Uni

Ezeket az egyetemi képzéseket először hirdetik meg Magyarországon

Tar Gábor | 2023-01-21
Több olyan alap-, illetve mesterképzés is elindul 2023 szeptemberében a hazai egyetemeken, amelyeket eddig még nem hirdettek meg az országban. A következő tanévtől például lehet kortárs könnyűzenéből diplomázni, vagy precíziós mezőgazdasági mérnöki képzettséget szerezni. Az új képzések jelentős része angol nyelven indul.

Két új alapszak Debrecenben indul

A Debreceni Egyetem két olyan alapszakot is elindít 2023 szeptemberétől, amelyek újdonságnak számítanak a hazai felsőoktatásban. Ezek egyike, a kortárs könnyűzene szak még Közép-Kelet-Európában is unikálisnak számít, miután a világon is csak igen kevés helyen indítanak ilyen jellegű képzést, nagy európai múltja csak Angliában van.

A másik új szak Debrecenben a precíziós mezőgazdasági mérnök képzés lesz, amely az innovatív technológiák használata miatt lehet népszerű a fiatalok körében.

Két új angol nyelvű alapszakot a Corvinus hirdetett meg

A Budapesti Corvinus Egyetem is két olyan alapszakot indít el a következő tanévben, amelyek eddig még nem voltak elérhetők Magyarországon. Mindkettő (a filozófia, politika, gazdaság szak, illetve az üzleti adattudomány szak) angol nyelvű lesz. Filozófia, politika, gazdaság szak a Pécsi Tudományegyetemen is indul új képzésként, de itt magyar nyelven folyik majd az oktatás.

Előadóterem a Corvinuson, ahol több új alap- és mesterképzés is elindul 2023 szeptemberében (Fotó: Budapesti Corvinus Egyetem)

Új – és egyben angol nyelvű – alapképzést indít 2023 szeptemberétől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) is a fizikus-mérnök szakkal, amivel az innovatív k+f vállalatok szakemberhiányára reagál a Műegyetem.

Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) pedig nemcsak hazai, hanem európai szinten is egyedülállónak számító szakot, a kutató-zoólogus osztatlan képzést indítja el 2023 szeptemberétől angol nyelven.

Mesterszakok terén is van újdonság

A Corvinus a két új alapszakja mellett hat új mesterszakot is indít angol nyelven, amelyek eddig nem voltak elérhetők Magyarországon. Ezek:

  • Politikai gazdaságtan
  • Gazdasági-viselkedéselemzés
  • Diplomácia
  • Marketingstratégia és innováció
  • Haladó ellátásilánc-menedzsment
  • Közösségi kormányzás

A politikai gazdaságtan és a gazdasági-viselkedéselemzés kivételével a szakokat egyéves képzés keretében hirdeti meg a Corvinus. Továbbá a politikai gazdaságtan képzés kivételével az új angol nyelvű mesterszakokra január 31-től lehet jelentkezni február 15-ig.  

A Debreceni Egyetem – a korábban Magyarországon még meg nem hirdetett két új alapszakja mellett – egy hazai szinten egyedinek számító mesterszakot is indít, a szociális ismeretek tanára képzést. 

A szakirányú továbbképzéseknél is indulnak új szakok

Településvezető szakirányú továbbképzés is először kezdődik el az országban a következő tanévtől, miután a Debreceni Egyetem a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével szorosan együttműködve elindítja a települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzési szakot.

Gondoskodáspolitika szakirányú továbbképzési szakra is először lehet jelentkezni. A képzést az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) indítja el 2023 szeptemberétől a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézettel együttműködve. Az új szak célja, hogy azok a szociális területen dolgozók, akik nem szakirányú szociális, hanem egyéb felsőfokú végzettséggel látják el munkakörüket, megfelelő felkészültséget, jól hasznosítható ismereteket szerezhessenek.

A 2023 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre február 15-én éjfélig lehet jelentkezni, a felvételivel kapcsolatos fontos tudnivalókat ebben a cikkben foglaltuk össze.