Free

Pénztárcabarát tippek egyetemistáknak a válság alatt: ha muszáj spórolni kicsit

UNIside | 2022-11-21
A mai gazdasági helyzetben és ilyen mértékű infláció mellett még fontosabb a kiadásaink és bevételeink pontos ismerete. Mutatjuk, hogy tudunk spórolni az egyetem mellett.

Lakhatással sokat lehet spórolni

A lakhatás mindig nagyobb költségekkel jár, a kollégiummal viszont sok-sok tízezret lehet spórolni. Egy átlagos albérlet ára a rezsiköltségekkel ma már meghaladja a 150-200 ezer forintot is, míg egy kollégiumi szobát már néhány tízezer forintért kaphatunk. A kényelem mellett azt is mérlegeld, mennyi időt töltenél egyetemed városában. Ha például pénteken már nincs is órád, és csütörtökön úgyis minden hétvégére hazamennél, akkor 3-4 este miatt megéri fenntartani egy albérletet egyedül? Ha pedig nem tudtál kollégiumi helyet igényelni, vagy a bezárások miatt kiköltözésre szorulsz, rengeteg Facebook-csoportot találsz egyetemistáknak, ahol kimondottan szobák bérlésére is találsz ajánlatokat.

Fotó: 123RF

 

Élelmiszerárak

Az állandó étterembe járás vagy házhozszállítás szinte lehetetlen, a gyorsétterem és a fagyasztott pizza pedig egyáltalán nem egészséges. Éppen ezért itt az ideje fakanalat ragadni, hogy te is boldogulj néhány egyszerű recepttel, amivel az egészségedet és a pénztárcádat is kíméled. Rengeteg főzéssel kapcsolatos videót találsz az interneten, vagy kérj segítséget bátran szüleidtől. Hidd el, nincs is jobb vasárnapi program, mint nagyid mellett állni és várni, hogy elkészüljön a húsleves.

 

Még mindig a tömegközlekedés a legkedvezőbb a fővárosban

Egy autó nem csak a vásárlás pillanatában költséges, gondolnod kell a fenntartásra is. Az üzemanyag, karbantartás, forgalmi adó, vizsgáztatás, szerelések, alkatrészek olyan állandó és extra plusz költségeket jelentenek, amelyekhez elengedhetetlen egy stabil és fix jövedelemA tömegközlekedést viszont a diákkedvezményeknek köszönhetően továbbra is kedvező áron érhetik el a felsőoktatásban tanulók. Csak arra vigyázz, hogy mindig legyen nálad az érvényes matricával ellátott diákigazolványod! Sok esetben viszont nagyon praktikusnak mutatkoznak az elektromos rollereket és biciklik is.

 

Ami az órákhoz kell

A szakirodalomnak bizony borsos ára van. A könyvesbolti vásárlást megelőzően mindenképp nézz be az egyetemi vagy városi könyvtárba, hiszen legtöbb esetben ki is tudod kölcsönözni a szakirodalmat az adott szemeszterre, amennyiben spórolni akarsz. Ha mégsem találtad a könyvtárban, nézz szét az interneten is, antikvár oldalon lehet, hogy rábukkansz kedvező áron a szükséges kiadványra. Ha pdf formában találod meg, még mindig olcsóbban jössz ki a nyomtatással sok esetben. A tanszerek szintén csillagászati összegig rúghatnak, pláne különleges eszközigényű művészeti képzések esetében. Először mindenképp érdeklődj az egyetemen, mi az, amit biztosítani tudnak. A maradékot pedig szerezzétek be csoporttársaiddal közösen, fogjatok össze és nézzetek szét nagykereskedőknél is!

 

És mi marad a szórakozásra?

A szabadidő és kikapcsolódás az a kategória, ahol sokszor hajlamos elszaladni velünk a ló. Egy esti bulitba a bankkártyád helyett mindenképp készpénzt vigyél magaddal, így biztosan jobban tudod kontrollálni a kiadásaidat. A hétvégi randik alkalmával sem kell súlyos költségekbe verni magad, a romantikus otthoni főzéstől kezdve, a túrázáson, a kiránduláson, a pikniken át a filmezésig és társasjátékokig határ a csillagos ég, amivel párod is és pénztárcád is elégedett lesz.

Címkék: étkezés   közlekedés   lakhatás   pénz   pénztárca   pénzügyek   spórolás   spórolni   tippek