Az egészségügyi szempontból ideális testsúlytól való nagyobb eltérés súlyos betegségekhez, akár idő előtti halálhoz is vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint hamarosan a halálozások kétharmadáért közvetve az elhízás és a mozgásszegény életmód lesz a felelős.
Az elhízással együtt járó lerakódó zsírréteg áthangolja a szervezet működését, köztük az olyan fontos területek működését is, mint a hormonrendszer, vagy az immunrendszer.
Forrás: Unsplash
Jó tudni, hogy az elhízással járó társbetegségek nagy része visszafordítható, így a kockázatok csökkenthetők. Ne feledd: az elhízás betegség, amelynek gyógyításához érdemes szakember segítségét kérni.
Jól ismert, hogy a testsúly probléma hátterében jellemzően a hátterében a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő összetételű és mennyiségű táplálkozás áll. Ugyanakkor túlsúly kialakulásához vezethetnek különböző genetikai okok, vagy hormonális zavarok, például pajzsmirigy problémák. De szervi megbetegedések, mint a policisztás petefészek szindróma vagy anyagcserezavarok, mint az inzulinrezisztencia is. Így ezek diagnózisa és kezelése az első lépés a gyógyuláshoz.
A testtömeg-index (angolul body mass index, rövidítve BMI), segít kideríteni az elhízás mértékét. Egy egyszerű számítás, vagy kalkulátor segítségével kiderítheted a te BMI-értékedet. Ha tisztában vagy egy átlagos testsúlyú felnőtt napi kalóriaszükségletével, továbbá megfigyeled a napi kalóriabeviteled, könnyen rájöhetsz, hol van a hiba az étkezésedben. Természetesen a kalóriaigény eltérő életkor, magasság és nem szerint is.
A fogyáshoz vagy épp az egészséges testsúly megőrzéséhez rendszeres mozgásra van szükség. Tudod, hogy milyen időtartamú és intenzitású fizikai aktivitás javasolt egy átlagos felnőttnek? Miért fontos már gyermekkorban foglalkozni a prevencióval? Mi a jelentősége a megváltozott összetételű bélflórának, a stressznek vagy az alvási bioritmus zavarainak? Egyáltalán, miért alakulnak ki a zsírpárnák?
A fenti kérdésekre mind-mind fontos ismerni a választ a teljes probléma megértéséhez. A Semmelweis Egyetem animációs filmjéből ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz.