Munka

Ne félj új állást keresni pályakezdőként, csak csináld ésszel!

Sófalvi Márton | 2022-11-27
Sok pályakezdő egyetemista kiszolgáltatott helyzetben találja magát, amikor kilép a munkaerőpiacra. Ne hagyd, hogy fizetetlen gyakornoki lét és a tapasztalat hiánya belesodorjon egy olyan karrierbe, ami során soha nem vagy bejelentve rendesen, és a kis fizetésed nagy részét borítékban kapod. Tudd mennyit érsz!

Eljött a nagy nap, felvettek az első igazi munkahelyedre, a fizetetlen gyakornokság, és más alkalmi melók után. Te készen állsz, hiszen rengeteget olvashattál már arról, hogy hogyan viselkedj az első munkanapodon. Arról viszont kevesebbszer esik szó, hogy mit is kéne nyújtani számodra egy munkahelynek, szóval lássuk, mikor érdemes másik állás után nézni, még akkor is, ha pályakezdő vagy.

A pályakezdő, aki napi négy órát dolgozik, mégis nyolcat van bent

Az egyik leggyakoribb alkalmazói trükk, aminek áldozatául eshetsz, ha kevesebb órára vagy bejelentve, mint a valóság. Elsőre ugyan még neked is jó ötletnek tűnhet, hogy kevesebb adó jön le a fizetésedből, és készpénzbe kapod a fizetésed egy részét. Valójában ezzel csak a munkáltatód jár jobban, hiszen a nettó béred ugyanannyi marad.

pályakezdő

Forrás: Unsplash.com

Viszont te elég komolyan ráfázol, hiszen ezzel a távoli jövőben téged megillető nyugdíjad összege csökken. Ez most messzinek tűnik, de a nyugdíj egy nagyon hosszú távú befektetés, és miért ne kezdhetnéd a befizetését a téged megillető havi összeggel?

Ezen kívül, ha bármilyen súlyos egészségügyi gondod adódna, a neked járó táppénzen is meg fog látszani, hogy nem a valós béredre vagy bejelentve. Abban az esetben, amikor huzamosabb időre munkaképtelenné válsz, minden forint számít. Annak viszont kicsi az esélye, hogy a munkáltatód oda fogja adni neked, a táppénzed azon részét, ami az ő ügyeskedései miatt kiesik számodra.

Arról nem is beszélve, hogy semmi nem kötelezi ilyenkor a főnöködet, hogy időben kifizesse a béred fekete részét.

Mit tehet ilyenkor egy pályakezdő?

Nos, ha nincs más választása, akkor tűr. Sajnos a munkaerőpiac — ha nem kivételesen nagy a kereslet egy adott szakmán belül — kihívásokkal teli. Az erős önéletrajzhoz kell legalább pár év tapasztalat, emiatt könnyen bele lehet kényszeríteni a friss diplomásokat alulfizetett állásokba.

Viszont, mielőtt teljesen elkeserednél, van egy jó hírünk! Nem minden cég akar kihasználni. A próbaidő nemcsak arról szól, hogy a munkáltatód könnyebben kirúghasson, ha nem válsz be, hanem arról is, hogy te könnyebben felmondhass. Nyugodtan tartsd nyitva a szemedet, ha nem érzed jól magadat valahol, és keress egy olyan helyet, ahol látják a valós értékeidet.

Természetesen nem lehetnek irreális elvárásaid se, ezért tájékozódj minél jobban. Lehetőségeidhez képest beszélj szakmabeliekkel a környezetedben, hogy milyen munkaviszonyokra és fizetésekre számíts. A munkahelyen belül pedig ne szégyeld óvatosan megkérdezni a kollégákat a “piszkosabb” dolgokról, ha valami gyanús.

állás

Forrás: Unsplash.com

Mindig, mindent írásban!

Bárhogy is döntesz, a konkrétumok a munkád mikéntjével kapcsolatban mindig legyenek meg írásban. Természetesen a szerződés a legjobb, de már egy email is elegendő lehet. Hiszen a szó elszáll, az írás megmarad. Így nem kerülhetsz abba a kellemetlen helyzetbe, hogy nem a megbeszélt fizetést kapod hetes csúszással, vagy hogy teljesen más munkakörben találod magad, és nem tudod bizonyítani az igazadat.

A szakmában pályakezdő vagy, az életben nem

Az álláskeresés gyakran kínkeserves. Sokszor úgy érezheted, hogy minden leküzdött kihívás után egy újabb akadályt gördít eléd az élet, de előbb-utóbb egyenesbe fognak jönni a dolgok, meg fogod találni a helyed. Mérlegeld mindig, hogy mi éri meg neked a legjobban, csak mindig figyelj arra, hogy ne ragadj meg egy rossz helyen huzamosabb ideig.

Félig bejelentett állásokra ne alapozd a jövődet, hiszen így is elég bizonytalan tényező van az életünkben. Viszont nyugodtan használd őket ugródeszkaként egy jobb álláshoz!

Címkék: állás   gyakornok   munkahely   pályakezdő   váltás