Free

Három tipp nyárra, Neked! avagy: nyáron nem tanulunk! De mit csinálj helyette? (1.rész)

Gunda-Szabó Dóra | 2023-06-27

A nyár a pihenésé, ez vitathatatlan. A legtöbb, amit a jövő tanévért tehetsz, hogy feltöltődsz és kipihened magad.

A nyári szünet két és fél hónapja ugyanakkor olyan tevékenységekre ad lehetőséget, amire az iskolaidő nem. Ráadásul fejlesztenek és készítenek téged arra, hogy eredményesebben tanulj, jobban teljesíts az érettségin. Cikksorozatunkkal olyan ötleteket gyűjtöttünk össze, amikkel tanulás nélkül erősítheted az írás- vagy beszédkészséged, nyelvtudásod, kreativitásod vagy csak egyszerűen tájékozottabb lehetsz. Pihenj aktívan!

TIPPJEINK

1.

Fedezd fel a városod

Örkény egypercesében a Nászutasok a légypapíron-ban az friss házasok úgy döntenek nem utaznak el. „Itt ez a szép Budapest, mondta az ifjú férj, van itt színház, mozi, hangverseny, látnivaló elég.” Az ő történetük végül meglehetősen abszurdan alakul, de neked nincs mitől félned, ha elindulsz, hogy felfedezd saját környezetedet. Felülhetsz egy buszra vagy villamosra, amivel nem szoktál évközben utazni és csak nézelődsz. Google térképen pillants rá a lakókörnyezetedre, lehet, hogy találsz olyan helyet, amit nem ismertél eddig. Vagy csak látogass el azokra a kedves helyszínekre, ahol régen jártál. A lakókörnyezet ismerete és szeretete növeli a biztonságérzetet és magabiztosságat ad azon túl, hogy érdekes lehet.

Fedezd fel a városod egy villamosút során! (Fotó:123rf)

2.

Ne használj emojikat!

Furcsállhatod, hogy bármi köze lehet a személyes fejlődésedhez, ha nem teszel a szövegedbe apró ikonokat. Az emojikban nincs semmi rossz, gyakorlatilag az az emberi írással egyidős a jelképek vagy ikonok használata, gondolj csak a hieroglifákra. Mióta 2003-ban az MSN, 2007-ben a Google is bevezette az alkalmazását töretlen népszerűségnek örvend. A mindennapi írott nyelvhasználatot azonban nagyon le tudja egyszerűsíteni. Ahelyett, hogy egy rövid üzenetben az információ mellett azt is meg próbálnánk megfogalmazni, hogy hogyan érzünk az adott dolog iránt, küldünk egy emojit, ami megteszi ezt helyettünk. A válaszunkat pedig ahelyett, hogy leírnánk egy mondatban helyettesítjük egy ikonnal. Te is beláthatod, hogy sokkal sablonosabb és egysíkúbb így a kommunikáció, akkor is ha kétségtelenül gyorsabb. A nyáron nem kell rohannod, fejleszd az kifejezőkészséged és emojik helyett írd le egy mondatban, hogy érzel.

Emojik helyett írd le, mit gondolsz valójában! (Fotó 123rf)

3.

Rendezd át a szobádat nyáron!

Bizonyára hallottál a ’70-es, ’80-es évek színkísérleteiről, amit börtönökben végeztek. Arra voltak kíváncsiak, hogy milyen színek hatnak jótékonyan a rabokra. Habár végül a világos rózsaszín falszínt tartják a legmegnyugtatóbbnak az emberi idegrendszerre, mindenekelőtt azt vették észre, hogy bármilyen színre festik ki az épületet, egy ideig mindig jobb a közhangulat, lelkesebbek az emberek. Elsősorban nem a színek okoztak változást, hanem az, hogy megváltozott a környezet. Változtass te is a környezeteden! Nem feltétlen kell felszedned a padlót ahhoz, hogy eredményes legyél; rendezd át a meglévő bútorokat, készíts néhány új kiegészítőt, cseréld le a régen felragasztott plakátokat. Legyél kreatív. Bármilyen változtatás motiváltabbá, energikusabbá tesz.

A szobát átrendezése motiválni fog ősszel a tanulásban is. (Fotó:123rf)