Free

Ezek a mai fiatalok leggyakoribb problémái: Nem vagy egyedül velük

Szádeczky-Kardoss Klára | 2022-10-22
Milyen problémákkal keresik a fiatal felnőttek a mentálhigiénés tanácsadókat leggyakrabban? Miben tudnak nekik segíteni? A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) mentálhigiénés videósorozatában erről lesz szó dr. Szántó Szilvia életvezetési tanácsadó közreműködésével.

Ismerősek számodra ezek a mondatok valamelyike?

• „Feszültnek érzem magam, és nem tudom, mi az oka.”
  • „Nem tudok a feladataimra koncentrálni, sokat szorongok.”
  • „Magamat stresszelem, már az alvás sem megy.”
  • „Olykor azon kapom magam, hogy mindenért elsírom magam.”
  • „Folyton a közösségi médiában bolyongok, órák mennek el vele, utolsó percre hagyom a feladataim intézését, és ezen nem vagyok képes változtatni.”
  • „Túl sok minden történik velem egyszerre, nem tudom feldolgozni.”
  • „Túlvállalom magam, folyton aggódom.”
  • „Képtelen vagyok beosztani az időmet, eldöntöttem, hogy másként csinálom, aztán mégsem sikerült.”
  • „Közösségben nem tudok megszólalni, de egyedül sem szeretek lenni.”

Megfigyelhető, hogy az egyik leggyakoribb probléma, ami a mai fiatalokat, hallgatókat érinti, hogy folytonos feszültség, egyfajta nyugtalanság munkálkodik bennük. Általában nem tudták az okát meghatározni, csak úgy érezték, hogy valami nincs rendben az életükkel és nem teljesen önazonosak.

Forrás: Canva

Természetesen a párkapcsolati és családi problémák a dobogósok a szorongás után. Azonban az önbizalomhiány, negatív énkép, stresszkezelési problémák, kilátástalanság és lemaradottság érzése, koncentrációs és tanulási nehézségek, egészségügyi problémák és betegségek is előkelő helyen szerepelnek, amikor valaki szakemberhez fordul segítségért.

„Találd meg a lelki békédet és az utat önmagadhoz” jeligével indított útjára egy roppant fontos témával foglalkozó sorozatot a BGE

Korábban már szó esett arról, hogy mit is jelent pontosan a mentális egészség és a mentálhigiéné. Mennyire fontos észrevenni, ha lelkileg nem vagyunk egészségesek, és mennyire  jó, ha tisztában vagyunk vele mit is tehetünk annak érdekében, hogy mentálisan egészségesebbek, erősebbek legyünk.
Továbbá arról is írtunk, hogy a felsőoktatásban mennyire sok helyen van lehetőséged segítséget kérni, ha úgy érzed a probléma túlnőtt rajtad.

A BGE videósorozatának második részének témája: Milyen egy mentálhigiénés beszélgetés? Milyen problémákkal szokták megkeresni a fiatalok a szakembereket?