Uni

VEPONA a Miskolci Egyetemen: szüksége van a vegyiparnak a szakember-utánpótlásra

UNIside | 2024-04-30
A vegyiparhoz kapcsolódó egyetemi képzések és a továbbtanulási lehetőségek bemutatására hatodik alkalommal rendezett Vegyipari Pályaorientációs Napot (VEPONA) a Miskolci Egyetem.

Az egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar 2017 óta szervezi a vegyipari életpályamodellt népszerűsítő rendezvényt, melyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) mellett olyan vezető vegyipari vállalatok, mint a MOL Petrolkémia, a BorsodChem és a KISS Cégcsoport támogatnak.

Az érdeklődést jól mutatja, hogy idén rekordszámú, közel 800 közép- és általános iskolás diák érkezett a vármegye 30 tanintézményéből az Egyetemvárosba, hogy megismerkedjenek a vegyiparhoz kapcsolódó képzésekkel. A VEPONA többek között látványos kísérletekkel igyekezett felkelteni a fiatalok érdeklődését a természettudományok iránt.

Fotó: Miskolci Egyetem

A vegyiparnak szüksége van jól képzett szakemberekre

„Az észak-magyarországi régió vezető vegyipari vállalatai akkor tudnak fejlődni, ha a Miskolci Egyetem folyamatosan biztosítani tudja számukra az utánpótlást. Ezért indult vegyészmérnöki képzés, mesterszak és vegyipari gépész specializáció” – emlékeztetett a VEPONA megnyitóján az egyetem rektora, Prof. Dr. Horváth Zita. Egyben reményét fejezte ki, hogy az itt megszerzett magas színvonalú tudás lehetőséget kínál arra, hogy a fiatalok a szülőhelyük közelében működő vállalatoknál találják meg boldogulásukat.

Fotó: Miskolci Egyetem

Miskolcon 2019. szeptembere óta lehet vegyészmérnöki alapszakon tanulni. A vegyészmérnökök létfontosságú szerepet játszanak minden iparágban, a mai világban semmi sem lehetséges vegyi anyagok nélkül: például az autóiparban a színezés, a rozsdásodás elleni védelem; a szintetikus élelmiszerek gyártása; a kőolajszármazékok további vegyipari feldolgozása; az üvegházhatás elleni küzdelem mind-mind tevékenységi körükhöz tartozik. A vegyészmérnök képzést duális és hagyományos formában is elérhető a Miskolci Egyetemen.

Az ágazat nem csak a kémiában, hanem a fizikában, az anyagtudományban és a gépészeti tudományokban is rendkívül sok lehetőséget tartogat a továbbtanuló diákoknak. Erre mutatott példát a Gépészmérnöki és Informatikai Kar vegyipari portfóliójával, amelyben a vegyipari gépészmérnök képzés kiemelkedő Magyarországon

Fotó: Miskolci Egyetem

Fontos a vállalati partnerek támogatása

A természettudományos és mérnöki pályák alakításában, a képzések támogatásában és a gyakorlati szakemberek biztosításában fontos szerepet játszanak a vállalati partnerek, amelyekkel közös kutatás-fejlesztési programokban is részt vesznek.

„A vegyipar egy rendkívül tudásintenzív és gyorsan fejlődő iparág, ebből fakadóan folyamatosan igényli a magasan képzett munkaerő-utánpótlást, amely a hosszú távú hatékony, biztonságos és sikeres működésnek is alapfeltétele” – hangsúlyozta Varga Béla, a BorsodChem HR és kommunikációs igazgatója.

A KISS Cégcsoport szerint a pályaorientációs nap egyik legfontosabb eleme, hogy a fiatalok reális és kedvcsináló képet kapjanak a vegyipar és a hozzá szükséges szaktudás természetéről, sokrétűségéről, követelményeiről, ugyanakkor az ezen a területen végzendő munka társadalmi és gazdasági hasznosságáról is.

Fotó: Miskolci Egyetem

Az UNI in&out-nak adott korábbi interjúban Bauer Dávid, a MOL Magyarország HR-igazgatója arról beszélt, a diákok számára már az alap- és a középfokú oktatás keretein belül meg kell mutatni, hogy a természettudományos ismeretek jelentik az alfát és az ómegát. Ez a korosztály meglehetősen kíváncsi, és ki van éhezve arra, hogy valódi, értékteremtő munkát végezzen. Igazi feladatot kell kapniuk és sok, releváns visszajelzést. 

A MOL Petrolkémiával olyan általános és középiskolások érkeztek az Egyetemvárosba, akikkel régóta szoros kapcsolatban áll a vállalat. Tiszaújvárosból, Debrecenből, Hajdúnánásról és Tokajból több, mint 200 diáknak tudtak átfogó képet mutatni a társaság által kínált képzési lehetőségekről, miközben ők maguk végezhettek kísérleteket, vagy próbálhatták ki a hat duális formában elérhető szakmát. Duális tanulóik pedig első kézből nyújtottak információt arról, milyen a MOL Petrolkémiánál tanulni.