Tudástár

Titkok, trükkök a matek érettségire – A statisztika

Haiman Éva | 2023-04-21
A statisztika a harmadik legtöbb pontot érő témakör a középszintű matek érettségin. És egyben ez a legnépszerűbb téma is, ugyanis tényleg egyszerű. Lássuk, mire figyelj.

Az a helyzet, hogy a statisztika érettségi feladatok megoldásához tulajdonképpen elég az alsó tagozatos matek. Nem hiszed? Na, figyelj!

 

#1. Statisztika: Néhány perc tanulással szerezz plusz 5 pontot

A statisztikát sokan nem szeretik, pedig az egyik legkönnyebb témakör. Alig kell hozzá pár dolgot tudni. A móduszhoz és a mediánhoz például elég az általános iskola alsó tagozat. Kíváncsi vagy rá, hogy az egész mennyire egyszerű? Két és fél perc alatt megmutatjuk.

 

#2. Az átlag és a szórás is pofonegyszerű

Az átlag és a súlyozott átlag egy diák életében az egyik legtöbbet használt matematikai fogalom. A félévi és év végi jegyek számolásánál nélkülözhetetlen. A matek érettségin sem kell többet tudni, mint amikor a jegyeid átlagát számolgatod. A szórást már ritkábban használjuk ugyan, de ezt sem nehéz kiszámolni. Ami pedig az egészben a legjobb, hogy a legtöbb számológép már automatikusan tud szórást számolni. Vagyis ezt a feladatot az érettségin a számológép oldja meg helyetted. Ha érdekel, mi az, amit az átlagról és a szórásról középszinten tudni érdemes, katt és nézd meg.

 

#3. Kördiagram, a sláger

 

Csak rajzolsz egy kört, kiszámolsz pár arányt és bumm, van 4 pontod (Fotó: 123rf)

A középszintű matek érettségin nagyon gyakran szoktak adni kördiagramos feladatokat. Az egész lényege annyi, hogy egy teljes kör 360 fok, így ha valamit kördiagramban kell ábrázolni, akkor a 360 fokot olyan arányban kell felosztani, mint ahogy az egyes részek aránylanak az összeshez. Ha például van háromféle süti, 4 csokis, 5 vaníliás és 3 gyümölcsös, akkor ez összesen 12 darab, az arányok pedig 4/12 aztán 5/12 és 3/12. Beszorozgatjuk szépen ezeket 360 fokkal és már kész is: 120 fok, 150 fok, és 90 fok. Csak rajzolsz egy kört, kiszámolsz pár arányt és bumm, van 4 pontod.
Ha szeretnél kördiagramos feladatokat gyakorolni, és még több tipikus érettségi feladatot megoldani, akkor azokat itt találod.

 

#4. Oszlopdiagram? Nem probléma!

A móduszt és mediánt, aztán az átlagot és a szórást már láttuk. A kördiagramról is kiderült, hogy nagyon könnyű. Mi jöhet még? Amit még érdemes tudnod: hogyan működik az oszlopdiagram, mi az a terjedelem, mit jelent a relatív szórás és mi az átlagos eltérés. Ezek a világ legegyszerűbb fogalmai. Mindent megtalálsz nálunk

A matek érettségire felkészítő sorozatunk első részét is olvasd át, meg aztán a másodikat, és a harmadikat is, hogy még jobb jegyre legyen esélyed!