Uni

Duális képzések a Debreceni Egyetemen – ahol az elmélet és a gyakorlat egymást erősítik!

UNIside | 2024-04-26
Képzeld el azt a helyzetet, amikor a munkáltató tapasztalt jelentkezőre vár, Te pedig anyagilag és szakmailag is megbecsült munkahelyre. Erre épül a duális képzési koncepció, amely a Debreceni Egyetemen kilenc éves múltra tekint vissza.

Adott egy gazdasági szereplő, amely tesz azért, hogy a hallgatókat már tanulmányaik idején felkészítse a munka világára és megismertesse velük saját munkafolyamatait és szakmai fortélyait. Emellett itt vagy Te, aki nem szeretnél hosszasan keresgélni a végzős évet követően, inkább biztosra mennél egy bejáratott helyen. Jól hangzik? A Debreceni Egyetem sokat tesz azért, hogy felkutassa a megfelelő munkaerőpiaci szereplőket – a majdani munkahelyedet – és kidolgozza velük közösen azt az együttműködési formát, amely már a képzés éveiben összeköti a felsőoktatási intézményben tanulót és jövőbeli munkahelyét, egy speciális és gyakorlatorientált képzési forma keretében.

A duális képzés során az elméleti képzés az egyetemen, míg a gyakorlati képzés a vállalkozásnál folyik, tulajdonképpen a felsőoktatási intézmény és a vállalat „osztozik” a képzés feladatain és a képzési időn. A szorgalmi időszakot tekintve nincs különbség, azt minden hallgató együtt tölti azokkal, akik nem vesznek részt a duális képzési formában. Ezt követően a duális képzésben tanuló részt vesz az ún. „vállalati szakaszban”, ami azt jelenti, hogy munkavégzésre irányuló szerződéses jogviszonyban, díjazás ellenében már dolgozik, emellett – ha jó tanulmányi eredményei vannak – részesülhet a felsőoktatási ösztöndíjakból is.

A speciális, valós piaci igényekhez hangolt duális képzési programok a Duális Képzési Tanács által meghatározott minőségbiztosítási rendszer szerint zajlanak, tapasztalt szakemberek (mentorok) bevonásával. A hallgatónak egyszerre kell helyt állnia a munkahelyen és a felsőoktatási intézményben. Ez azt jelenti, hogy a vizsgaidőszakban és a szünetekben a hallgató ideje nagy részét a gyakorlóhelyen tölti, miközben a vizsgáit is ugyanúgy, sikeresen kell teljesítenie, mint a hallgatótársainak.

Fotó: Debreceni Egyetem

A felvételi eljárás párhuzamosan zajlik, a hallgató egyszerre jelentkezik a felsőoktatási intézménybe és a partnervállalathoz. A Debreceni Egyetemen a következő karok kínálnak duális képzési lehetőséget, részletesebb információkért látogass el honlapjukra:

Az Egészségtudományi Kar hat településen összesen tíz, szociális- és gyermekvédelmi szolgáltatásokat nyújtó partnerrel várja a jelentkezőket szociális munka alapszakon. A hallgatók gyakorlati betekintést nyernek a terepi munkába, intézmény- és szolgáltatásismeretet szereznek, valamint specializációra is lehetőségük nyílik három szakterületen (család- és gyermekvédelem, idősekkel végzett, valamint egészségügyi szociális munka). 

A Gazdaságtudományi Kar tíz mesterszakon kínál duális képzési formát (agrárközgazdász, ellátásilánc-menedzsment, marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, sportközgazdász, számvitel, vállalatgazdaságtan, vállalkozásfejlesztés, vezetés és szervezés, vidékfejlesztési agrármérnöki), egyebek mellett az üzletfejlesztésben, a logisztikai és a pénzügyi folyamatokban kínálva új ismeretszerzési lehetőségeket mintegy 90 partnerrel. A partnerek közül számtalan nagy múltú kereskedelemmel, gyártással, humánerőforrás-menedzsmenttel, könyveléssel foglalkozó hazai és multinacionális céget találunk, de akár pénzintézetet is. A kar gondozásában a partnervállalatok bevonásával új regisztrációs és felvételi felület nyílt meg a jelentkezők számára, mely valamennyi duális képzést kínáló kar számára hamarosan használható lesz az egyetemen.

Az Informatikai Karon három mesterszakon (gazdaságinformatikus, mérnökinformatikus, programtervező informatikus) folyik a képzés duális formában, melyek az angol nyelvű képzésekben résztvevők számára is elérhetők.

A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon jelenleg öt alapszak (élelmiszermérnöki, kertészmérnöki, mezőgazdasági mérnöki, természetvédelmi mérnöki, vadgazdamérnöki) és hat mesterszak (állattenyésztő mérnöki, élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnöki, kertészmérnöki, növényorvosi, növénytermesztő mérnöki, természetvédelmi mérnöki) érhető el duális képzési formában, számos vállalati partnerrel. A duális szakok köre 2024 szeptemberétől várhatóan további három szakkal bővül (precíziós mezőgazdasági mérnöki alapképzési szak, mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki és környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterszak). Az agrárium és az élelmiszeripar főként felelős vezetői munkakörbe keres friss diplomásokat, például minőségirányítási vezetői, üzem- vagy telepvezetői pozíciókba. Az alapszakos hallgatókat – széleskörű szakmai tudásuk miatt – a nagyobb, szélesebb tevékenységi kört (pl.: állattenyésztési, növénytermesztési, kertészeti, élelmiszeripari ágazat, vagy természetvédelmi és vadgazdálkodási terület) felölelő vállalkozások részesítik előnyben, az ágazatspecifikusabb mesterszakos hallgatókat pedig a főként a növényvédelemre, vízgazdálkodásra, precíziós növénytermesztésre vagy az élelmiszerbiztonságra specializálódott cégek keresik – így az agrárium szinte valamennyi piaci szereplője érdekelt a képzések egy-egy formájának duális megvalósításában.

Fotó: Debreceni Egyetem

A Műszaki Kar duális képzést két alapszakon (gépészmérnöki, műszaki menedzser) és három mesterszakon (gépészmérnöki, környezetmérnöki, műszaki menedzser) ajánl. A gépészmérnöki alapszakot már a 2015/2016-os tanévben duális képzési forma keretében indította a kar, jelenleg 27 vállalati partnerrel együttműködve folyik az oktatás. A szak a 2024/2025. tanévtől a szolnoki képzési helyen is elérhetővé válik, ahogy a műszaki menedzser alapképzési szak is. A gépészmérnöki mesterképzési szakon 13, a környezetmérnöki mesterszakon szintén 13, a műszaki menedzser mesterképzésen pedig 21 cég várja a duális képzési formában tanulni vágyók jelentkezését.

A Természettudományi és Technológiai Karon két alapszak (vegyészmérnöki, villamosmérnöki), valamint nyolc további mesterszak (alkalmazott matematikus (angol nyelven is), biológus, biomérnöki, geográfus, geoinformatika, hidrobiológus, környezettudomány, vegyészmérnöki) érhető el a duális képzési formában több mint 35 partner vállalat közreműködésével, melyek között neves hazai és multinacionális elektronikai, vegyipari és agrárvállalkozások egyaránt találhatók. Az, hogy a kar a mérnökszakok mellett a természettudományos szakokra is ki tudta terjeszteni a duális képzési formát, egyedülálló az országban. Ez azt mutatja, hogy a piac (ipar) részéről számottevő és növekvő igény mutatkozik a természettudományos szakképzettség iránt is, a Debreceni Egyetemen végzett hallgatókat keresik és meg is fizetik.