Uni

Az ELTE PPK védjegy a minőségre

UNIside | 2023-03-04
„Az ELTE PPK tökéletes választás mindazok számára, akik gazdag tudással felvértezve, szívesen elmélyednének az emberi lét sokszínű világában” – emelte ki Zsolnai Anikó, a kar dékánja az UNI 2022 in&out első számában megjelent interjúban.

Az ELTE PPK dékánjával készült teljes interjú a UNI in & out 2022 első számában jelent meg.

 

Miket tart az ELTE, és miket a PPK legfontosabb jellemzőinek?

Az ELTE Magyarország egyik legrégebbi és legjobb egyeteme. Olyan brand, melynek ereje a magas színvonalú képzésben és a sokszínűségben rejlik. Kilenc kara közül a PPK a fiatalabbak közé tartozik.

Karunk fókuszában az ember áll, ezt fejezi ki a mottónk is: „Minden, ami ember!” A nálunk tanuló hallgatók az emberekkel kapcsolatos szakmák műveléséhez komoly elméleti és gyakorlati felkészítést kapnak. Emellett sokat teszünk azért is, hogy mindez komfortos környezetben történjék, ahol mind a hallgatók, mind az oktatók jól érzik magukat.

Népszerűségünket évről-évre jól mutatják a túljelentkezési számok.

 

„A mi feladatunk, hogy segítsük a hallgatóinkat szakmai és emberi fejlődésükben.” (Fotó: ELTE PPK)

 

Az országban más intézmények is rendelkeznek hasonló képzési portfólióval. Ön szerint mi az oka annak, hogy a hallgatók mégis az ELTE PPK-t választják?

Az ELTE PPK védjegy a minőségre. A nálunk megszerzett diploma garantált belépő a munkaerőpiacra. A másik vonzerő maga Budapest, azon belül a Kar épületeinek belvárosi elhelyezkedése. De nemcsak a fővárosban, hanem Szombathelyen is vannak BA és MA képzéseink, ahová szeretettel várjuk a régióban élő érdeklődőket.

 

Van olyan digitális módszer, amit a koronavírust követően is megtartottak?

A járvány hatására a digitalizáció gyakorlatilag meghonosult az oktatásban. Az évekkel ezelőtt elképzelhetetlen digitális segédanyagok és az online felületek használata mára mindennapos gyakorlattá vált. Rá kellett jönnünk, hogy a tudásátadásnak nem csak az eddig ismert klasszikus módja létezik.

 

Meg tudna nevezni egy ön számára kedves szakot, melyet bátran ajánlana a felvételizőknek?

Egyet nem fogok tudni kiemelni, mert

az ELTE PPK portfóliója gazdag és nagyon sokszínű. Mi az emberi sokszínűséget kívánjuk megragadni képzéseinkkel.

A pszichológia a zászlóshajónk, aminek évek óta töretlen a népszerűsége. Sporttudományi szakjaink rendre vezető helyen végeznek a felsőoktatási rangsorokban, a társadalmi befogadás tanulmányok mesterszakunk pedig országosan egyedülálló.

 

Ezekhez az emberközpontú képzésekhez milyen beállítottságúnak kell lennie egy hallgatónak?

Megfordítanám a kérdést: milyennek kell lenniük az itt oktató tanároknak? Abból indulunk ki, hogy a hozzánk jelentkező diákok egyedi, önálló személyiségek. Nem szabhatjuk meg, milyen típusúak legyenek, ez ellentmondana a pedagógiai elveinknek és a PPK eszmeiségének. A mi feladatunk, hogy segítsük a hallgatóinkat szakmai és emberi fejlődésükben.

 

A HÖK rendkívül színes közösségi életet működtet, amihez a kari vezetés teljes támogatását élvezik. (Fotó: ELTE PPK/Facebook)

 

A tanulás mellett milyen egyéb lehetőségeket kínálnak a hallgatóknak?

Egyrészt lehetőséget adunk már nagyon korán a kutatói munka megismerésére.

Több mint 40 kutatócsoportunk van, ezekbe a hallgatók szabadon bekapcsolódhatnak. A különféle képzéseken tanuló hallgatóink számára pályázati rendszert működtetünk publikációs támogatásra, külföldi utazásokra és konferenciákon való szereplésre.

De legalább ennyire fontos, hogy jól érezzék magukat a hallgatók a karon. Ebben nagy szerepe van a kari hallgatói önkormányzatnak (HÖK), rájuk egyenrangú partnerként tekintünk. A HÖK rendkívül színes közösségi életet működtet, amihez a kari vezetés teljes támogatását élvezi. Végül megemlítem azt a kulturális sokszínűséget, melyet a nálunk tanuló sok külföldi diáknak köszönhetünk.

 

Diplomaszerzés után milyen karrierre számíthatnak a hallgatók?

Ez attól függ, ki milyen életpályára készül. Egy szűk réteg kutatói pályában gondolkodik, míg a többség inkább a gyakorlati életben szeretné kipróbálni magát.

Úgy vélem, akkor jó egy kar, ha mindkét útra felkészít, és az elméleti ismeretek mellett kellő hangsúlyt fektet a képzés során az alkalmazásra, a szakmai gyakorlat megszerzésének biztosítására is. A visszajelzések alapján hallgatóink jól megállják helyüket, válasszanak bárhogyan is.

Utóéletük követése az alumni rendszer feladata.

 

Miként tartják „naprakészen” a szakokat, hogy azok megfeleljenek az aktuális munkaerőpaci trendeknek?

A magyar felsőoktatás minőségbiztosítási kritériumok alapján működik. Ezek többek között megmutatják, hogy az egyetemek kínálata mennyit ér a hallgatók és a munkáltatók számára. Hallgatóinkat folyamatos önképzésre, a szakterületük újdonságainak követésére ösztönözzük. A diploma megszerzése után a specializációra, további piacképes ismeretek megszerzésére nyújt lehetőséget a PPK szakirányú továbbképzéseinek széles kínálata.

Címkék: digitális   diploma   egyetem   ELTE   ELTE PPK   emberközpontú   hallgató   képzés   munka   Zsolnai Anikó