Maradj fitt – sportolási lehetőségek az egyetemen

UNIside | 2023-09-01
Ha az egyetem előtt rendszeresen sportoltál, továbbra sem kell erről a hobbiról lemondanod. Ha pedig eddig nem tetted, itt az ideje megismerkedned a rendszeres mozgás jótékony hatásaival. Minden egyetem indít különböző sportfoglalkozásokat, ezekből szemezgettünk nektek.

Budapesti Corvinus Egyetem

A Corvinus Egyetemen a Testnevelési és Sportközpont, valamint a Közgáz Sportklub és Diáksportkör foglalja egybe a lehetőségeket. Az intézményben két kötelező félév testnevelés van, amit az első négy félév alatt kell teljesíteni. A hallgatók nagyjából 30 különböző sport közül választhatnak, ezek közül a legnagyobb eredményeket röplabdában, kosárlabdában és vízilabdában szokták elérni.

„Itt tényleg a sakktól kezdve a kajak-kenun át van futball, tollas, kondi, különböző tánc, valamint önvédelmi órák, tehát viszonylag széles spektrumú a kínálatunk.” /Tóth Valter – Közgazdász Online/

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)

A BME Sportközpont 2012. szeptembere óta várja az érdeklődőket 4000 nm²-en számtalan szolgáltatással, melyeket diákok, nyugdíjasok, valamint a BME-n hallgatók és dolgozók kedvezményesen vehetnek igénybe. A lehetőségek tárháza hatalmas, a Sportközpont honlapján megtalálható órarend segíthet a választásban. A Sporttelepen műfüves focipálya, atlétika pálya, téli szezon során 3 db fedett teniszpálya várja az látogatókat. A Sportközpont az egyetem közvetlen közelében (a campus területén), a Sporttelep kicsivel távolabb, de szintén a XI. kerületben található. A Műegyetemi Atlétikai és Football Club (MAFC) számos szakosztálya várja az érdeklődőket.

A mozgás nagyon fontos az egyetemi évek alatt is. (Fotó: 123RF)

Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)

Az ELTE-n is lehetőség van a sportolásra mind a Budapesti, mind a Szombathelyi képzési helyek hallgatói számára. A Budapesti Egyetemi Atlétikai Club (BEAC) az ELTE hivatalos sportegyesületeként várja az érdeklődőket. A hallgatókat kreditet érő kurzusok, különböző sportágak és szakosztályok várják. Szeptember 11. és 15. között kerül megrendezésre a BEAC szervezésében az ELTE Sport7, ahol közel 40 sportágat próbálhatnak ki hallgatók és dolgozók egyaránt. Az egyetem 2023-as Sportkisokosa szintén segítséget nyújthat a sportágak közti eligazodásban. Az ELTE Sport Kft. több sporttelepen biztosít pályaidőt oktatási, kutatási, valamint szabadidősport célokra. A szombathelyi képzési hely hallgató számára a Szombathelyi Egyetemi Sportegyesület (SZOESE) biztosít lehetőséget a sportolásra.

Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetemen több, mint egy évtizeddel ezelőtt kezdődött el az a sportfejlesztési program, aminek nyomán az egyetem az egyik legeredményesebb intézmény lett az országos egyetemi bajnokságok tekintetében. A kötelező testnevelés mellett lehetőség van a hobbi sportra is, valamint különböző szabadidős sportprogramok, versenyek, táborok kerülnek megszervezésre a hallgatók és az egyetem dolgozói számára egyaránt. Az egyetemi, illetve az egyetemmel kapcsolatos sporttevékenységek összefogója és működtetője, valamint a sporttudományi kutatások elősegítője a Sporttudományi Koordinációs Intézet, mely 2015. szeptembere óta működik.

Miért jó sportolni?

Akinek a mindennapjai szerves része a sport, annak biztosan nem kell elmagyarázni, milyen pozitív hatásai vannak az életünkre. A többiek kedvéért lássunk néhány okot a teljesség igénye nélkül, miért is jó nekünk, ha elkezdjük felfedezni a sportolás világát:

• Természetes hangulatjavító – Egy stresszes nap után nagyon jó feszültséglevezető lehet a mozgás, futás, egy rövid edzés. Sport hatására a szervezet többek között endorfint is termel, amit „boldogsághormon”-ként emlegetnek.
  • Fitten tart fizikailag és mentálisan is – A sport javítja az állóképességet, megerősítheti az izmokat és a keringési rendszert is, valamint növeli az energiaszintet. Paradox módon segít a fáradtságérzet leküzdésében.
  • Segíti az alvást – Egy aktív nap után szinte biztos, hogy könnyebben elalszol este, az éjszakai alvásod minősége is jobb lesz.
  • Magabiztosságot ad – Gondoljunk csak a lépésről lépésre elért eredményekre, a javuló testképre. Ezek mind-mind önbizalmat adnak.
  • Közösséget épít – Leginkább a csapatsportok előnye, hogy az edzések és versenyek közben a csapattagokból összetartó, egymást támogató kör kovácsolódik.