Szerezz be egy határidőnaplót, de elég ha csak egy jegyzetfüzetbe vagy egy Excel táblázatban vezeted a feladataidat, azt válaszd, amelyik számodra jól követhető, mindig kéznél van, mindig fejben tudod tartani. Akár a telefonod jegyzetét is használhatod, ha te azt szereted. Rendszerezd őket fontosság szerint, csoportosítsd őket úgy, hogy mindenre megfelelő mennyiségű időt szánj. Így nem fordulhat elő veled, hogy elfeledkezel valamiről, hiszen ilyenkor – a rengeteg információ között – könnyen elveszhet egy kisebb részlet.
Forrás: Unsplash
Először alaposan gondold végig, hogy miket kell átvenni az érettségi előtt. Ne csak a tételekre szánj időt, a gyakorló feladatokra, kiegészítő tudást nyújtó könyvekre és az évközbeni iskolai tanulásra is gondolj. Ha mindent összeszedtél, utána jöhet csak a rendszerezés. Nézd meg, hogy mennyi időd van még a vizsgákig, majd egyenletesen oszd fel a feladatokat. Fontos, hogy néha kis pihenőt is betervezz, jót tesz majd, ha kicsit kiereszheted valamelyik nap a gőzt. Akár egy egész hetet is szentelhetsz egy tantárgynak, majd a következő héten egy másikkal foglalkozol, így váltogatva “vetésforgóban” haladva. A legjobb, ha van lehetőséged akár ismételni is, ha újra ahhoz a tantárgyhoz érsz a hetek váltakozásával.
Minden napra gondold át előző este, hogy mi a célod, mivel és mennyit szeretnél haladni, mi az, amivel esetleg elcsúsztál és pótolni szeretnéd. Jó, ha ismered a saját képességeidet és határaidat, képes vagy felbecsülni, hogy mennyit tudsz valójában megcsinálni. Akár listát is készíthetsz a következő napi feladatokról, amiket priorizálsz, hogy a fontos dolgokkal tényleg készen legyél. Az is egy módszer, hogy az elején túl esel azokon a részeken, amelyekhez a legkevesebb kedved van, hogy utána sokkal jobb szívvel haladj tovább, hiszen a nehezén már túl vagy.
Ez a technika segíthet abban, hogy ne töltsd valamivel több, esetleg kevesebb időt, mint amit eredetileg rá akartál szánni. Kezdj a legfontosabb feladatoddal, 30-90 percig igyekezz csak erre figyelni és ezzel haladni. Nem szabad megszakítani olyanokkal, hogy gyorsan csinálsz magadnak egy szendvicset, válaszolsz egy üzenetre vagy simán csak pörgeted a mobilodon a tartalmakat.
A módszer lényege, hogy tényleg csak arra koncentrálsz, ami a kötelességed és nem hagyod elkalandozni a gondolataidat. Ha lejárt az idő és végeztél a tervezett mennyiséggel, tarts egy kis pihenőt, majd következhet egy újabb témakör vagy feladat!.
A rendszerezés legfontosabb részlete, hogy jól is tudj priorizálni a tevékenységek között, de mi van akkor, ha képtelen vagy eldönteni, mivel kezd a feladataidat. Ekkor jöhet segítségül az USA 34. elnökének – Dwight D. Eisenhower – nevét viselő módszer! Egy időmátrixot kell használni, ez sokkal egyszerűbb, mint aminek hangzik! Készíts négy dimenziót, hogy csoportosíthasd a teendőket:
Forrás: thelead.io
Annyi a feladatod, hogy kitöltöd az aznapi feladatokkal a cellákat. Egy példával segítünk, hogyan is érdemes használni! Tegyük fel, hogy öt célt tűztél ki mára. Felkészülni egy holnapi dolgozatra, egy gyakorló feladatsor kitöltése, egy új témakör megtanulása, konzultáció a külön tanároddal és egy összefoglaló beszerzése.
Több apró kis tényező akadályoz a haladásban? Már sokadjára futsz neki egy tételnek, mert mindig közbevág valami? Egy másik feladatot még gyorsan megoldasz, egy üzenetre reagálsz, még egy idekapcsolódó cikket elolvasol, de magával a tétellel meg nem haladsz. A Getting Things Done módszer fő elve a 2 perces szabály. Ha valami belefér két percbe, akkor intézd el, minthogy folyamatosan az agyadban zakatoljon, mint megoldandó probléma. Így tudsz haladni a valóban fontos dolgokkal, plusz további feladatokat is kipipáltál a hosszú listádról.