Uni

Zeneművészet, valamint gyermeknevelés és gyógypedagógia a Debreceni Egyetem képzési kínálatában

UNIside | 2024-01-29
Színvonalas könnyűzenei képzés, magasan képzett zenészoktatók, folyamatosan bővülő nemzetközi hallgatói közösség, modern stúdiótechnikai eszközökkel felszerelt koncertterem és kiváló elhelyezkedési lehetőségek várják azokat, akik a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karát választják.

A Zeneművészeti Kar képzései a Debreceni Egyetemen

A régióban és az országban egyaránt speciális hangszeres és elméleti oktatásban vehet részt az a kétszázötven hallgató, akik jelenleg a karon folytatják tanulmányaikat. A képzés során számos gyakorlati lehetőséggel is élhetnek, hiszen amellett, hogy rendelkezésükre áll a hazai felsőoktatási intézmények között is kiemelkedő technikai eszközökkel felszerelt Liszt terem, az egyetem több rendezvényén is felléphetnek a kar együtteseiben.

Olyan intézmény vagyunk, amelynek tevékenységében nem kifejezetten a tudományos kutatások jelentik a fő profilt, viszont a legtöbb egyetemi rendezvényen jelen vagyunk. Az egyetem és vezetésének hozzáállása is példaértékű abból a szempontból, hogy támogatják az egyetemen folyó zenei oktatást. Az itt tanuló fiatalok esélyt kapnak arra, hogy ne csak az oktatótermekben vagy a stúdióban, hanem élőben, közönség előtt is bemutathassák tudásukat. Ez nagyon hangsúlyos a képzésünkben és fontos lehetőséget jelent a hozzánk felvételizőknek – emelte ki Lakatos Péter, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar dékánja.

Lakatos Péter, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar dékánja. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Alapszakon alkotóművészet és muzikológia, valamint előadóművészet képzésben vehetnek részt a hallgatók. Összesen huszonkét szakirányon szerezhetnek diplomát. Tanulhatnak többek között okleveles kórusvezetőnek, egyházzene előadóművésznek, de klasszikus gitárművész, valamint mélyhegedű előadóművész képzettséget is szerezhetnek egyetemi tanulmányaik során a fiatalok.

A 2024. évi immár a második általános felvételi eljárás, mely során a kortárs könnyűzenei alapképzést is választhatják a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karára jelentkezők. A szak iránt folyamatos az érdeklődés, Magyarországon egyedülálló módon nyolc szakirányra (basszusgitár, billentyűs hangszerek, ének, gitár, harsona, szaxofon, trombita, ütőhangszerek) lehet jelentkezni. A felvételizőknek hangszeres és énekes szolfézs-zeneelmélet szóbeli és írásbeli vizsgát kell tenniük.

Mindenképpen különleges ez a képzés, melynek sikerét elsősorban a Debreceni Egyetemre jellemző nyitottság határozza meg. A szak elindításával kapcsolatban a legfőbb motivációt az jelentette, hogy ilyen alapképzést máshol nem lehetett elérni. Igyekeztünk a komolyzenei oktatásban szerzett tapasztalatainkat felhasználni a könnyűzene alapszak szervezésekor annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb színvonalon történjen az oktatás. Olyan szakmai gárda áll rendelkezésre, melynek tagjai mesterük a hangszereiknek és az oktatásban is etalonnak számítanak. Az oktatóink motiváltak, fontosak számukra a hallgatók – hangsúlyozta Lakatos Péter.

A kortárs könnyűzenei alapképzést is választhatják a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karára jelentkezők. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A két komolyzenei alapképzés mellett a klasszikus hangszerművész, a klasszikus énekművész, a karmester és a kóruskarnagy mesterképzési szak várja azokat, akik a legmagasabb szinten fejlesztenék zenei tudásukat. A négy mesterszakon összesen csaknem negyven szakirány közül választhatnak a felvételizők. Az alap- és mesterképzések mellett további tizenegy szakirányú továbbképzésre, valamint a két és négy féléves, rövid ciklusú zeneművésztanár szakra is lehet jelentkezni.

Magyarországon egyedülálló módon nyolc szakirányra (basszusgitár, billentyűs hangszerek, ének, gitár, harsona, szaxofon, trombita, ütőhangszerek) lehet jelentkezni a Debrecei Egyetemen. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Olyan hagyományokkal rendelkezik a kar, amelyek alapján méltán tölt be központi szerepet a régióban. Látható, hogy a legtöbb hazai zenei felsőoktatási intézmény más művészeti képzések irányába tesz lépéseket, mi azonban célirányosan a zenei oktatást szeretnénk szélesíteni. Amellett, hogy nekünk van a leggazdagabb képzési portfóliónk, ezt még tovább erősítettük a könnyűzene alapszakkal, valamint azzal, hogy tavaly óta már fagott, bőgő és hegedű szakirányon is lehet mesterszintű képzést folytatni. Az az elképzelésünk a jövőre nézve, hogy a zeneipar különféle területein is megjelenjen a kar. Ennek a koncepciónak a sikere a jelentkezési számokban is megmutatkozik – tette hozzá a kari vezető.

A Zeneművészeti Kar kiváló elhelyezkedési lehetőséget kínál a végzős hallgatóknak, zenetanárként, valamint nagyobb együttesek tagjaként. A diploma megszerzését követően szinte azonnal állást kaphatnak az ország bármely pontján, de a tapasztalatok szerint a régióban is rövid idő alatt találnak képzettségüknek megfelelő munkát.

Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar

Korszerű képzési rendszer, gyakorlatorientált oktatás és biztos elhelyezkedés várja a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (GYGYK) szociál-, óvoda- és gyógypedagógia, csecsemő- és kisgyermeknevelő, továbbá romológia szak leendő hallgatóit is.

Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar jelenlegi képzési kínálata az elmúlt években korszerűbbé vált. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A Hajdúböszörményben működő kar folyamatosan frissíti képzéseit annak érdekében, hogy a pedagógusok megfelelhessenek az újabb és újabb kihívásoknak.

A GYGYK jelenlegi képzési kínálata az elmúlt években korszerűbbé vált. Oktatóink folyamatosan megújított tananyagot adnak át a hallgatóknak, ezáltal biztosítva versenyképes tudást számukra. Újra gondoltuk az alapszakok rendszerét, így egyebek mellett a fenntartható fejlődés elősegítését célzó modulok épültek be a képzésbe, reagálva a társadalmi, környezeti és gazdasági elvárásokra. Az óvodapedagógus szakon új modulokat vezettünk be, amelyek a gyermekek digitális eszközhasználatának támogatását segítik. A jövő tanévtől pedig elindítjuk az óvodapedagógus képzésre épülő gyermekkultúra mesterképzést – mondta Gortka-Rákó Erzsébet, a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar dékánja.

A Hajdúböszörményben működő kar folyamatosan frissíti képzéseit annak érdekében, hogy a pedagógusok megfelelhessenek az újabb és újabb kihívásoknak. (Fotó: Debreceni Egyetem)

A kar képzései közül továbbra is a gyógypedagógia szak és szakirányai a legnépszerűbbek, de még mindig nagy érdeklődés mutatkozik a Kelet-Magyarországon egyedülálló állatasszisztált pedagógiai fejlesztőtevékenység területén indított szakirányú továbbképzés iránt is. A tanulásban, értelemben akadályozottak pedagógiája, valamint a logopédia szakirány hiánypótló szakterületek, de sokan jelentkeznek óvodapedagógus alapszakra, valamint a szociálpedagógia mesterszakra is. Az óvodapedagógus alapszak cigány/roma nemzetiségi szakirányán szintén több hallgató kezdte meg a tanulmányait ebben a tanévben és minden képzésen jelentősen nőtt a levelező tagozaton tanulók száma. A kar képzései kiemelten gyakorlatorientáltak, a hallgatók nagyon hamar szereznek konkrét szakmai tapasztalatokat.

Dr. Gortka-Rákó Erzsébet, a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar dékánja.(Debreceni Egyetem)

Kiváló gyakorlóhelyekkel rendelkezünk. Hallgatóink az intézmény saját gyakorlóóvodája mellett a hajdúböszörményi Kincskereső Óvodában gyarapíthatják szakmai tudásukat. A magas színvonalú gyakorlati képzés biztosítása érdekében szoros a kapcsolatunk a régió köznevelési és felnőttképzési intézményeivel, a pedagógiai szakszolgálatokkal, továbbá a szociális ellátórendszer szereplőivel. A kar kiemelt figyelmet fordít arra, hogy megakadályozza a hallgatók lemorzsolódását, segíti a beilleszkedést és támogatja a hátrányos helyzetből érkezőket. Az intézményben folyó hátránykompenzációs programban a diákok ösztöndíjat, mentori támogatást és tehetséggondozási lehetőséget kapnak  – fejtette ki Gortka-Rákó Erzsébet. Tapasztalatai szerint a GYGYK-n a pedagógus szakma iránt érdeklődő fiatalok megtalálják a számításukat.

A kar képzései kiemelten gyakorlatorientáltak, a hallgatók nagyon hamar szereznek konkrét szakmai tapasztalatokat. (Fotó: Debreceni Egyetem)

Sok fiatal látja a segítő szakmákban a kitűnő elhelyezkedési lehetőséget, és a társadalmi, valamint gazdasági igény is nagy a gyógypedagógiai, illetve óvodapedagógusi, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint szociálpedagógiai képzettséggel rendelkező szakemberek iránt. Az itt végzett hallgatók a köznevelés és a szociális szféra számtalan területén sikerrel érvényesülhetnek. A GYGYK hallgatóinak elhelyezkedése biztos. A szakmában jelenleg is zajlik a generációváltás, ezért a diákok gyakran már a gyakorlatuk alatt munkát találnak. A gyógypedagógiai alapképzésben végzett hallgatóink szinte azonnal álláshoz jutnak, de biztos belépőt jelent a munkaerőpiacra a csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint az óvodapedagógusi képzés is – összegezte.