Uni

Pezsgő hallgatói élet, nemzetközi környezet Debrecenben

UNIside | 2024-03-27
A Debreceni Egyetem (DE) több tízezres hallgatói közösségének a hagyományok ápolása mellett a megújulás és a változatosság egyaránt fontos. Az országosan is kiemelkedő, folyamatosan gyarapodó külföldi hallgatói bázis sokat hozzátesz ehhez, hiszen egy olyan nemzetközi környezet alakult ki az egyetemvárosban, ahol mindennapossá vált a kultúrák közötti kommunikáció.

Különleges hangulatú közösségi élet

A DE nemcsak azért vonzó a továbbtanulás előtt állóknak, mert széleskörű képzési palettával és piacképes diplomával várja őket, hanem mert országosan is egyedülálló, különleges hangulatú, pezsgő közösségi élet jellemzi. Ez olyan vonzerőt kölcsönöz az intézménynek, mely csak kevés helyen vagy máshol egyáltalán nem jellemző a hazai felsőoktatásban. Sokan éppen ezért döntenek a világ túlsó oldalán vagy szűkítve a földrajzi távolságot, az ország másik végén a DE mellett. A hallgatók egy olyan közösséghez akarnak tartozni, amely élményeket, emlékeket ad és mindezeket hosszú évtizedekig vagy még tovább magukkal hordozhatják.

Hagyomány és változatosság

A DE-n több mint harmincezer hallgató folytatja a tanulmányait, ebből több mint hétezren külföldiek. Ennek az országos viszonylatban kiemelkedő számú egyetemistának olyan programokat, rendezvényeket kell szervezni, hogy ezeken részt akarjanak venni, de később is a részesei akarjanak maradni. Ez határozza meg egy egyetem hosszú távon fenntartható hallgatói közösségét: a hagyomány és a változatosság. Évente háromszáznál is több programot szervez intézményi partnereivel a DEHÖK együttműködve a Külügyi, az Egészségügyi, a Környezetvédelmi és a Kollégiumi Bizottságokkal, a Stipendium Hungarikum mentorhálózatával, valamint a külföldi hallgatói önkormányzatokkal.

– Kifejezetten hallgatói rendezvényekért felelős munkacsoport is működik a DEHÖK-ben, legyen szó kulturális eseményről, szakmai konferenciáról, koncertekről. Olyan eseményeket kínálunk, amelyek minden egyetemistát megszólítanak, ugyanakkor az egyetem nem kizárólag az egyetemi polgárok felé fordul, hanem arra is törekszik, hogy betekintést nyerhessenek mások is a hallgatói élet sajátosságaiba, pezsgésébe. Ezt a célt szolgálja például a legnépszerűbb nagyrendezvény, a Youday, amelyre bárki ellátogathat. Speciális esemény az idén 50. jubileumát ünneplő Sárgulás is, de ilyenek a gólyabálok és az összegyetemi gólyatáborok, amelyek szintén több éves múltra tekintenek vissza. A gólyabálok és gólyatáborok esetében is egyedülálló az egyetemünkön, hogy nem külön karonként szerveződnek, hanem egy nagy közös eseményen vehetnek részt az elsőévesek. A tradicionális rendezvények erősítik a közösségtudatot, a hovatartozás érzését. Nem is beszélve arról, hogy ezekre az eseményekre rendre meghívjuk az oktatókat is, ami szintén emeli a rendezvények színvonalát –fogalmazott Nagy Péter, a DEHÖK elnökhelyettese.

Nemzetközi légkör a DE-n

A DE hallgatói közösségét évről évre egyre jobban erősítik a külföldi egyetemisták. A nemzetközi légkör kifejezetten sokat nyom a latban a felvételinél, hiszen egy ilyen közegben a kapcsolatteremtés mind kulturális, mind pedig szakmai szempontból is lényeges. A nyelvtudás fejlesztése, valamint a kulturális tapasztalatok cseréje egyszerre lehetséges hallgatóink számára. Ezt a szellemiséget erősítik a DE dinamikus hallgatói életét tovább színesítő nemzetközi programok, mint amilyen a nemzetek gasztronómiáját népszerűsítő Food Day vagy a Night of a Thousand Lights, melyeken nem csak a külföldi hallgatók, hanem nagy számban magyar egyetemisták is részt vesznek.

– Ez is egy sajátossága a DE-nek, ezek a rendezvények minden alkalommal az együvé tartozást hangsúlyozzák. Nem véletlenül, hiszen a nemzetköziség egyre nagyobb teret kap intézményünkben, ugyanúgy a kulturális eseményeken, mint a bulikban. Mindez szerves részévé vált a hallgatói életnek és még vonzóbbá tesz bennünket. A nemzetközi környezet révén számos kulturális érték megismerhető, baráti és munkakapcsolatok köttetnek, ilyen jellegű tapasztalatcserére csak ilyen közegben van lehetőség – tette hozzá Nagy Péter.

Benyomásunk szerint a hallgatók leginkább a közös főzéssel összekötött rendezvényeket kedvelik a szabadtéri programok, a csapatépítő vetélkedők és az interaktív programok mellett. A zenés-táncos rendezvények kiemelkedő népszerűségnek örvendnek, de ebben az esetben sem elsősorban a fellépők személye a lényeg, hanem inkább a közösségi erő, a kapcsolódási és találkozási pontok, a biztonságos, igényesen kialakított helyszínek jelentik számukra a minőség fokmérőjét. Ma már a DE majdnem minden campusán vannak olyan szórakozóhelyek, melyek közel vannak az egyetemhez, a kollégiumokhoz, így az egyetemvároson belül találhatják meg a hallgatók a saját ízlésüknek megfelelő kikapcsolódási lehetőségeket, a lehető legkulturáltabb formában.

A DEHÖK elnökhelyettese szerint közösségünk képes megtartani az erejét azzal, hogy fontos számunkra a tradíció és az értékek megőrzése.

Címkék: Debreceni Egyetem   DEHÖK   hallgatói élet   Youday