Idén is elkészült a világ egyetemeit, illetve azok campusait fenntarthatósági, környezetvédelmi mutatók alapján rangsoroló lista (UI GreenMetric World University Rankings). Ezt első ízben 2010-ben állították össze az Indonéz Egyetem (Universitas Indonesia) kezdeményezésére.
Az UI GreenMetric rangsorban hat fő szempont alapján értékelik az egyetemeket. Ezek:
A Pécsi Tudományegyetem sorozatban harmadszor lett a legzöldebb magyar egyetem, miután az idei globális rangsorban a 21. helyezést érte el a tavalyi 42., illetve a 2020-as 59. hely után. A PTE-n kívül még egy hazai egyetem került be a top100-ba, ugyanis a Szegedi Tudományegyetem a 73. helyezést érte el. Rajtuk kívül még kilenc hazai egyetem szerepel a rangsorban.
Az idén harmadszorra a legzöldebb hazai egyetemnek rangsorolt PTE új orvoskari épülete (Fotó: univpecs.com)
A magyarországi egyetemek helyezései a globális zöld egyetemi rangsorban (Forrás: UI GreenMetric World University Rankings):
A hazai egyetemek külön rangsorában a 9. helyezést elérő Corvinus egyben jelentős sikert könyvelt el azzal, hogy megkapta a legfenntarthatóbban fejlődő egyetem címét a globális rangsor készítőtőitől.
Tavaly a legfenntarthatóbban fejlődő egyetem díját a holland Tilburg University kapta.
A Corvinus fenntarthatósági erőfeszítései közé tartozik, hogy az idei intézeti átalakítás során Fenntartható Fejlődés Intézetet alapított, továbbá az egyetem jövő ősszel átadandó Ménesi úti kampusza a hazai felsőoktatási beruházások közül elsőként teljesíti a szigorú fenntarthatósági minősítést, a Leed Gold kritériumait, valamint az AA+, kiemelkedően nagy energiahatékonyságot jelentő minősítést is – olvasható a Corvinus közleményében.
Emellett az intézmény elindította a Corvinus Green programot, amelyben
A globális rangsor élén 2021-hez hasonlóan a holland Wageningen University & Research áll, utána az angol Nottingham Trent University, illetve a szintén angol University of Nottingham következik.
November elején írtunk arról, hogy egy másik globális fenntarthatósági rangsorban miként szerepeltek a hazai egyetemek. A Quacquarelli Symonds (QS) londoni elemző cég által idén első ízben összeállított fenntarthatósági rangsorban a magyarországi egyetemek közül a legjobb eredményt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) érte el.
A Műegyetemet a 341-360. helyre rangsorolták a szerte a világból 700 egyetemet tartalmazó listán, amely a fenntarthatóság kérdését környezeti, illetve társadalmi szempontból vizsgálta meg. Ezek közül a környezeti fenntarthatóság terén a BME a legjobb 200 egyetem közé került. Másik két hazai intézményként a szegedi egyetem és az ELTE szerepel a rangsorban.