy csendes könyvtár, vagy egy kávézó. Szánj rá időt, hogy megtaláld azt a környezetet, amelyben a legjobban tudsz fókuszálni és hatékonyan tanulni!

Fontos, hogy olyan környezetet alakíts ki magad körül, ami motivál. Ha ez számodra a teljes rend és letisztult környezet, akkor addig ne állj neki a tanulásnak, amíg nem tettél rendet.

A tanulás során az érzékszervek bevonása alapvető fontosságú. Az információ feldolgozása már a kódolással kezdődik, és a környezeti tényezők is befolyásolják ezt a folyamatot. Minél több érzékszervet vonunk be a tanulásba, annál könnyebben tudjuk előhívni az információt. Ezért javasolt változatos helyszíneken tanulni, például a parkban, könyvtárban vagy az erkélyen. A különböző környezetek segíthetnek abban, hogy hatékonyabban tudjuk előhívni a tanult anyagot.

Lány könyvtár ablakában fekszik egy könyvvel.

Az optimális tanulási környezet kialakítása kulcsfontosságú. Mindenkinek megvan a saját preferenciája, legyen az egy csendes könyvtár, vagy egy kávézó. (Fotó: 123rf)

Időbeosztás és szünetek

Az időbeosztás és a rendszeres szünetek beiktatása segíthet maximalizálni a tanulási hatékonyságot. A timeblocking módszer vagy más időbeosztási technikák alkalmazása segíthet abban, hogy minden fontos teendőnek megfelelő időt szánj. Emellett a rendszeres szünetek is fontosak, hogy fizikailag és szellemileg is felfrissülj!

Kutatások szerint az a legoptimálisabb, ha 30-50 perces tanulások között 10 perces szüneteket tartasz.

Tanulási rugalmasság és motiváció

A tanulás rugalmassága és a megfelelő motiváció kulcsfontosságúak ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk tanulni és elérjük céljainkat. A rugalmasság azt jelenti, hogy nyitottak vagyunk az új tanulási módszerek és technikák kipróbálására, valamint alkalmazkodni tudunk az adott tananyaghoz és körülményekhez. Minden tanuló egyedi, ami valakinek hatékony, másnak kevésbé eredményes. Ezért fontos, hogy rugalmasak legyünk és tudjunk változtatni a tanulási stratégiánkon, ha szükséges.

Fiú asztalnál ülve tanul, mellette könyvkupacok.

A tanulás rugalmassága és a megfelelő motiváció kulcsfontosságúak ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk tanulni és elérjük céljainkat. (Fotó: 123rf)

A motiváció pedig az egyik legfontosabb tényező a tanulásban. Ha nincs megfelelő motivációnk, könnyen elveszíthetjük az érdeklődésünket, elmehet a kedvünk az egésztől és már csak azt vesszük észre, hogy a telefonunkat nyomkodjuk. A motivációt számos tényező befolyásolhatja, például a célok kitűzése, az érdeklődési kör vagy épp a környezetünk elvárásai.

Tisztában kell lennünk azzal, miért fontos számunkra az adott tananyag, és hogyan segíthet elérni a céljainkat.

A rugalmasság és motiváció összefonódik egymással, hiszen ha rugalmasak vagyunk, könnyebben megtaláljuk a motivációt arra, hogy folytassuk a tanulást, még akkor is, ha nehézségekbe ütközünk. Ugyanakkor a megfelelő motiváció segíthet abban, hogy rugalmasak maradjunk és ne adjuk fel könnyen, amikor nehézségekbe ütközünk. Ezért fontos, hogy mindig tartsuk szem előtt a céljainkat és találjuk meg azokat az ösztönzőket, amelyek segítenek fenntartani a motivációnkat és rugalmasságunkat a tanulás során.

A tudás kulcsa: tanulj meg tanulni

Testi jóllét és érzékszervek bevonása

A testi jóllét és az érzékszervek aktív bevonása alapvető fontosságúak a hatékony tanuláshoz. Az agy teljesítménye és a koncentráció szempontjából kritikus a megfelelő alvás, táplálkozás és testmozgás. A jó alvás és a megfelelő táplálkozás hozzájárulnak az agyi funkciók optimális működéséhez, míg a rendszeres testmozgás fokozza a vérkeringést és javítja az agyi teljesítményt.

Az érzékszervek aktív bevonása is kulcsfontosságú a tanulás során. Például a hangos olvasás lehetővé teszi, hogy több érzékszervünkkel foglalkozzunk az információval, így könnyebben rögzülhet az agyunkban. Emellett a vizuális segédeszközök, például ábrák, diagramok és képek használata segíthet abban, hogy a tananyag könnyebben megérthető legyen, és jobban megjegyezzük azt.

Fa anyagon futócipő, súlyzók és egy tál müzli.

A jó alvás és a megfelelő táplálkozás hozzájárulnak az agyi funkciók optimális működéséhez, míg a rendszeres testmozgás fokozza a vérkeringést és javítja az agyi teljesítményt. (Fotó: 123rf)

Fontos megérteni, hogy az érzékszervek bevonása nemcsak a passzív olvasásra korlátozódik. A különböző érzékszervek aktív használata, például a tananyag hangos felolvasása vagy saját ábrák készítése, lehetővé teszi számunkra, hogy aktívan részt vegyünk a tanulási folyamatban, és így hatékonyabban tanuljunk. Ezáltal az agyunk jobban rögzíti és emlékezteti az információkat, és könnyebben hívhatjuk elő azokat a későbbi vizsgahelyzetekben.

Mnemotechnikai gyakorlatok

A mnemotechnikai gyakorlatok alkalmazása segíthet a tananyag könnyebb megjegyzésében és emlékezetben tartásában. Például a mozaikszó-módszer vagy más kreatív mnemotechnikai eszközök segítségével könnyebb lehet rögzíteni a kulcsszavakat és fogalmakat.

Ha kíváncsi vagy mnemotechnikai gyakorlatokra, akkor az alábbi cikkben olvashatsz róluk:

Tanulj meg tanulni! – mnemotechnika, avagy nem csak az ismétlés a tudás anyja

A fenti szempontok figyelembevétele és alkalmazása segíthet abban, hogy hatékonyabban tanulj és sikeresen felkészülj az érettségi vizsgákra. Fontos megjegyezni, hogy mindenkinek a saját egyéni igényeinek és módszereinek megfelelően kell kialakítania a tanulási rutinját. 

Sok sikert kívánunk az érettségi vizsgákhoz!