A világhírű magyar matematikus, a számítógép ősének egyik ismert feltalálója, Neumann János 120 éve született. A jubileumi év alkalmából megszervezett éves programsorozat részeként kutatói pályázatot hirdetett meg a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány és a Neumann János Egyetemért Alapítvány.
A Kárpát-medencei magyar főiskolai vagy egyetemi hallgatók és doktoranduszok számára meghirdetett pályázat kiírása szerint a jelentkezőknek tanulmányt kell írniuk a neves magyar matematikus munkásságával kapcsolatban.
A modern számítógépek működési elveinek megalapozása mellett az atomfizika, a játékelmélet (közgazdaságtan), a sejtautomaták és a numerikus meteorológia terén is kiemelkedőt alkotó magyar matematikus munkásságát az alábbi témakörökben mutathatják be a pályázók:
A „marslakók” kifejezés olyan neves magyar tudósokra (köztük főként Neumann Jánosra, ám nem csak fizikusokra és matematikusokra) vonatkozik, akik a 20. század első felében az USA-ba emigráltak. Mivel mindannyiuknak erős akcentusuk volt, anyanyelvük pedig érthetetlen volt az amerikaiak számára, ezért viccesen marslakóknak hívták őket.
A pályázónak a kiválasztott témakör rövid összefoglalóját (kutatási tervét) február 20-ig kell beküldenie.
A szakmai zsűri döntése alapján a pályázó felkérést kaphat arra, hogy munkáját tanulmány formájában is kidolgozza – derül ki a pályázati felhívásból. (A kutatási terv 2-4 ezer, a tanulmány 15-25 ezer karakter lehet.)
A tanulmányokat május 13-14-én megrendezendő tudományos konferencia keretében, előadás formájában is bemutathatják a pályázók.
A pályázat díjazása:
A jelentkezés részleteiről itt tudhattok meg többet.
A közelmúltban írtunk arról, hogy a Neumann 120 emlékév keretében milyen szakmai, kulturális programokat szerveznek az országban. Többek között nemzetközi informatikai olimpiát is rendeznek augusztusban Szegeden.