Tudástár

Amit tudnod kell, ha nemzetközi gazdálkodás szakra mennél

Magyar Krisztina | 2023-04-02
Érdekelnek a nemzetközi vállalkozások, a fejlesztési tervek, a szállítmányozás és a külkereskedelem? Szívesen tanulnál gazdaságtudományi területen? Összegyűjtöttünk minden lényeges információt, amit a nemzetközi gazdálkodás alapszakról érdemes tudnod.

Nemzetközi gazdálkodás végzettséggel hol helyezkedhetsz el?

A közgazdászok idegen nyelven is magas szinten tárgyalóképes gazdasági szakemberek, akik közgazdasági, alkalmazott gazdaságtudományi és módszertani ismereteik és a specializációk keretében megszerzett tudásuk birtokában képesek a nemzetközi vállalkozói tevékenység végzésére és irányítására. Az ezzel kapcsolatos álláshirdetések közül sok kötődik fejlesztési tervek kidolgozásához, költségek tervezéséhez és koordinációjához, termékfejlesztési projektek minőségügyi tartalmainak kezeléséhez, illetve ügyfelekkel való kapcsolattartáshoz.

 

A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyekben el tudsz helyezkedni nemzetközi gazdálkodás alapszakkal például: nemzetközi beszerző, értékesítő, projektvezető, telepvezető, költségvetési koordinátor, adótanácsadó. A mesterfokozat elvégzése után stratégiai tervezőként, banki tanácsadóként, innovációs munkatársként vagy export menedzserként is megtalálhatod a neked való munkahelyet.

A mesterfokozat elvégzése után stratégiai tervezőként, banki tanácsadóként, innovációs munkatársként vagy export menedzserként is megtalálhatod a neked való munkahelyet. (Fotó: 123rf)

Milyen szakképzettséget ad a nemzetközi gazdálkodás szak?

  • Közgazdász nemzetközi gazdálkodás alapszakon.

 

Jelenleg az országban az alábbi intézményekben érhető el ez a képzés:

Angolul jelenleg a BGE, a Corvinus, az ELTE, az IBS, a PE, a SOE és a TPF képzésén választhatod ezt a szakot Economist in International Business néven.

 

Ezekből a tantárgyakból jó, ha erős vagy, ha ezt a szakot nézted ki magadnak:

  • Kötelező érettségi követelmények, amelyek közül kettőt kell választanod:

 

Milyen előképzettség segít a bejutásban?

Célszerű a gimnáziumi évek második felében valamelyik tárgyból (vagy akár két tárgyból) fakultációt választanod, hiszen ha legalább egy tárgyból emelt szintű érettségit teszel, azzal előrébb juthatsz a felvételi versenyben.

2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok, vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak. 

Az itt végzett hallgatók később nemzetközi vállalkozói tevékenység végzésére és irányítására is alkalmasak. (Fotó: 123rf)

Képzési terület:

 

Mennyi időbe telik a képzés?

  • 8 félév.

 

Milyen specializációi vannak, és azoknak milyen szakterületei?

Intézményenként változhat, hogy milyen specializációra van lehetőséged ezen a szakon, illetve, hogy hány fős alap létszámmal indítanak el egy szakirányt. 

  • A Corvinuson a hallgatók választásai alapján indítják a specializációkat,
    • Mint ahogy az Edutuson és a Tomori Pál Főiskolán is.
  • A BGE-n a 4. félév után választhatók specializációk,
  • A Debreceni egyetemen az 5. félévtől.
  • A Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán a mintatervben meghatározott és az intézmény által az adott tanévben meghirdetett specializációk közül választhat a hallgató. A választható specializációk közül egy mindig indul, a továbbiak indításának feltétele az intézmény által meghatározott minimum létszám.

 

A specializációkról bővebben az adott egyetem honlapján is érdemes bővebben tájékozódni. 

 

Milyen tudományágakra és szakterületekre épül a képzés?

  • közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek,
    • (matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing, számvitel menedzsment, üzleti kommunikáció, szaknyelv, környezet-gazdaságtan, egyéb alapozó üzleti ismeretek),
  • társadalomtudományi ismeretek,
    • (európai uniós, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia),
  • nemzetközi gazdálkodási szakmai ismeretek,
    • (nemzetközi kereskedelemi és gazdasági intézmények, világgazdasági folyamatok és régiók, külgazdasági politika, elemzés és piacfejlesztés, nemzetközi pénzügyek, nemzetközi ügyletek, nemzetközi marketing, interkulturális menedzsment, az Európai Unió közösségi politikái, nemzetközi tárgyalási technikák, nemzetközi etikett, protokoll, továbbá választható specializációk). 

Milyen gyakorlati követelményei vannak a szaknak?

  • A BGE-n két féléves szakmai gyakorlatot kell teljesíteni, rugalmas időbeosztással. A gyakorlat egyik féléve kiváltható külföldön folytatott tanulmányokkal, amihez a BGE széles partneregyetemi kínálatot és többféle ösztöndíjat biztosít (ERASMUS+, Campus Mundi, saját ösztöndíjak).

A közgazdászok idegen nyelven is magas szinten tárgyalóképes gazdasági szakemberek (Fotó: 123rf)

Mit tud egy nemzetközi gazdálkodás szakon végzett hallgató?

  • Ismeri a gazdaságtudomány alapvető, átfogó fogalmait, elméleteit, tényeit, nemzetgazdasági és nemzetközi összefüggéseit, a releváns gazdasági szereplőkre, funkciókra és folyamatokra vonatkozóan. Tisztában van a gazdaságtudomány alapvető szakmai szókincsével legalább két idegen nyelven.
  • Tudja a gazdaság mikro és makro szerveződési szintjeinek alapvető elméleteit és jellemzőit, továbbá birtokában van az alapvető információ-gyűjtési, matematikai és statisztikai elemzési módszereknek.
  • Átlátja és érti a nemzetközi szállítmányozás, a nemzetközi pénzügyi folyamatok beazonosítására alkalmas szakértői tudás alapjait, a szakterület szerint releváns információgyűjtési, elemzési és probléma megoldási módszereket, ezek alkalmazási feltételeit és korlátait.
  • Tisztában van a nemzetközi vállalkozásokhoz kapcsolódó más (jogi, területfejlesztési, oktatási) szakterületek alapjaival.
  • Érti és átlátja a gazdaságpolitika, a külkereskedelmi folyamatok, a külgazdasági politika alapvető funkcióit, determinációit és céljait. A hatékony munkavégzéshez szükséges ismeretekkel rendelkezik az Európai Unió működésével kapcsolatban.
  • Használni tudja az adatok bemutatásának táblázatos és grafikus módjait.

 

Mivel foglalkozik egy nemzetközi gazdálkodás szakon végzett közgazdász?

  • Gazdasági tevékenységet, projektet tervez, szervez, kisebb vállalkozást, gazdálkodó szervezetet, irányít és ellenőriz.
  • A tanult elméletek és módszerek alkalmazásával tényeket és alapvető összefüggéseket tár fel, rendszerez és elemez, önálló következtetéseket, kritikai észrevételeket fogalmaz meg, döntés-előkészítő javaslatokat készít. 
  • Követi és értelmezi a világgazdasági, nemzetközi üzleti folyamatokat, a gazdaságpolitika és a szakterület szerint releváns, kapcsolódó szakpolitikák, jogszabályok változásait, azok hatásait.
  • Szállítmányozási és külkereskedelmi folyamatok komplex következményeit határozza meg.
  • Szállítmányozáshoz, külkereskedelmi folyamatokhoz gazdasági tevékenységet tervez, szervez.
  • Projektben, csoportos feladatmegoldásokban vesz részt, együttműködik más szakterületek képviselőivel (mérnökökkel, külkereskedőkkel).
  • Nemzetközi, multikulturális környezetben dolgozik és ehhez könnyedén alkalmazkodik.

Hol tanulhatsz tovább, ha itt végzel?

Olyan mesterképzéseken tudsz továbbtanulni, mint a nemzetközi gazdaság- és gazdálkodás, családpolitika- és humán szakpolitikák gazdaságtana, ellátásilánc-menedzsment, marketing, nemzetközi adózás, nemzetközi fejlesztés, regionális és környezeti gazdaságtan, számvitel, turizmus-menedzsment, vállalkozásfejlesztés szak.

A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz, ez esetben kreditbeszámításra is van lehetőséged. 

 

Az egyetemek, főiskolák 2023 őszén induló képzéseire az elsőhelyes jelentkezések alapján a nemzetközi gazdálkodás szak a top 10 között szerepel. A természettudománnyal kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.