Free

Így kezeld, ha kudarc ér az egyetemen

Kőszegi Anna | 2022-11-26
A kudarc élményével kapcsolatban egy dolog biztos: mindenkivel megtörténik. Elkerülni nem tudjuk, de megtanulhatjuk kezelni.

A kudarc olyasmi, amiről mindannyian nehezen beszélünk. Ez azonban nem segít abban, hogy megtanuljuk kezelni és tudatosítani magunkban, hogy semmi különös nincs a bukásban. Mindenkivel megesik, és a legtöbb, amit tehetünk, hogy levonjuk a tanulságokat és továbblépünk. Vannak azonban olyan esetek, amikor a továbblépés nem megy olyan könnyen.

A kudarc oka

Mielőtt elindulnál a továbblépés útján, be kell azonosítanod a kudarc okát. Őszintének kell lenned magadhoz és be kell ismerned, ha valóban a te hibád volt, de az is előfordulhat, hogy rajtad kívülálló okok vezettek a sikertelenséghez. Lehet, hogy nem volt jó a tanulási módszered, esetleg a hozzáállásoddal volt probléma, vagy az otthoni körülmények, esetleg az oktatás minősége vezetett oda, hogy nem jártál sikerrel. Bármi legyen is az ok, nem az a lényeg, hogy a hibát keresd, hanem az ok azonosítása után megtaláld, hol kell javítanod.

Lehetőség a fejlődésre

Egy kudarc azokat viseli meg legkevésbé, akik képesek tragédia helyett úgy felfogni, mint egy lehetőséget arra, hogy fejlődjenek. Minden bukás egy tapasztalat, amit feljegyezhetsz, így a következő alkalommal tudni fogod, mi az, amit kerülnöd kell. Ha konstruktívan állsz hozzá, ahelyett, hogy csak sajnálnád magad, sokkal hamarabb kihozhatsz belőle valami tanulságot, amit a következő nekifutás alkalmával a saját javadra fordíthatsz.

kudarc

Forrás: Pexels.com

Ne tedd magad dobozba

Sokan egy bukás után azonnal elkönyvelik magukban, hogy ezek szerint nem jók ebben a dologban. Ha így gondolkodsz, akkor soha nem is leszel jó, hiszen az egész egy tanulási folyamat része. Saját magadat szorítod korlátok közé, ha nem adsz lehetőséget arra, hogy a kudarc után újra próbálkozz. Sokat segíthet, ha reális elvárásokat támasztasz magad elé. Lehet, hogy nem te vagy a legjobb az adott dologban, de ez nem jelenti, hogy nem lehetnek neked is sikereid benne.

Adj időt magadnak

A kudarc is csak egy gyászfolyamat, ezért jó, ha hagysz magadnak időt arra, hogy minden érzelmet megélj. A negatív érzésekkel, a dühvel és a szomorúsággal semmi baj nincs, jobb, ha szabad utat engedsz nekik, mintha megpróbálnád elnyomni őket. Csak az érzelmek átélése után engedheted el az egészet, és állhatsz neki újra a munkának. A legrosszabb, ha a megélés helyett valamilyen káros tevékenységbe fojtod a rossz érzéseidet.

Ne félj segítséget kérni

Eljöhet az a pont, amikor az érzelmek megélése és a pozitív gondolkodás sem segít, és azon kapod magad, hogy benne ragadtál a gödörben és a korábbi kudarc annyira lehúz, hogy sehogy sem tudsz továbblépni. Ha úgy gondolod, hogy segítségre van szükséged, akkor igazad is van. Ne félj felvenni a kapcsolatot az egyetemi tanácsadóval, így ingyenesen részesülhetsz szakértő tanácsadásban.

Tervezd meg, hogyan tovább

Ha úgy érzed, készen állsz a folytatásra, a korábbiakat lezártad és az érzéseket elengedted, a legjobb, ha tervet készítesz arra, hogyan tovább. Hiszen már tudod korábban mi romlott el, azt is tudod mit kell változtatni ahhoz, hogy legközelebb sikert arathass.

Címkék: bukás   kudarc   pszichológia   tanulás