Tudástár

Amit tudnod kell, ha emberi erőforrások szakra mennél

Magyar Krisztina | 2023-04-07
Érdekelnek a számok, a társadalmi helyzetek, az emberi kapcsolatok? Szívesen tanulnál gazdaságtudományi területen? Összegyűjtöttünk minden lényeges információt, amit az emberi erőforrások alapszakról érdemes tudnod.

Emberi erőforrások végzettséggel hol helyezkedhetsz el?

Ezen a szakon végzett közgazdászok olyan módszertanilag felkészült gazdasági szakemberek, akik társadalomtudományi, közgazdasági, üzleti és menedzsment ismereteikre támaszkodva képesek az emberierőforrás-gazdálkodás funkcionális területeinek ellátására, a munkaerőpiacok elemzésére és az érdekegyeztetési folyamatok koordinálására. Az ezzel kapcsolatos álláshirdetések közül sok kapcsolódik HR-es, pénzügyi és kereskedelmi területhez. Személyügyi asszisztenseket, építésvezetőket, osztályvezetőket, HR-koordinátorokat, üzletvezetőket, bérszámfejtőket és toborzókat folyamatosan keresnek a nagyobb cégek, de olyan pozíciók is megtalálhatók, mint telepvezető vagy munkaügyi csoportvezető. 

A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyekben el tudsz helyezkedni emberi erőforrások alapszakkal például HR-asszisztens, bér- és társadalombiztosítási munkatárs, titkár, banki szakértő, szállodai recepciós, oktatásszervező ügyintéző. 

 

Híres HR-esek

Az egyik legismertebb film ebben a témában pont Emberi erőforrások (Ressources humaines) címmel fut, amely 1999-ben debütált. Az alkotás egy tehetséges fiatal pályakezdőről szól, aki tanulmányai befejeztével a munkaerőpiacon hirtelen nehéz helyzetben találja magát édesapja, kollégái és a főnöke kereszttüzében. 

Az irodai sorozatokban pedig elég gyakran megjelennek a HR-esek karakterei. Ilyen A Hivatal (The Office) című népszerű vígjátékosorzatban Toby Flenderson karaktere, ahol egy cég alkalmazottainak hétköznapjait követhetjük. Magyar sorozatok terén pedig a Munkaügyek – IrReality Show című szitkomban találkozhattunk jó pár HR-es dolgozóval, hiszen egy fikcionális munkaügyi és munkavédelmi hivatal mindennapjaiba láthattunk bele.

 

Milyen szakképzettséget ad az emberi erőforrások szak?

  • Közgazdász emberi erőforrások alapképzési szakon.

Ezzel az alapszakkal például HR-asszisztens, bér- és társadalombiztosítási munkatárs, titkári pozíciókban tudsz elhelyezkedni (Fotó: 123rf)

Jelenleg az országban az alábbi intézményekben érhető el ez a képzés:

 

Angolul jelenleg a BGE, a Corvinus, az EKKE, a GFE, a MATE, az ME, a PE, a PTE, az SZTE és az SZE képzésén választhatod ezt a szakot Economist in Human Resource Management néven.

 

Ezekből a tantárgyakból jó, ha erős vagy, ha ezt a szakot nézted ki magadnak:

  • Kötelező érettségi követelmények:
    • földrajz, gazdasági ismeretek, informatika, matematika, történelem (közép v. emelt szintű érettségi).
  • További vizsgatárgyak, amelyek beszámíthatóak jelentkezésnél, ha:

 

Milyen előképzettség segít a bejutásban?

Célszerű a gimnáziumi évek második felében valamelyik tárgyból (vagy akár két tárgyból) fakultációt választanod. Mivel a kötelező érettségi tárgyakból a közép és emeltszintű érettségiket is elfogadják, célszerű legalább egy tárgyból emelt szintűt tenned, amivel előrébb juthatsz a felvételi versenyben.

2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok, vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak.

 

Képzési terület:

 

Mennyi időbe telik a képzés?

  • 7 félév.

HR-szakértőket, üzletvezetőket, bérszámfejtőket és toborzókat folyamatosan keresnek a nagyobb cégek (Fotó: 123r)

Milyen specializációi vannak, és azoknak milyen szakterületei?

Intézményenként változhat, hogy milyen specializációra van lehetőséged ezen a szakon, illetve, hogy hány fős alap létszámmal indítanak el egy szakirányt. 

  • A Kodolányin a hallgatók választásai alapján indítják a specializációkat.
  • A BGE-n a 3. és a 4. félévtől választhatók specializációk.
  • Az ELTE-n a 3. félév után választható.
  • A Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán a hallgató a mintatervben meghatározott és az intézmény által az adott tanévben meghirdetett specializációk közül választhat, amelyek közül egy mindig elindul.

A specializációkról bővebben az adott egyetem honlapján is érdemes bővebben tájékozódni. 

 

Milyen tudományágakra és szakterületekre épül a képzés?

  • közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek:
    • (matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing, számvitel menedzsment, üzleti kommunikáció, szaknyelv, környezet-gazdaságtan, egyéb alapozó üzleti ismeretek),
  • társadalomtudományi ismeretek:
    • (filozófia, szociológia, pszichológia, politológia, jog, gazdaságtörténet, demográfia, gazdaságpolitika, európai uniós ismeretek, egyéb szakmai és társadalomtudományi ismeretek),
  • emberierőforrás-gazdálkodás szakmai ismeretei:
    • (munkaerő-piaci ismeretek, szervezet- és munkaszociológia, munkahelyi és munkaerő-piaci képzés, munkaügyi kapcsolatok rendszere, munkajog, kompetencia- és ösztönzésmenedzsment, üzleti kommunikáció és tárgyalástechnika, személyügyi tevékenység, személyügyi informatika, személyügyi kontrolling, szervezeti magatartás, szociálpszichológia, szervezeti kommunikáció, területfejlesztés, oktatáspolitika, emberierőforrás-gazdálkodási esettanulmányok, munkavédelem és ergonómia, regionális munkaerő-gazdálkodás, projektvezetés, továbbá választható specializációk).

 

Mit tud egy emberi erőforrások szakon végzett hallgató?

  • Rendelkezik a gazdaságtudomány alapvető, átfogó fogalmainak, elméleteinek, tényeinek, nemzetgazdasági és nemzetközi összefüggéseinek ismeretével, a releváns gazdasági szereplőkre, funkciókra és folyamatokra vonatkozóan.
  • Tudja alkalmazni a gazdaság mikro és makro szerveződési szintjeinek alapvető elméleteit és jellemzőit, birtokában van az alapvető információgyűjtési, matematikai és statisztikai elemzési módszereknek.
  • Tisztában van az erőforrásokkal, ezen belül az emberi erőforrásokkal való gazdálkodás fogalmaival, összefüggéseivel, korszerű eljárásaival, tervezési, elemzési és értékelési módszereivel.
  • Ismeri az emberierőforrás-gazdálkodás szervezeti és információs rendszerét, azok működését, döntés-előkészítésben játszott szerepét, és kapcsolódását a többi funkcionális területhez.
  • Átlátja a kompetenciák fejlesztésének egyéni és szervezeti képességekre gyakorolt hatását, az emberi tőkebefektetések és hozamok vizsgálatát.
  • Érti a gazdaságpolitika és az emberierőforrás-gazdálkodáshoz kapcsolódó szakpolitikák alapvető céljait, funkcióit és összefüggéseit.
  • Képes használni a munkaerőpiaci, érdekegyeztetési és emberierőforrás-fejlesztési folyamatok elemzését, alkalmas a folyamatok koordinálására, az ezzel kapcsolatos döntés-előkészítési feladatok kivitelezésére a gazdaság minden területén.
  • Ismeri az emberierőforrás-gazdálkodással kapcsolatos jogszabályokat, azok változásait, és ezeket figyelembe veszi elemzései, javaslatai, döntései során.

Az itt végzett közgazdászok képesek az emberierőforrás-gazdálkodás funkcionális területeinek ellátására, a munkaerőpiacok elemzésére és az érdekegyeztetési folyamatok koordinálására (Fotó: 123rf)

Mivel foglalkozik egy emberi erőforrások szakon végzett közgazdász?

  • Gazdasági tevékenységet, projektet tervez, szervez, kisebb vállalkozást, gazdálkodó szervezetet irányít és ellenőriz.
  • A tanult elméletek és módszerek alkalmazásával tényeket és alapvető összefüggéseket tár fel, rendszerez és elemez, önálló következtetéseket, kritikai észrevételeket fogalmaz meg, döntés-előkészítő javaslatokat készít.
  • Követi és értelmezi a világgazdasági, nemzetközi üzleti folyamatokat, a gazdaságpolitika és a szakterület szerint releváns, kapcsolódó szakpolitikák, jogszabályok változásait, azok hatásait, ezeket figyelembe veszi elemzései, javaslatai, döntései során.
  • Érti és alkalmazza az emberierőforrás-gazdálkodás legújabb szakmai ismereteit.
  • Részt vesz a gazdaság különböző területein működő szervezetekben, illetve vállalkozásokban az emberi erőforrások alkalmazásával és fejlesztésével kapcsolatos tervezési, szervezési, irányítási és ellenőrizési feladatok ellátásában
  • Szakmailag adekvát módon szóban és írásban anyanyelvén és idegen nyelven is kommunikál, prezentál.

 

Hol tanulhatsz tovább, ha itt végzel?

Olyan mesterképzéseken tudsz továbbtanulni, mint családpolitika és humán szakpolitikák gazdaságtana, ellátásilánc-menedzsment, master of business administration, regionális és környezeti gazdaságtan, számvitel szakok.

A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz, ez esetben kreditbeszámításra is van lehetőséged. 

Az egyetemek, főiskolák 2023 őszén induló képzéseire az elsőhelyes jelentkezések alapján összegyűjtöttük, melyek a legnépszerűbb szakok idén! A gazdaságtudományokkal kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

 

További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.