Uni

2024-ben is Egyetemi Tavasz Szegeden: Több száz izgalmas programmal várnak!

Szigetvári Vilma | 2024-04-12
A hosszú téli hónapok után idén tavasszal is felpezsdül az élet Szegeden, a tudomány és művészetek fesztiváljának, az Egyetemi Tavasznak köszönhetően! Annyi programmal készültek a szervezők a hét hetes rendezvénysorozatra, hogy garantáltan mindenki megtalálja a számára érdekes, izgalmas eseményt.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) által szervezett eseménysorozat hetven különböző helyszínen, több száz programmal várja az egyetemi közösséget és a város lakóit egyaránt. Az Egyetemi Tavasz egy olyan platform, ahol összefonódik a tudomány és a művészet, a kreativitás és a tudás.

Az Egyetemi Tavasz rendezvénysorozat

Az SZTE Kulturális Irodája immár 19. alkalommal rendezi meg az Egyetemi Tavasz programsorozatot. A fesztivál célja az egyetemhez kapcsolódó kulturális, ismeretterjesztő, tudományos és sporttevékenységek bemutatása, megismertetése a nagyközönséggel. 

Az idei eseménysorozat számos izgalmas programot kínál, mint például színházi előadások, kiállítások, koncertek, táncházak, kerekasztal-beszélgetések és ismeretterjesztő fórumok. Külön figyelmet kapnak a Szegedi Egyetemi Énekkar százéves jubileumához kapcsolódó események, melyekkel az egyetem társadalmi és környezetvédelmi elköteleződésére is felhívják a figyelmet. 

Szegedi Tudományegyetem épülete az előtérben a szökőkúttal.

Az SZTE Kulturális Irodája immár 19. alkalommal rendezi meg az Egyetemi Tavasz programsorozatot. (Fotó: 123rf)

Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese a rendezvény sajtótájékoztatóján külön kiemelte a programkínálatból A természettudományok művészete című szimpóziumot, ahol a természettudományok és a művészetek találkoznak, és ahol a résztvevők betekintést nyerhetnek a tudomány és a művészet közötti kapcsolatokba. A művészeteknek is van természettudománya, nem csak a természettudományoknak művészete – fogalmazott a rektorhelyettes.

Nyitóhét a hallgatói művészeti aktivitás jegyében

A fesztivál hagyományosan április 11-én, József Attila születésnapján, a magyar költészet napján kezdődik. A nyitóhét a hallgatói művészeti aktivitás jegyében telik: a rendezvényen félszáz produkciót mutatnak be az egyetem művészeti versenyén. Ezután az érdeklődők megcsodálhatják az egyetemi fotópályázat anyagából válogatott kiállítást a rektori épület átriumában.

A fesztivál hivatalos megnyitóját pénteken tartják, ahol Balázs-Piri Soma koncertje előtt átadják a Hallgatói művészeti verseny díjait. A programok között számos kiállítás, koncert, kerekasztal-beszélgetés, ismeretterjesztő fórum és színházi előadás szerepel, melyek minden érdeklődő számára nyitottak és többnyire ingyenesen látogathatók.

Diákok hallgatnak egy előadást.

A programok között számos kiállítás, koncert, kerekasztal-beszélgetés, ismeretterjesztő fórum és színházi előadás szerepel, melyek minden érdeklődő számára nyitottak és többnyire ingyenesen látogathatók. (Fotó:123rf)

Folytatódik a Vers délben sorozat

A komolyzenei rajongókat Tóth Jonathan koncertje várja, aki tavaly nyerte meg az egyetemi zenei versenyt. Emellett az egyetem Bartók Béla Művészeti Karának művésztanárai is fellépnek a fesztivál során.

A dzsessz szerelmesei sem maradnak ki a programból: a No Milk Today-ben nemcsak hazai, de neves külföldi zenészek is koncertet adnak. A Fonó Klub Szeged a Radnóti Caféban világzenei koncerteket és táncházakat szervez, míg a Blues Bell jubileumi koncerttel ünnepli harmincéves fennállását.

Az irodalom és költészet kedvelői sem fognak unatkozni: Grecsó Krisztián visszatér egykori egyetemére, Erőss Kinga pedig bemutatja Miniatúrák című új kötetét.

Az Egyetemi Tavasz részeként folytatódik a nagy népszerűségnek örvendő Vers délben sorozat, ahol az egyetem dolgozói és a város polgárai minden nap a déli harangszót követően Szent-Györgyi Albert Dugonics téri szobra mellett mondják el kedvenc költeményüket.

Az Egyetemi Tavasz fesztivál tehát nem csupán egy hagyományos tavaszi rendezvény, hanem egy olyan eseménysorozat, ahol összefonódik a tudomány, a művészet és a kultúra, és ahol mindenki megtalálhatja az érdeklődésének megfelelő programot.


Egy évvel ezelőtt a Szegedi Tudományegyetem hallgatóival beszélgettünk az egyetemi tapasztalataikról. Az UNIside Beck Martint, az SZTE mesterszakos politológus hallgatóját kérdezte a mesterszakról és a karrierlehetőségekről.