Egyedülálló kutató-zoológus szakot indít az ÁTE

Tar Gábor | 2022-12-19
Angol nyelvű kutató-zoológus osztatlan képzés indul 2023 szeptemberétől az Állatorvostudományi Egyetemen (ÁTE), ami Európában is egyedülállónak fog számítani.

Az államilag finanszírozott angol nyelvű szakon 10 féléves (osztatlan) képzés lesz.

Az egyetem olyan diákoknak ajánlja a szakot, akiket érdekel az orvoslás biológiai és elméleti háttere, de nem akarnak gyakorló állatorvosok lenni, kutatóként képzelik el a jövőjüket.

„Nálunk megtalálja a helyét, aki Afrika-/Ázsia-/Dél-Amerika-kutató szeretne lenni, akit érdekel az egzotikus állatok világa vagy a hazai állatok egzotikuma, akinek terepen kel fel a nap, akit öltöztet a terepszín, aki nemcsak pancsolni menne a tengerre, aki nemcsak amatőr, de professzionális természetbúvár akar lenni” – olvasható az egyetem ismertetőjében, amelyből az is kiderül, hogy a trópusi pókoktól kezdve a cápákig bármivel lehet foglalkozni, a témaválasztást nem korlátozzák.

Az ÁTE várja azokat, akiket érdekel az egzotikus állatok világa vagy a hazai állatok egzotikuma (Fotó: 123rf)

A nyelvvizsga nem felvételi követelmény

A felvételi eljárásban jövőre még nincs változás, a szakra való bekerüléshez biológiából és kémiából kell érettségit tenni, az egyiket emelt szinten.

Bár a képzés nyelve angol, a nyelvvizsga nem felvételi követelmény. 2023-ban a nyelvtudás szintjét sem méri fel előzetesen az egyetem, ahol a világ 34 országából érkezett külföldi hallgatók száma meghaladja a magyar diákokét.

Az egyetem nemrég tartott nyílt napján az új szakkal kapcsolatos tudnivalókat a képzés szakmai felelősének számító Biológiai Intézet vezetője, Kosztolányi András ismertette. Eszerint a képzés interdiszciplináris lesz, így a tananyag tartalmaz

• állattani,
  • állatorvostudományi,
  • agrártudományi,
  • és a kutatói munkához szükséges matematikai- és statisztikai ismereteket is.

A választható kutatási területek a hagyományos zoológia mellett:

• agykutatás,
  • virológia,
  • járványtan,
  • gyógyszerfejlesztés,
  • természet- és környezetvédelem.

Maximum 35 fővel indul a kutató-zoológus-képzés

A tervek szerint a képzés kis létszámmal, maximum 35 fővel indul. A hallgatók elméleti és gyakorlati (kísérletes, műszeres, terepi, mikroszkópos, molekuláris), illetve készségfejlesztő (tudományos prezentációk készítése, publikációk és pályázatok írása) kurzusokon vesznek részt.

Sótonyi Péter, az egyetem rektora az intézmény nyílt napján az MTI beszámolója szerint kiemelte: egész Európában nincs ilyen felkészítés a zoológus szakmára.

A végzett szakemberek az alábbi területeken helyezkedhetnek el:

• alap- és alkalmazott biológiai kutatások,
  • humán és állatgyógyászati kutatások,
  • agrárkutatások,
  • környezetvédelem, természetvédelem, élelmiszer-biztonság,
  • közigazgatás,
  • piaci szektor (pl. gyógyszer- és vakcinafejlesztés),
  • szakértői kutatói megbízások.

Más egyetemeken is indulnak új képzések

A hazai egyetemek sorra jelentik be, hogy milyen új képzéseket indítanak 2023 szeptemberétől. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) az innovatív vállalatok szakemberhiányára reagálva angol nyelvű fizikus-mérnök képzés indul, amire még nem volt példa Magyarországon.

A Debreceni Egyetem pedig kortárs könnyűzene alapszakot indít, ilyen egyetemi képzés sem volt még Magyarországon, illetve Közép-Kelet-Európában sem.