QS-rangsor: Fantasztikusan szerepelt a Zeneakadémia, több magyar egyetem is kiemelkedően teljesített

UNIside | 2024-04-21
A neves brit vállalat, a Quacquarelli Symonds (QS) idén is elkészítette szakterületi rangsorát. Az április 10-én publikált QS World University Rankings by Subject 2024-es képzésterületi rangsora öt nagy tudományág 55 szakterületén méri össze a világ csaknem 1600 egyetemét.

64 olyan egyetem is megjelent az összesítésben, amely nem szerepelt a 2023-as kiadásban. A zene az egyetlen új terület, amely idén felkerült a listára, míg az adattudományok és mesterséges intelligencia rangsora bővült.

Az 55 szűkebb szakterületet tekintve Magyarországról összesen 10 egyetem 45 képzése szerepel a listán.

A bölcsészettudományok területén az Eötvös Loránd Tudományegyetem több mint 40 helyezést javítva tavalyi eredményén a 221. helyen szerepel, a Szegedi Tudományegyetem a 451-500. helyen, ami hazai viszonylatban a második helynek számít.

A mérnöki tudományok területén egyedüli magyar felsőoktatási intézményként került fel a BME a világranglista 243. helyét megszerezve.

Forrás: Pexels

Az orvostudományok területén a Semmelweis Egyetem a 281. helyen végzett, a Debreceni Egyetem a 401-450. helyen, a Szegedi Tudományegyetemmel holtversenyben.

A természettudományok területén az Eötvös Loránd Tudományegyetem kapta a 301. helyet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a tavalyi 401-450. helyről idén a 377. helyre lépett előre. A Szegedi Tudományegyetemet a 451-500. helyre rangsorolták.

A társadalom-és gazdaságtudományok területén a Budapesti Corvinus Egyetem a 389. helyen szerepel, az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 401-450., míg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a 501-550. helyet szerezte meg.

A Liszt Ferenc Zeneakadémia a szokásos előadó-művészeti (Performing Arts) kategóriában hatalmasat ugrott előre, a tavalyi 51-100. csoportos helyezése után idén a 22. lett, ezzel pedig kiemelkedik a hazai egyetemek közül: nincs más magyar intézmény, amely hasonlóan jól szerepelt volna saját tudományterületén.