Munka

Miért dolgozz mindenképp diákként, ha megteheted?

Buzás Boglárka | 2023-01-30
Gyerekkorunktól kezdve azért tanulunk, és arra nevelnek minket, hogy egy napon felnőttként a munkánk révén részt vehessünk a társadalom és a gazdaság építésében. Érdemes azonban ezt a napot nem túl sokáig halogatni, és minél előbb dolgozni kezdeni!

Bár először ijesztőnek tűnhet, hogy diákként kilépjünk a tanulás-szabadidő tengelyéből, mégis meglepően jövedelmező ötlet minél hamarabb fejest ugrani a munka világába. Az Eurostudent felmérés VI. köre alapján a hallgatók több mint fele dolgozik a tanulmányai mellett, és többségük elsősorban a lakhatását finanszírozza a bevételéből. A plusz jövedelmen kívül több más előnye is van annak, ha a szabadidődben dolgozni kezdesz.

 

Javul az időmenedzsmented

Mivel az eddigieknél több területet kell majd összehangolnod az életedben, biztosan másképp fogsz tekinteni az idődre. Ez különösen igaz, ha hírhedt „halogatómester” vagy, hiszen munka mellett mindenképp be kell osztanod a rendelkezésedre álló időkeretet. Arra is figyelj, persze, hogy ne vállald túl magad. Először inkább kevesebbet dolgozz, és lehetőleg fokozatosan érd el a számodra ideális munkamennyiséget.

 

Felelősségteljesebb leszel

Az időbeosztáshoz hasonlóan a rád háruló felelősséggel is hatékonyabban fogsz megbirkózni, ha dolgozol és tanulsz egyszerre. Mivel a pénzed egy részéért te fogsz megdolgozni, jó eséllyel tudatosabban is osztod be, és igyekszel minél áttekinthetőbbé tenni a pénzügyeidet. Dolgozóként a saját munkád minőségéért is felelős leszel, mivel a feletteseid ez alapján alkotnak rólad képet. Adott esetben akár arról is dönthet a munkavégzésed színvonala, hogy hosszabb távon megtarthatod-e az állásodat.

Bárhol kezdesz el dolgozni, egy sor előnyre számíthatsz! (Fotó: Pexels)

Jól mutat a CV-ben

Egy 2017-es kutatás szerint a tanulás melletti munkavállalásnak különösen akkor van jó hatása a későbbi munkaerőpiaci helyzetre, ha a végzett munka kapcsolódik a hallgató tanulmányaihoz. Ettől függetlenül – amennyiben nincs módod a szakterületeden elhelyezkedni az egyetem alatt – érdemes belevágnod bármilyen diákmelóba, a legtöbb munkaadó ugyanis értékeli, ha van bármilyen jellegű tapasztalatod a munka világában.

 

Új közösség, új kapcsolatok, fejlődő személyiség

Egy-egy munkahelyen mindig új közösségbe kell betagozódnod. Ez azért hasznos, mert mindenképp fejleszti a szociális skilljeidet. Megismerhetsz olyan egyéniségeket, akik a kapcsolati hálód részeként később segíthetik az előrelépésed. Az új emberek, kihívást jelentő feladatok a személyiségedet is tovább formálhatják, így például empatikusabbá válhatsz, és ügyesebben kezelheted a konfliktusokat.

Címkék: diákmunka   egyetem   fejlődés   munka   pénzügy   tapasztalat   tipp