Free

Fókuszban a halláskárosodás: A gyerekek számára komoly veszélyt jelenthetnek a rendezvények

UNIside | 2024-04-22
A magas zajszintű rendezvények komoly veszélyt jelentenek a gyerekek hallására. A WHO előrejelzése szerint 2030-ra a halláskárosodás lesz az egyik legelterjedtebb fogyatékosság a világon. A szakértők szigorúbb szabályozást sürgetnek a hallásvédelem érdekében.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2030-ra a halláskárosodás lesz az egyik legelterjedtebb fogyatékosság, amely világszinten több mint 1 milliárd gyermeket veszélyeztet, Magyarországon körülbelül 600 ezer embert érinthet. Ez a tendencia aggodalomra ad okot, különös tekintettel arra, hogy a gyermekek már életük nagyon korai szakaszában ki vannak téve a káros hatásoknak. Fontos kiemelni, hogy a zajterhelés a halláskárosodáson kívül egyebek mellett figyelem- és viselkedészavarhoz, valamint keringési megbetegedésekhez is vezethet.

A gyerekek számára rendezett események gyakran járnak magas zajszinttel

Az MTA Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottsága (MTA AOÁB) a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájával és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesülettel (NGYSZME) április 16-án, a hang világnapján sajtótájékoztatóval egybekötött szimpóziumot tartott a gyerekek hallásvédelméről, hallásneveléséről. 

Az MTA és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által végzett kutatások rávilágítanak arra, hogy a gyerekek számára szervezett események, koncertek és más rendezvények gyakran járnak magas zajszinttel, amelyek károsíthatják a hallást. A szakemberek által kidolgozott javaslatok célja a rendezvények hangerejének szigorúbb szabályozása és a zajszint feltüntetése, hogy a gyermekek megfelelő védelmet élvezzenek. Az eseményre készült közlemény szerint a zajártalom okozta halláskárosodás maradandó, sem gyógyszerrel, sem műtéti úton nem gyógyítható.

A gyermekek már életük nagyon korai szakaszában ki vannak téve a zajterhelés káros hatásainak. Ez a halláskárosodáson kívül akár figyelem- és viselkedészavarhoz, valamint keringési megbetegedésekhez is vezethet. (Fotó: 123RF)

Óvjuk a felnövekvő generációk hallását!

Márki Ferenc villamosmérnök, egyetemi docens, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Akusztikai és Stúdiótechnikai Laboratóriumának vezetője, az MTA Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottságának elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: céljuk, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a rendkívül nagy hangerejű rendezvények komoly veszélyt jelentenek a felnövekvő generációk hallására. Projektjükkel el szeretnék érni, hogy ezek a zenés rendezvények törvényileg szabályozhatóvá váljanak, mivel jelenleg a gyermekek hallásának védelmét semmilyen szabályozás nem biztosítja. 

Törvényjavaslatukat azon felmérés eredményei alapján dolgozták ki, melyet a fővárosban 25 helyszínen végeztek. A rendezvények között egyebek mellett gyerekeknek szóló színházi előadások, koncertek, filmvetítések és óvodai ünnepségek szerepeltek. Eredményeik azt mutatták, hogy a nagy hangerejű gyermekrendezvények kifejezetten gyakoriak. A 25 mérési pont közül összesen hat esemény volt csak biztonságos, az összes többinél kockázatos vagy veszélyes volt a hangterhelés, sok esetben a hang erősség elérte a 120 decibelt.

A szakemberek a rendezvények színek szerinti kategóriabesorolását javasolják a hangnyomásszint alapján. (Kép forrása: ovdafuled.hu)

Színek szerinti kategóriabesorolást kapnának a rendezvények

A felmérések rámutattak, hogy a gyerekek fokozottan ki vannak téve a zajnak, és sok esetben nem védik őket megfelelően. A számukra rendezett események általában magas zajszinttel járnak, ami fokozott kockázatot jelent a halláskárosodás szempontjából. Ezért fontos, hogy a szülők, oktatók és rendezvények szervezői tudatosítsák a kockázatot, és megfelelő intézkedéseket tegyenek annak minimalizálása érdekében.

„Az orvosok már évtizedek óta figyelemmel kísérik azt a jelenséget, hogy a gyermekek egymást követő korosztályainak egyre rosszabb a hallása. Ennek oka pedig a szabadidős zaj, amelynek egyre jobban ki vannak téve a fiatalok.“

– mutatott rá Hacki Tamás fül-orr-gégész professzor, az orvoscsoport vezetője. Ismertetése szerint a szakemberek a rendezvények színek szerinti kategóriabesorolását javasolják. 

Eszerint 

  • a zöld a „megfelelő”, maximum 75 decibel hangnyomásszintre vonatkozik 
  • a sárga a „kis kockázatú” 75-80 decibelre 
  • a narancs a „kockázatos” 80-85 decibelre, 
  • a piros „nagyon kockázatos” 85-90 decibelre 
  • a sötét piros a „veszélyes” 90-95 decibelre 
  • a bordó pedig az e feletti, „nagyon veszélyes” hangnyomásszintet jelezné. 

Az egyes ajánlott kategóriahatárokat az életkor függvényében is behatárolták. A törvénytervezetben – amely a fogyasztóvédelmi hatóságra bízná azoknak a szankcionálását, akik nem tartják be az előírásokat – azt is szorgalmazták, hogy a szervezők igény szerint biztosítsanak hallásvédő eszközöket a rendezvényeiken.