Free

Utazás: tippek, ha diákként szeretnél világot látni

Kőszegi Anna | 2023-01-21
Útnak indulni nem könnyű, különösen, ha limitált költségvetésből gazdálkodsz. Ha megfogadod ezeket a tippeket, egy lépéssel közelebb kerülsz, hogy belőled is világutazó válhasson.

A világ nyitva áll előttünk. Aki egyszer ráharap az ízére, mennyire könnyű manapság a világot felfedezni, embereket és helyeket megismerni, az szinte biztos, hogy függője lesz az izgalomnak, amit ezek az élmények nyújtanak. Ha szeretnél többet utazni, de úgy érzed, biztosan nem fér bele a költségvetésedbe, igyekszünk néhány tippel szolgálni, hogy mégis sikerüljön. Néhány ötlet elsőre kényelmetlennek tűnhet, de mikor utazzunk kicsit kellemetlenebb körülmények között, ha nem fiatalkorunkban?

Tippek, mielőtt elindulnál

Ha spórolni szeretnél, akkor azt érdemes elkezdeni már az út tervezésekor. A legnagyobb joker az, ha először nem úticélt választasz, hanem felméred a piacot. A nagyobb légitársaságok szinte heti rendszerességgel dobálnak hírlevélben hatalmas akciókat. Ha megcsípsz egyet, akár több úticél közül is választhatsz párezer forintos jegyárakon. Ha figyeled az ajánlatokat, előbb utóbb rád talál egy olyan, amit éppen rád szabtak.

Nem csak repülő létezik

Mindezek mellett, fontos észben tartani, hogy a manapság elterjedt fapados-dömping helyett más utazási módok is léteznek. Vonattal például elkerülheted a becsekkolás és ellenőrzés körüli felhajtást, ráadásul bizonyos úticélok esetében még olcsóbb is, mint a repülő. Ha például Budapestről Lengyelország vagy Csehország felé vennéd az irányt, mindenképp ajánljuk a vonatjegyek szemrevételezését is. Egy hosszabb vonatút is jó élmény társaságban és az éjszakai vonatozás reggeli érkezéssel, akár még kapóra is jöhet egy hétvégi útnál. Az idő pénz, ez az utazásnál is igaz.

Csatlakozz diákszervezetekhez!

Diákszervezeteken keresztül számos lehetőség áll előtted, hogy nemzetközi projektek keretében, költségtámogatott konferenciákon és tréningeken vehess részt más országokban. Ilyenkor a tanulás mellett az adott város megismerésére is marad időd. Szintén itt említendő az AIESEC is, ahol könnyen találhatsz ellenőrzött gyakornoki és önkéntes pozíciókat a világ minden táján. Ezeknél a projekteknél általában segítenek olcsóbb vagy ingyenes szállást találni a hosszabb, 6-8 hetes időszakra. A diákszervezeteken keresztül nyíló utazási lehetőségekről önálló cikket lehetne írni, de a lényeg, hogy tartsd nyitva a szemed, és megtalálnak a tanulással egybekötött utazási lehetőségek. Az EU is biztosít több érdekes és izgalmas utazási lehetőségeket diákoknak, ezekből összeszedtünk párat egy korábbi cikkünkben.

utazás

(Fotó: Pexels)

Időzíts jól

Az időpont kiválasztásánál javasoljuk, gondold át alaposan mikor utazol. Ne lepődj meg, ha egy nyárközepi tengerparti út nem fér bele a diákköltségvetésedbe. Ne keseredj el!  Az árak ilyenkor (és minden ünnep alkalmával, sőt még hétvégén is) elképesztően magasra szöknek. Ha pár héttel később is megoldható az utazás, le fog esni az állad, hogy a nyári árakhoz képest szeptember elején már a negyedéből mehetsz ugyanoda.

Arról nem is beszélve, hogy a repülőjegyárak folyamatosan változnak. Érdemes pár hétig követni egy olcsóbb jegy árát, ne azonnal vedd meg. Már azt is beállíthatod, hogy emailt kapj, ha változik az ára. Amikor pedig úgy érzed, hogy most már régóta csökken, valószínűleg hamarosan ismét emelkedni fog az összeg, akkor ideje lecsapni rá.

Szállás okosan

A szálláson is tudsz spórolni, ha kicsit taktikusan állsz hozzá. Elmúltak már azok a napok, amikor a szállodák mellett egyértelműen a rövid távra kiadott lakások jelentették az olcsó megoldást. Mióta ez utóbbiak ára utolérte sőt, lekörözte a hotelekét, elképzelhető, hogy jobban jársz egy olcsóbb kategóriás szállodával. Keresd azokat az ajánlatokat, ahol az árban a reggeli is benne van, így duplán jól jársz.

Ha tényleg nagyot szeretnél spórolni, akkor próbálkozz azokon az oldalakon, ahol helyiek ajánlják fel a kanapéjukat utazóknak. Ha körültekintően jársz el, és olyan hostot választasz, aki rendelkezik verifikációval és pozitív visszajelzésekkel más utazóktól (aki igazán profi, annak száz is lehet), akkor nem nyúlhatsz mellé. A dolog lényege azonban nem az ingyen szállás. Hanem az a jó társaság és a kalandok, amiket helyiek társaságában élhetsz át, és amelyek pótolhatatlan emlékek lesznek.

Címkék: pénz   spórolás   tippek   utazás