Tudástár

A tudás kulcsa: tanulj meg tanulni

Szádeczky-Kardoss Klára | 2022-10-06
Mennyire ismered magadat? Milyen az önismereted, ha a tanulásról van szó? Mennyire elérhető célokat tűzöl ki magad elé? Egyáltalán a megfelelő technikával igyekszel elérni őket? A tanulásmódszertan segít olyan módszerek, szemléletmódok és képességek elsajátításában, amelyek bármilyen tantárgy sikeres elvégzéséhez hasznosak lehetnek.

A hatékony tanuláshoz elengedhetetlen olyan szokások kialakítása, amelyek hozzásegítenek a produktivitáshoz. Először is fontos a tanulási nehézségek okainak feltárása és azok megoldása, a rossz beidegződések megszüntetése. Különben sokkal nehezebben alakul ki az érdeklődés, kíváncsiság és tudásvágy az adott tananyag iránt. A praktikus és egyszerű módszerek megismerése után képes leszel egy saját rutint is kialakítani, ami számodra a legeredményesebb. A figyelmed megtartására és fejlesztésére is akadnak gyakorlatok, de a szókincsfejlesztés, beszédtechnika, szövegértés és memória javítása is a tanulásmódszertan részei. A gondolkodásmódod fejlesztésével a problémamegoldó képességed is fejlődik.

Forrás: Pixabay

Számtalan módszer létezik, de mielőtt rátérnék néhányra, kiemelendő, hogy az egész alapja, hogy a környezeted is megfelelő legyen, olyan helyen tanulj, ahol a lehető legkevesebb külső hatás ér téged. A zavaró tényezők kiküszöbölésén túl a kényelem is fontos. Szellőztess rendszeresen, tarts pihenőket, egyél és igyál közben, mozogj is picit. Csak fokozatosan terheld magadat, lehetőleg egyszerre csak egy dologgal foglalkozz, ne ugrálj vadul a feladatok között.

10 módszer, hogy könnyebben tanulj

• Készíts időbeosztást, hogy mindenre maradjon időd.
  • Kis részletekben haladj, majd időnként térj vissza a korábbi szakaszokra.
  • Kulcsszavakat húzd alá, jegyzetelj, ismétlésnél nagy segítséget nyújt és jobban átlátod a tananyagot.
  • Ne csak úgy memorizálj, hogy újraolvasod a szöveget, hanem próbáld meg folyamatosan visszaidézni is az egyes részeket.
  • Tagoltan ismételd át az anyagot, hogy semmilyen információ felett ne szaladj át.
  • Kérdezz bele az anyagba, ha valamire nem emlékszel, esetleg nem értesz, akkor nézz utána alaposan.
  • Magyarázd el valakinek az anyagot. Sokkal jobban rögzülnek az új információk, ha elismétled őket valakinek úgy, hogy ő is megértse. Tanítva a legkönnyebb tanulni.
  • Próbálj összefüggéseket találni a korábban és az újonnan tanult információk között.
  • Ne becsüld alá a tanulókártyák erejét, nagyon meggyorsítják a folyamatot.
  • Rendszeresen ismételj, ne csak azonnal, hanem pár nappal és héttel később is.