Uni

Épül a Debreceni Egyetem gyógyszerészeti komplexuma, és a közelben van Komondor is, de ő nem kutya…

UNIside | 2023-03-04
Letették a Debreceni Egyetem gyógyszertudományi kara új épületének, illetve a Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzem alapkövét. A várhatóan októberre elkészülő komplexum az egyetem Vezér utcai ipari parkjában kap helyet, nem messze a Komondor nevű szuperszámítógéptől és az e-sport központtól.

Kilenc milliárdos beruházás a Debreceni Egyetem területén

A mintegy 9 milliárd forintos beruházásból megvalósuló komplexum két fő részből áll majd. A 4400 négyzetméteres oktatási szárny a Debreceni Egyetem gyógyszerésztudományi karának tanszékeinek ad majd otthont.

Itt alakítják ki a gyakorlati képzéshez és az oktató-kutató tevékenységhez szükséges laboratóriumokat. Továbbá itt kap helyet az Egészségipari Intézet is.

A tervek szerint októberben adják át a Debreceni Egyetem gyógyszerészeti komplexumát. (Fotó: unideb)

Az épület üzemi szárnyában, csaknem 2300 négyzetméteren a középüzemet helyezik el. Ez funkcionális élelmiszerek, étrendkiegészítők gyártóhelye lesz, de egészségipari kutatásokat is fognak végezni.

A kutató és fejlesztő laboratóriumban a tervek szerint lehetőség nyílik törzskönyvezhető gyógyszerkészítmények létrehozására

– olvasható a Debreceni Egyetem közleményében.

A gyógyszergyártás teljes vertikuma egy helyen

A központban nemcsak az egyetem saját projektjeit valósítják meg. Az intézmény által létrehozott egészségipari klaszterhez csatlakozott ipari partnerek számára szintén biztosítanak kutatási és gyártási lehetőséget.

A Komplexum ünnepélyes alapkőletételén a gyógyszertudományi kar dékánhelyettese, az Egészségipari Intézet igazgatója, Bácskay Ildikó elmondta: az új létesítmény lehetőséget biztosít a hallgatóknak, hogy a gyógyszergyártás teljes vertikumát egy helyen ismerjék meg.

A hallgatók az órákon tanultakat a gyógyszertechnológiai laborokban kipróbálhatják, majd a kutatás-fejlesztési tevékenység eredményét le is tudják gyártani a középüzemben.

Minden ötödik külföldi hallgató Debrecenben tanul

A Debreceni Egyetem (DE) most kezdi „beépíteni” képzési rendszerébe a gyógyszergyárakat – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a komplexum alapkőletételén. Hankó Balázs kiemelte, a magyar felsőoktatási rendszer átalakításával – amely az egyetem, a város és a gazdaság szereplőinek együttműködésén alapuló „debreceni modell” alapján történt – autonóm, kiszámíthatóan és átláthatóan működő, versenyképes felsőoktatási intézmények jöttek létre.

Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár a debreceni gyógyszerészeti komplexum alapkőletételén (Fotó: unideb.hu)

A 21 modellváltó, szabadabb, versenyképesebb egyetemre jár a hallgatók kétharmada – fogalmazott. A kiszámíthatóságot garantálja a 25 éves keretmegállapodás, és a források biztosítását szolgáló hatéves megállapodás – mondta. Megjegyezte, hogy a tavalyihoz képest megduplázták a felsőoktatás fejlesztésére fordítható összeget, ami az idén ezer milliárd forint.

A csaknem 42 ezer külföldi hallgató közül minden ötödik a Debreceni Egyetemre jár – fűzte hozzá.

Hankó Balázs arról is beszélt, hogy a magyar felsőoktatás egyik sikere az orvosképzés, ami világakkreditációval rendelkezik, vagyis a magyar orvosdiplomát az Amerikai Egyesült Államokban is elfogadják.

A debreceni beruházás kapcsán elmondta azt is, hogy a magyar gyógyszeripar 2021-es árbevétele ezer milliárd forint volt, 200 milliárdot fordítottak kutatás-fejlesztésre, s a harmincezer gyógyszergyári dolgozóból 2500 kutatás-fejlesztéssel foglalkozik.

Szuperszámítógép a Debreceni Egyetem campusán

Az utóbbi időben több beruházást is átadtak a Debreceni Egyetemen. Január közepén számoltunk be arról, hogy Magyarország legerősebb szuperszámítógépét ide telepítették. A Komondor névre keresztelt berendezést az egyetem Kassai úti campusán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) szuperszámítógép-központjában helyezték üzembe.

Az ország legnagyobb, főként oktatási célú e-sport-központját pedig novemberben adták át Debrecenben. Az egyetem Nagyerdei Stadionban kiépített létesítménye az e-sportolók kiszolgálása mellett főként az egyetem informatikai, műszaki képzéseit fogja segíteni.