Uni

Egyre népszerűbb a pedagógusképzés a felvételizők körében

UNIside | 2024-04-18
A pedagógusképzés népszerűsége évről-évre emelkedik Magyarországon. A szektorba lépőket gyakorlatorientált oktatás várja, felkészítve őket a 21. századi oktatási kihívásokra.

A 2024 szeptemberében kezdődő felsőoktatási képzésekre összesen 120 990 jelentkezés érkezett, amelyből a résztvevők 15 százaléka választotta a pedagógusképzést. Ez az idei általános felvételi eljárásban a második legnépszerűbb terület lett, 17 833 jelentkezővel, ami jelentős emelkedés az előző évekhez képest. 

Népszerűek a pedagógusképzések

Ahogy a 2024-es felvételi statisztikákból kiderül, összesen 1974-en jelölték meg a tanító alapszakot felsőoktatási jelentkezési lapjuk első helyén. Gloviczki Zoltán, a pedagógusokat és segítő szakembereket képző Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora úgy véli, az emelkedő jelentkezési számok mögött többek között az áll, hogy a kisebb gyerekekkel foglalkozó pedagógusok munkája ma is világos értéket képvisel.

Nem a tanító BA-szak az egyetlen pedagógusképzés, amely idén jóval népszerűbbnek bizonyult, mint az előző években: a Felvi adatai szerint az óvodapedagógus szak idén 3678 elsőhelyes jelentkezőt vonzott, míg a csecsemő- és kisgyermeknevelő BA-képzést 2039-en sorolták a felvételi lista élére.

A pedagógusok hivatása időtálló, munkájuk ma is világos értékeket képvisel. A pedagógiai végzettséggel rendelkezőknek általában jó lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon, hiszen az oktatás mindig fontos szerepet tölt be a társadalomban. (Fotó: 123RF)

Gyakorlatorientált pedagógusképzés az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán

Az országos viszonylathoz hasonlóan az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán is tovább emelkedett a tanító alapszakra készülők száma. A főiskola gazdag pedagógusképzési kínálattal rendelkezik: az óvodapedagógus szakosok magyar és angol nyelvű képzés, valamint három nemzetiségi szakirány, a leendő tanítók pedig szlovák és cigány/roma szakirány közül választhatnak. 

Az alapszakok közül népszerű a csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint a szociálpedagógia is, ahogy a neveléstudomány, a mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő, illetve a szociálpedagógia mesterképzés is. 

Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora nyilatkozatában hangsúlyozta a gyakorlatorientált képzés fontosságát, amelynek célja a hallgatók felkészítése a 21. századi oktatási kihívásokra. 

„Nem a felsőoktatási tananyag és annak átadása lebeg a szemünk előtt, hanem az, hogy milyen tanítót szeretnénk látni egy 21. századi osztályteremben. A gyermeket ismerő, őt segítő, az ő személyes fejlődését, emberi kapcsolatainak épülését, kommunikációját, kreativitását, gondolkodását fejlesztő pedagógust”

– mondta el a főiskola rektora.

A pedagógia hivatás, ahol lehetőség van pozitív hatást gyakorolni mások életére, így közvetett módon a társadalomra is. (Fotó: 123RF)

Gyermeknevelés és gyógypedagógia a Debreceni Egyetem képzési kínálatában

Korszerű képzési rendszer, gyakorlatorientált oktatás és biztos elhelyezkedés várja a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) szociál-, óvoda- és gyógypedagógia, csecsemő- és kisgyermeknevelő, továbbá romológia szak leendő hallgatóit is. A Hajdúböszörményben működő kar folyamatosan frissíti képzéseit annak érdekében, hogy a pedagógusok megfelelhessenek az újabb és újabb kihívásoknak.

A kar képzései közül továbbra is a gyógypedagógia szak és szakirányai a legnépszerűbbek, de még mindig nagy érdeklődés mutatkozik a Kelet-Magyarországon egyedülálló állatasszisztált pedagógiai fejlesztőtevékenység területén indított szakirányú továbbképzés iránt is. A tanulásban, értelemben akadályozottak pedagógiája, valamint a logopédia szakirány hiánypótló szakterületek, de sokan jelentkeznek óvodapedagógus alapszakra, valamint a szociálpedagógia mesterszakra is.

A kar képzései kiemelten gyakorlatorientáltak, a hallgatók nagyon hamar szereznek konkrét szakmai tapasztalatokat.

Zeneművészet, valamint gyermeknevelés és gyógypedagógia a Debreceni Egyetem képzési kínálatában

Mit kell tudnod, ha pedagógiai pályára készülsz?

Pedagógusképzésben tanulni számos előnnyel jár. A pedagógia hivatás, ahol lehetőség van pozitív hatást gyakorolni mások életére, így közvetett módon a társadalomra is. A tanulmányok során megszerzett ismeretek és készségek lehetővé teszik, hogy hatékonyan kezeld a különböző oktatási kihívásokat és helyzeteket, valamint képzés során az olyan készségeidet is fejlesztheted, mint a kommunikáció, a problémamegoldás és az együttműködés, amelyek nemcsak az oktatásban, hanem az élet más területein is hasznosak lehetnek.

A pedagógiai végzettséggel rendelkezőknek általában jó lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon, hiszen az oktatás mindig fontos szerepet tölt be a társadalomban. Sokak számára az oktatás az egyik legérdekesebb és leginspirálóbb terület, és a pedagógiai tanulmányok lehetőséget adnak arra, hogy elmélyedjenek ezen a területen és hivatásuknak éljenek.

 

Korábbi cikkeinkben összegyűjtöttünk sok fontos és hasznos információt, amit ismerned kell, ha pedagógia szakra készülsz:

“Ilyen picur gyerekekkel foglalkozni csodálatos dolog” – interjú Bihari Nórával