Ilyen képzés még nem volt Magyarországon

Tar Gábor | 2022-11-23
Új alapszakként angol nyelvű fizikus-mérnök képzést indít 2023 szeptemberétől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). Első ízben indul el ilyen képzés Magyarországon, amivel az innovatív vállalatok szakemberhiányára reagál a BME.

A Műegyetem természettudományi karán 2023 szeptemberétől elérhető képzés elindítását azzal indokolta a BME, hogy a hazai és nemzetközi technológia-intenzív K+F cégek nagy számban várnak természettudományos és mérnöki ismeretekkel rendelkező, kreatív kutatás-fejlesztési feladatokba bekapcsolódó szakembereket.

Azonnal állást kaphatnak a végzett hallgatók

A BME előrejelzése szerint a végzett fizikus-mérnök hallgatók azonnal elhelyezkedhetnek majd innovatív k+f cégeknél.

De folytathatják tanulmányaikat mérnöki mesterszakokon, vagy a BME fizika vagy alkalmazott matematika mesterképzésein is. Az új szak elindításáról szóló közleményében a Műegyetem több olyan nagyvállalatot (Bosch, Semilab, 77 Elektronika, Femtonics, Furukawa Electric, Magnetec, Paks II) is megnevez, ahol a fizikus-mérnök hallgatók már a képzés alatt, gyakornokként indíthatják el karrierjüket.

Az új szak hallgatói már a képzés alatt elhelyezkedhetnek majd gyakornokként különböző innovatív k+f cégeknél (Fotó: BME)

Az új alapszak képzési programja ezekre a szakterületekre összpontosít:

• Félvezető-technológia
  • Fenntartható energetika
  • Adattudomány
  • Nanotechnológia
  • Anyagtudomány
  • Orvosi eszközök
  • Mesterséges intelligencia
  • Kvantumtechnológia
  • Nukleáris technológia
  • Optika és fotonika
  • Számítógépes modellezés

A piacorientált specializációkra az alábbi területeken lesz lehetőség:

• Nanotechnológia és kvantumalkalmazások
  • Nukleáris technológiák és fenntartható energetika
  • Természettudományos adatelemzés

A képzés elején a középszintű nyelvtudás is elegendő lesz

Az új képzés minden kurzusa a k+f-terület elvárásainak megfelelően angol nyelvű lesz, de a középszintű nyelvtudás már elegendő, mert a hallgatók sok magyar nyelvű segítséget kapnak, így az angol szaknyelv fokozatosan is elsajátítható – olvasható a BME új képzéséről szóló oldalán.

Eszerint az első évben az előadások magyar nyelvű felvételeit és jegyzeteit, a teljes képzés során pedig magyar nyelvű konzultációt és számonkérési lehetőséget biztosít az egyetem a magyar anyanyelvű hallgatóknak. Emellett nyelvi és szaknyelvi kurzusokat is kínál a BME az angol nyelvtudás, tudományos fogalmazás, illetve a prezentációs és kommunikációs készségek fejlesztésére.

Az új alapszakról a BME november 25-i Egyetemi Nyílt Napján további információkat kaphatnak az érdeklődők.

Nemrégiben írtunk arról, hogy a Quacquarelli Symonds (QS) idei felsőoktatási világrangsorában a munkaadók visszajelzéseit tükröző mutatóban a BME lett a legjobb hazai egyetem. A világ 1422 intézményét rangsoroló listán e mutatóban a Műegyetem a 464. helyet érte el.

Címkék: alapszak   BME   egyetem   fizikus-mérnök szak   képzés   új szak