Free

Ezer magyar fiatal kapott ingyenes uniós vonatbérletet

Tar Gábor | 2023-01-14
A héten értesítették az európai fiatalok számára ingyenes vonatbérletet biztosító uniós DiscoverEU kezdeményezés 2022 októberi fordulójának sikeres pályázóit. Magyarországról 3906 tizennyolc éves diák jelentkezett, közülük 1015 fő pályázott sikerrel.

Az Európai Bizottság által 2018 júniusában elindított DiscoverEU kezdeményezés lényege, hogy ingyenes vonatbérletet oszt ki 18 éves európai fiataloknak, amelyet szerte Európában felhasználhatnak utazásaikhoz. A pályázóknak feleletválasztós tesztet kell kitölteniük az EU-val és a fiatalokat megcélzó más uniós kezdeményezésekkel kapcsolatos általános ismereteikről. A Bizottság ezek alapján állítja fel a pályázók rangsorát, és osztja ki közöttük a bérleteket.

160 ezren jelentkeztek szerte Európából

A DiscoverEU 2022 októberi fordulójában az EU tagállamaiból, illetve az Erasmus+ programhoz társult nem uniós országokból (Észak-Macedónia, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Szerbia, Törökország) összesen mintegy 161 ezer 18 éves fiatal jelentkezett, akik közül 47 700 fő kapta meg az ingyenes jegyet.

Magyarországról 3906 jelentkező volt, közülük 1015 fő járt sikerrel

– derül ki a Bizottság adataiból

Az ingyenes vonatbérlettel legfeljebb 30 napig lehet utazni 2023. március 1. és 2024. február 29. között (Fotó: 123rf)

Minden EU-tagállam fiataljai számára meghatározott számú utazási igazolvány áll rendelkezésre az adott ország népességének az EU teljes lakosságához viszonyított aránya alapján. A jelentkezőket január 10-én értesítették a pályázat eredményeiről, közölte az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete.

Maximum 30 napig lehet használni a bérletet

A sikeres pályázók legfeljebb harminc napig utazhatnak majd 2023. március 1. és 2024. február 29. között egyedül vagy legfeljebb ötfős csoportokban. A jegyek általában vonatra szólnak, de ez alól vannak kivételek, hogy a szigeteken vagy más távoli területeken élő fiatalok is részt vehessenek a programban (így busz, komp, illetve kivételes esetekben repülőgép is igénybe vehető).

A következő pályázati fordulót 2023 tavaszán tartják (a pontos dátumot később teszik közzé).

A DiscoverEU a 2021–2027-es időszakra szóló Erasmus+ program része. A magyar fiatalok erasmusos tapasztalatairól, illetve további uniós utazási lehetőségekről ezekben a cikkekben írtunk:

Európai Uniós utazási lehetőségek fiataloknak, amiket kár kihagyni

Így duplázd meg az erasmusos élményeket – interjú

Erasmus+ élmények: Lisszabonban jártunk

Címkék: bérlet DiscoverEU   diák   erasmus   EU   vonat