Popzenészként is lehet majd diplomázni

Tar Gábor | 2022-12-13
Kortárs könnyűzene alapszakot indít a Debreceni Egyetemen 2023 szeptemberétől. Ilyen egyetemi képzés eddig még nem indult Magyarországon, illetve Közép-Kelet-Európában sem.

Több éves előkészítő munka után 2023 szeptemberétől – az országban és a régióban elsőként – elindul a könnyűzenei alapképzés a Debreceni Egyetemen (DE).

„Az alapképzés elindításával Közép-Kelet-Európa egyetlen könnyűzenei felsőoktatási intézményévé válunk, amely államilag elismert diplomát ad a hallgatóknak”

– idézi a Debreceni Egyetem MTI-nek eljutatott közleménye Kapusi Kálmánt, az egyetem könnyűzenei intézetének igazgatóját. A világon is csak igen kevés helyen indítanak ilyen jellegű képzést, nagy múltja Európában csak Angliában van.

Nyolc szakirány közül választhatnak a hallgatók

A kortárs könnyűzene alapképzési szaknak nyolc szakiránya lesz. Ezek:

• könnyűzenei gitár,
  • basszusgitár,
  • billentyűs hangszerek,
  • ütőhangszerek,
  • ének,
  • szaxofon,
  • trombita,
  • harsona.

Az új szakra hozott pontszám nélkül várják a jelentkezőket, akiknek hangszeres gyakorlati alkalmassági vizsgán kell majd megfelelniük, és az azon elérhető 200 pontot duplázza a DE. A felvételizőknek ezen kívül felmérik a szolfézs-zenelmélet- és zongoratudását is.

Wolf Kati is tanít

A szakon az egyetem könnyűzenei intézetének oktatói tanítanak majd, többek között Wolf Kati énekes, valamint Varga Antal, az Abrakazabra zenekar vezetője, aki a képzés alapját nyújtó zenekari gyakorlat tárgyat oktatja majd.

A kortárs könnyűzene alapképzési szaknak nyolc szakiránya lesz, amelyek között a könnyűzenei gitár is megtalálható majd (Fotó: 123rf)

Az új szak indítása alkalmából novemberben gálakoncertet tartott az egyetem. Itt elhangzott, hogy az intézmény díszdoktori címet adományoz Mark Knopflernek, a Dire Straits frontemberének.

Évek óta tart a könnyűzene szak elindításának előkészítése

A szak elindításának ötlete először 2017-ben vetődött fel, majd 2018-ban megalakult a DE könnyűzenei képzési központja, és még ebben az évben az egyetem a Kőbányai Zenei Stúdióval közösen szabadon választható könnyűzenei kurzust indított, amely jelenleg egy online felnőttképzési kurzussal is kiegészül. A könnyűzenei képzési központ neve pedig 2021-től könnyűzenei intézetre változott.

A könnyűzenei kurzuson az egyetem zeneművészeti kara és a kőbányai stúdió tanáraitól sajátíthatják el a hallgatók a könnyűzenei alapokat egyéni hangszeres és zenekari órákon. A hallgatók ezekre specializálódhatnak:

• dob,
  • basszusgitár,
  • gitár,
  • billentyűs hangszerek,
  • ének.

Az elmúlt négy évben több mint kétszáz egyetemista végezte el a kurzust, míg a könnyűzenei intézetben jelenleg tizenhat oktató tanít.

Jövő szeptemberben nem csak a DE kortárs könnyűzene alapszakja lesz olyan képzés, amely először indul el Magyarországon. Nemrégiben írtunk arról, hogy új alapszakként angol nyelvű fizikus-mérnök képzést indít 2023 szeptemberétől a Műegyetem, amivel az innovatív vállalatok szakemberhiányára reagál a BME.

A Debreceni Egyetemmel kapcsolatban pedig november közepén számoltunk be arról, hogy átadták az intézmény e-sport központját, amely az ország legnagyobb, főként oktatási célú e-sport létesítményeként jött létre. A központ az e-sportolók kiszolgálása mellett főként az egyetem informatikai, műszaki képzéseit fogja segíteni.