Uni

A vízummoratórium után mindenki megkezdhette a félévet a keresztféléves képzéseken

UNIside | 2024-04-25
A magyar egyetemek időben fogadhatták a külföldi diákokat a vízummoratórium után a különeljárásnak köszönhetően. Az International Business School vezetése átszervezte a tanév rendjét, hogy a tanulók zökkenőmentesen intézhessék beiratkozásukat.

Bár január 1. és február 29. között néhány kivételtől eltekintve nem lehetett benyújtani tartózkodási engedély iránti kérelmet Magyarországon, “Nemzeti érdek” hivatkozással soron kívül kaphattak vízumot azok a külföldi diákok, akik harmadik országból érkeztek valamelyik magyar egyetemre.

A különeljárásnak köszönhetően időben fogadhatták a diákokat

Az International Business School hallgatóinak 50 százaléka külföldről érkezik, hogy az intézmény által kínált magyar és brit (vagy adott esetben ír) diplomát megszerezzék. Ők a világ több mint száz különböző országából származnak, melyek jelentős része hazánkban vízumköteles harmadik ország. Az év eleji vízummoratórium részleges feloldása nagyban segített a hallgatók fogadásában nemcsak az IBS, hanem az összes magyarországi egyetem számára, amelyek külföldi diákokat fogadnak.

Az International Business School hallgatóinak 50 százaléka külföldről érkezik, a világ több mint száz különböző országából. (Fotó: IBS)

A tanév rendjének átszervezése segíti a külföldi hallgatókat

Az IBS vezetése még 2023 decemberében megváltoztatta a tavaszi félévre az elsőéves hallgatók programját, hogy a felvett diákok számára zökkenőmentes legyen az érkezés és beiratkozás. A félév indulása április közepére tolódott, az órákat pedig összesűrítették, így a hallgatók még a nyári szünet előtt teljesíthetik a követelményeket. Az átszervezés és az elkötelezettség meghozta gyümölcsét; a beiratkozott hallgatók száma jelentősen meghaladta a korábbi éveket.

Évről évre nő a külföldi hallgatók száma a magyar egyetemeken

Az elmúlt tíz évben több mint kétszeresére nőtt a más országból érkező hallgatók száma a magyar felsőoktatási intézményekben, a 320 ezer felsőoktatásban tanuló hallgató közül 43 ezren külföldiek. A magyar egyetemek egyre jobban szerepelnek a nemzetközi ranglistákon, és aktívan részt vesznek az európai felsőoktatási hálózatokban. 

 

QS-rangsor: Fantasztikusan szerepelt a Zeneakadémia, több magyar egyetem is kiemelkedően teljesített

Pezsgő hallgatói élet, nemzetközi környezet Debrecenben

A Debreceni Egyetem hallgatói közösségét egyre inkább erősítik a külföldi diákok. A nemzetközi légkör fontos szerepet játszik az egyetem életében, hiszen segíti a kapcsolatteremtést és a kulturális tapasztalatok cseréjét. A DE dinamikus hallgatói életét olyan nemzetközi programok is színesítik, mint például a Food Day vagy a Night of a Thousand Lights, melyeken nem csak a külföldi hallgatók, hanem nagy számban magyar egyetemisták is részt vesznek.

Az ELTE-re érkező nemzetközi hallgatók beilleszkedését támogatja a Book of Your Life projekt

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár Book of Your Life projektje tízezer euró támogatást kapott az European Cultural Foundation-től. A kezdeményezés célja a nemzetközi hallgatók beilleszkedésének támogatása és a tolerancia ösztönzése. A program magában foglalja egy közösségi tér létrehozását a könyvtárban, valamint tematikus tevékenységeket és workshopokat szervez a hallgatók mentális jóllétének támogatására és az interkulturális kapcsolatok ösztönzésére.

Nyitóképünk forrása: IBS