Free

Hogyan lehet gördülékeny az egyetemi beilleszkedés?

UNIside | 2023-09-09
Könnyen indul az ismerkedés azoknak, akiknek kellően extrovertált a személyiségük, és még a gólyatáborban is részt vettek. Ha te nem tartozol ebbe a szerencsés csoportba, hoztunk neked pár tippet, hogyan találd meg a helyed az egyetem rengetegében.

Kezdj el beszélgetni!

Ha introvertált személyiséggel rendelkezel, ezen a ponton már fel is húztad a szemöldököd. Pedig a tömött előadótermekben adja magát a helyzet és sokszor a téma is, ha nem temetkezel bele a telefonod nyomkodásába. Csoportmunka, vitahelyzet, kölcsönadott toll… Mind-mind jó alap egy beszélgetés kezdeményezéséhez. Próbálj nyitott lenni és megtalálni a lehetőségeket egy-egy kapcsolat kiépítéséhez. Az emberek általában szeretnek magukról beszélni, ehhez lehetőséget teremthetsz, ha kérdezel. De igyekezz megtalálni az arany középutat, nehogy a közeledésed tolakodásnak, faggatózásnak tűnjön! Add magad, ne bújj álarc mögé, így könnyebben megtalálod azokat az embereket, akikkel jól érzed magad!

 

Kutasd fel az online csoportokat!

Általában minden karnak, évfolyamnak és szaknak van közös csoportja a közösségi médiában, érdemes ezt felkeresned és csatlakoznod, mert nem csak hasznos információkhoz, esetleg jegyzetekhez juthatsz, de nyomon tudod követni az eseményeket és segítséget is kérhetsz, ha valamiben elakadtál.

Az egyetemi életbe olykor nem könnyű beilleszkedni. (Fotó: 123RF)

 

Tanulj a kampuszon vagy a könyvtárban, esetleg az egyetemhez közeli kávézóban!

Ahelyett, hogy visszabújnál a csigaházadba és az albérletben vagy kollégiumban bújnád a könyveket, próbáld ki, hogy milyen az egyetem könyvtárában vagy egy nyugodt sarkában tanulni, ezzel is megadod a lehetőséget az ismerkedésre. A kávézók nyüzsgése nem az elmélyült tanulás megfelelő közege, de egy-egy kreatív feladatmegoldáshoz itt is találhatsz társakat magad mellé.

 

Csatlakozz egy diákszervezethez, sportklubhoz!

A diákszervezetek, sportklubok célja, hogy megtalálja az azonos érdeklődésű hallgatókat, megteremtse a lehetőséget a fejlődésre, ezen kívül pedig közösséget építenek. Ezeknek a csoportoknak az ismerkedés szempontjából két előnye is van: általában nem nagyon kell kutatnod utánuk, a szemeszter kezdete után rendszeresen hirdetik magukat a közösségi médiában vagy az egyetem folyosóin, illetve nagyon sok van belőlük, így biztosan megtalálod azt, ami a te érdeklődésednek leginkább megfelel.

 

Járj közösségbe, használd ki a programokat, fogadd el a meghívásokat!

Legyen szó egyetemi szervezésű programról, buliról, közös tanulásról, ha teheted, ne hagyd ki ezeket az alkalmakat és fogadd el a meghívást! Minden ilyen alkalom esély arra, hogy új emberekkel ismerkedj meg, a közös élmények pedig később jó szolgálatot tesznek, ha témát kell találni egy-egy beszélgetéshez. Egy kötetlen programon mindenki felszabadult, az emberek könnyen beszédbe elegyednek. Ha pedig mégsem érzed jól magad, bármikor dönthetsz úgy, hogy hazaindulsz.

 

Néha jobb egyedül

Ha egy idő után kiderül, hogy mégsem a számodra megfelelő társasághoz csatlakoztál, ne félj kilépni! Még mindig jobb egyedül lenni és újrakezdeni a folyamatot, mint olyan emberek társaságában tölteni az idődet, akik mellett nem érzed jól magad.

 

Ne felejtsd el, hogy mindenki abban a cipőben jár, amiben te is!

Ne téveszd szem elől azt a gondolatot, hogy nem te vagy az egyetlen, aki még keresi a helyét az egyetemi élet útvesztőjében! Normális, ha néha magányosnak érzed magad, a barátságok kialakulása egy lassú folyamat. Van, akinek ez könnyebben megy, van, akinek nehezebben, de végül mindenki megtalálja a maga társaságát, még ha elsőre rémisztőnek is tűnik az ismeretlen tömeg.