Free

Egészséges agy: így vigyázz rá

Kőszegi Anna | 2022-12-02
Az agy minden életfunkciónk kiindulópontja. Ha vigyázunk rá, tápláljuk fizikai és mentális értelemben, sokkal hosszabb és boldogabb életet élhetünk.

Az agy egészségének megőrzése minden életkorban fontos. Ez a mérete szerint nem is olyan nagy szerv, minden nap észrevétlenül végzi a dolgát. Nem sokat gondolunk rá, pedig szervezetünk összes működését meghatározza, kezdve a mozgással, az érzelmeken át, egészen a kognitív funkciókig.  Bár szinte minden körülmények között elvégzi a dolgát, jólesik neki egy kis törődés. Egy kis odafigyeléssel, megfelelő táplálékkal sokat javíthatunk a teljesítményén. Ki nem könyörgött még az agyának egy vizsga előtt, hogy csak egy kicsivel több információt jegyezzen még meg? Szintén fontos szempont, hogy ha hosszú távon megőrizzük agyunk egészségét, olyan betegségeket előzhetünk meg, mint az Alzheimer-kór és a demencia.

Figyeljünk a mentális egészségünkre

Fiatal felnőttkorunkban, azaz 18 és 30 éves korunk között, az életünk átalakulóban van, felfedezzük önállóságunkat. A növésben már megálltunk egy ideje, az agyunk még mindig fejlődik, egészen a húszas éveink közepéig. Az utoljára kifejlődő agyterületeink a döntéshozatalért és érzelmi szabályozásért felelősek, ami sok mindent megmagyaráz. A mentális betegségek 75 százalékát is 24 éves korig diagnosztizálják, és a szorongás, valamint a depresszió megjelenése is a korai felnőttkor során a legjellemzőbb. Ha nem félünk szakértői segítséget kérni, hanem idejében közbelépünk, a lehető legjobbat tesszük magunknak. Megalapozhatjuk, hogy felnőttkorunkba már olyan személyként lépjünk, aki tisztában van kihívásaival, kezeli őket, és tudatosan áll a mentális egészségéhez ahelyett, hogy káros módszerekkel nyomná el őket.

agy

Forrás: Pexels.com

Rendszeres testedzés az agy egészségéért

A rendszeres testedzés az agyra is jó hatással van. A mozgás friss vért pumpál az agyba, felgyorsítja a vérkeringést, és ezáltal még az agy öregedésével kapcsolatos bizonyos problémák is visszafordíthatóak. A mozgás csökkenti a stressz-szintünket is, javít a mentális és érzelmi állapotunkon is. Már napi harminc perc is elég lehet ahhoz, hogy ezeket a pozitív hatásokat elérjük, és nem kell olimpiai erőfeszítésre gondolnunk. Még a séta is megteszi, vagy bármi, amihez kedved van. Ha tényleg úgy érzed lehetetlen beszorítani a mindennapjaidba, akkor már annyi is elég, ha hazafelé menet két megállóval hamarabb szállsz le, és hazasétálsz. Mindössze tíz perc pluszba fog kerülni.

Törekedj a kiegyensúlyozott táplálkozásra

Az étrendünk alapjaiban befolyásolja az agyunk működését és egészségét. Próbáljunk a lehető legtöbb teljesértékű, vagyis nem finomított, sokszorosan feldolgozott ételt fogyasztani. Az agyra nézve különösen fontos az egészséges zsírok fogyasztása is, amelyek elengedhetetlenek a sejtek regenerációjához, hisz az agy maga is nagyrészt zsírból épül fel. Az úgynevezett jó zsírokat, az Omega-3, -6, és -9-et a legkönnyebb olajos magvakból, olíva olajból és halakból bevinni a szervezetbe.

Aludj eleget

Az alvás az agy pihenőideje, az egyetlen alkalom, amikor rendet rakhat. A pihenőidőt semmiképpen sem leállásként, hanem inkább frissítésként, rendrakásként és újraindításként kell érteni, ha a szürkeállományunkról van szó. Az agy alvás közben is keményen dolgozik, de másként. Ha tanuló vagy, és minden nap újabb és újabb információkat próbálsz az agyadba raktározni, különösen fontos, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű pihenőt adj az agyadnak. Ez az idő ugyanis az emlékek elraktározására is szolgál.

Mit jelent a minőség és a mennyiség? A már sokszor hangoztatott hét vagy nyolc óra tényleg a minimum, de van olyan is, akinek többre van szüksége. Ennek az alvásnak pedig összefüggőnek kell lennie, nem lehet másként elosztani. Így sajnos nem megoldás, ha ugyan a hétvégét végig alszod, miközben a hét öt napján hajnali kettőig tanulsz és öt órát alszol.

Az ember szociális lény

Amennyire károsak az egészségtelen kapcsolatok a mentális egészségünkre, a jó kapcsolatok és a társas lét annyira jót tud tenni. Segít leküzdeni a stresszt és a depressziót, sőt még a memóriára is pozitív hatással van. A társaságban eltöltött pillanatok pozitív érzéseket váltanak ki belőlünk, és akiknek kiterjedt és egészséges társas kapcsolataik vannak, még tovább is élnek, mint azok, akik magányosak. Az elmagányosodás miatt kialakuló problémák a modern társadalmak egyik legjelentősebb kihívásai. Legyen ez a jel, hogy mindenkinek ideje kicsit megerőltetnie magát, írnia egy üzenetet azoknak, akikkel már rég beszélt, és egy tea mellett elmesélni mi történt azóta. Bármilyen sok idő is telt el, nem kínos felvenni a kapcsolatot régi barátokkal.

Címkék: agy   egészség   életmód   mozgás   táplálkozás