Tudástár

Titkok, trükkök a matek érettségire – Térgeometria

Haiman Éva | 2023-04-26
Térgeometria? Ugyan, ki szereti ezt? Nem sokan... Bonyolult képletek, nehezen átlátható térbeli ábrák… De azért minden matek érettségin van egy olyan 2-3 pontot érő feladat, ahol egyszerűen csak be kell helyettesíteni számokat egy képletbe.

Szóval, a térgeometria feladatok megoldásához csak be kell helyettesíteni számokat egy képletbe. Az egész nem több 3 percnél. Amiből 2 perc azzal telik el, hogy keresed a képletet a négyjegyű függvénytáblában. Vagyis a helyzet egyáltalán nem olyan reménytelen. Nézzük is, hogyan!

 

#1. Néhány extra pontot behúzhatsz csak képletekkel

Minden évben van egy olyan térgeometria feladat, ahol csak be kell helyettesíteni egy képletbe. Nézd végig a gúlák, hasábok, kúpok, gömbök térfogat- és felszín képleteit, és csak annyit jegyezz meg, hogy hol találod meg őket a függvénytáblában. Az érettségin a térgeometria feladatok az utóbbi években szinte csak mértékegységek átváltásáról és képletekbe való behelyettesítésről szólnak. Úgyhogy itt az ideje szétnézni egy kicsit a térgeo képletek között.

 

#2. Egy beugratós kérdés a matek érettségikről

Ha egy kockának az oldalait kétszeresére növeljük, akkor a térfogata és a felszíne hányszorosára változik? Ez egy beugratós kérdés, amit nagyon szeretnek megkérdezni az érettségi feladatsorok kitalálói. Érdemes előre készülnöd a válasszal. Ja, és még egy dolog, amit nem találsz meg sehol a függvénytáblában, de kérdezik. 1 liter víz, az hány köbcenti? Már mutatjuk is a válaszokat

 

Most már koncentrálj a legfontosabb témákra! (Fotó: 123rf)

 

#3. Mindig figyelj a mértékegységek átváltására!

A középszintű matek érettségin a térgeometria feladatok gyakran arra mennek rá, hogy át tudod-e váltani a litert köbcentire, a négyzetmétert négyzetmilliméterre, és sűrűségből tudsz-e tömeget számolni. Érdemes ezeket jól begyakorolni, mert nagyon sok pont múlhat rajta. A sűrűségről elég annyit tudnod, hogy ha például a vas sűrűsége 7,87 g/cm3, akkor 60 köbcenti vas az 60*7,87 gramm. Ez egyébként 472,2 gramm, ami majdnem fél kiló. Fordítva is érdekes lehet, ha egy vasgolyó 1 kiló, akkor hány köbcenti? Ez úgy jön ki, hogy 1000 g osztva a sűrűséggel, tehát 1000/7,87= 127 köbcenti. Rengeteg tipikus térgeometria feladatot találsz itt

 

#4. Még mindig térgeometria: a gömb felszíne és térfogata

Az utóbbi években egyre gyakrabban van a középszintű matek érettségin olyan feladat, ahol egy gömbnek kell kiszámolni a térfogatát vagy a felszínét. Szerencsére ezek a képletek is benne vannak a függvénytáblában. A számolásokat pedig 10 perc alatt bőven meg tudod érteni, ha ide kattintasz

 

#5. Ne matekot tanulj már, hanem matekból érettségizz!

A matek érettségire teljesen máshogy kell tanulnod, mint eddig. Ha belekezdesz egy soha véget nem érő ismétlésbe, hogy átnézd a négyéves matekanyagot, azzal csak az aggodalmad fog egyre jobban nőni. A titok az, hogy koncentrálj az érettségik sláger-témaköreire. A lista egyre bővül.

A matek érettségire felkészítő sorozatunk első részét is olvasd át, aztán a másodikat, és a harmadikat is, hogy még jobb jegyre legyen esélyed! Itt pedig arról olvashatsz, hogy a statisztika a harmadik legtöbb pontot érő témakör a középszintű matek érettségin.