Az államilag finanszírozott angol nyelvű szakon 10 féléves (osztatlan) képzés lesz.
„Nálunk megtalálja a helyét, aki Afrika-/Ázsia-/Dél-Amerika-kutató szeretne lenni, akit érdekel az egzotikus állatok világa vagy a hazai állatok egzotikuma, akinek terepen kel fel a nap, akit öltöztet a terepszín, aki nemcsak pancsolni menne a tengerre, aki nemcsak amatőr, de professzionális természetbúvár akar lenni” – olvasható az egyetem ismertetőjében, amelyből az is kiderül, hogy a trópusi pókoktól kezdve a cápákig bármivel lehet foglalkozni, a témaválasztást nem korlátozzák.
Az ÁTE várja azokat, akiket érdekel az egzotikus állatok világa vagy a hazai állatok egzotikuma (Fotó: 123rf)
A felvételi eljárásban jövőre még nincs változás, a szakra való bekerüléshez biológiából és kémiából kell érettségit tenni, az egyiket emelt szinten.
Bár a képzés nyelve angol, a nyelvvizsga nem felvételi követelmény. 2023-ban a nyelvtudás szintjét sem méri fel előzetesen az egyetem, ahol a világ 34 országából érkezett külföldi hallgatók száma meghaladja a magyar diákokét.
Az egyetem nemrég tartott nyílt napján az új szakkal kapcsolatos tudnivalókat a képzés szakmai felelősének számító Biológiai Intézet vezetője, Kosztolányi András ismertette. Eszerint a képzés interdiszciplináris lesz, így a tananyag tartalmaz
A választható kutatási területek a hagyományos zoológia mellett:
A tervek szerint a képzés kis létszámmal, maximum 35 fővel indul. A hallgatók elméleti és gyakorlati (kísérletes, műszeres, terepi, mikroszkópos, molekuláris), illetve készségfejlesztő (tudományos prezentációk készítése, publikációk és pályázatok írása) kurzusokon vesznek részt.
Sótonyi Péter, az egyetem rektora az intézmény nyílt napján az MTI beszámolója szerint kiemelte: egész Európában nincs ilyen felkészítés a zoológus szakmára.
A végzett szakemberek az alábbi területeken helyezkedhetnek el:
A hazai egyetemek sorra jelentik be, hogy milyen új képzéseket indítanak 2023 szeptemberétől. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) az innovatív vállalatok szakemberhiányára reagálva angol nyelvű fizikus-mérnök képzés indul, amire még nem volt példa Magyarországon.
A Debreceni Egyetem pedig kortárs könnyűzene alapszakot indít, ilyen egyetemi képzés sem volt még Magyarországon, illetve Közép-Kelet-Európában sem.