Ha érdekel a pedagógia, és foglalkozol a területet övező kérdésekkel, akkor biztos tudod, hogy gyógypedagógusból sosincs elég. Ezzel a szakmával elhelyezkedhetsz bölcsődékben, óvodákban, iskolákban, legyen szó akár magán, akár állami intézményekről. Lehetnek ezek szegregált óvodák, vagyis olyan intézmények, ahol csak fogyatékkal élő gyermekek tanulnak, vagy integrált intézmények. Opciód lehet még a magán fejlesztők, vagy a saját vállalkozás indítása is.
A gyógypedagógusok között vannak logopédusok, akik a kifejező és befogadó nyelvi készség fejlesztésében tudnak segíteni, a szurdopedagógus a halláskárosultsággal élő személyekkel foglalkozik, a tiflopedagógus pedig a vak és gyengénlátó gyermekeket tanítja. Ott vannak még a pszichopedagógusok, akik érzelmi-és viselkedési zavarokkal foglalkoznak, hogy csak néhány lehetséges szakterületet említsünk ebből a színes szakmából.
Bárczi Gusztáv, mint a gyógypedagógia legismertebb hazai úttörőjének a neve sokaknak ismerős lehet. Az ő nevét viseli az ELTE gyógypedagógiai kara is. 1890-ben született, 1910-ben tanári képesítést szerzett, majd 1921-ben orvosi szakvizsgát is tett. 1922-ben hozta létre a siketek nevelésére szakosodott Nagyothallók Iskoláját. Továbbá több intézményben foglalkozott fogyatékkal élő, látássérült, hallássérült, beszédhibás gyerekek nevelésével. Ő fektette le a gyógypedagógia elméleti alapjait, szakmai vívmányai világszerte ismertté váltak.
Ha a szórakozás vizére evezünk, az egyik leghíresebb film, amit a gyógypedagógia témaköréből említhetünk, nem más, mint A király beszéde, amely VI. György angol király, II. Erzsébet édesapjának történetét mutatja be, akinek le kellett küzdenie dadogását. Ebben egy kiváló beszédspecialista, Lionel Logue volt segítségére. A film a király kezdeti bizalmatlanságától a terápiában eltöltött útján keresztül követi végig a történetet és a kettejük között kibontakozó különleges, egyszerre segítő és egyszerre baráti kapcsolatot.
Az egyik leghíresebb film, amit a gyógypedagógia témaköréből említhetünk, nem más, mint A király beszéde. (Fotó: Wikimedia)
Angolul jelenleg nem indul alapképzés, de ezen a néven található: Special Needs Education.
Ha már a felsőoktatás előtt szeretnél pedagógiai képesítést szerezni, akkor érdemes olyan középiskolát választanod, ahol ilyen szakok indulnak és tanulhatsz pedagógiai, oktatási és szociális ismereteket átadó tárgyakat. Az ezekből tett érettségi „ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy” vagy „szakmai előkészítő vizsgatárgy” néven előnyt jelenthet a felvételi eljárás során.
2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok. Vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak. Szakképzésért intézményi pontot azonban továbbra is adhatnak majd az egyes egyetemek.
Ha érdekel a pedagógia, és foglalkozol a területet övező kérdésekkel, akkor biztosan tudod, hogy gyógypedagógusból sosincs elég. (Fotó: Pexels)
Az alapképzési szakon különféle szakképzettségek szerezhetők, ezeknek a megnevezése a szakirány. A szakirányválasztás a képzés második szemeszterében történik. A képzés végén megszerzett diplomában a gyógypedagógia mellett ennek a szakiránynak a megnevezése fog szerepelni. A választható szakirányok az alábbiak:
A gyógypedagógusnak alapvető ismeretei vannak a fogyatékos személyek fejlődési sajátosságainak és tanulási folyamatainak törvényszerűségeiről. (Fotó: Pexels)
A képzés során teljesítendő szakmai gyakorlatnak két része van. Az egyik a szakirányhoz kapcsolódó hallgatói hospitálások, az egyéni és kiscsoportos gyakorlatok, az önismereti, kommunikációs, fejlesztő tréningek, a gyakorlatorientált stúdiumok keretében végzett gyakorlatok.
A másik az úgynevezett összefüggő szakmai gyakorlat. Az összefüggő szakmai gyakorlat, a képzés utolsó félévében folyó egyéni gyakorlat. Időtartama 12–15 hét, amely a szakirány tartalmához kapcsolódó tevékenységi körrel rendelkező intézménynél, szervezetnél végezhető.
Mesterképzésen választhatod a gyógypedagógia mesterszakot illetve, ha alapszakon logopédia szakirányt választottál, a logopédia mesterszak is elérhető számodra. A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz.
A pedagógia képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni.
További információkat a Felvi.hu oldalon olvashatsz.