Tudástár

Titkok, trükkök a matek érettségire készüléshez

UNIside | 2023-04-04
Alig egy hónap van csak hátra az érettségiig! Fontos, hogy mire fókuszálsz felkészülés közben. Cikksorozatunk abban segít, hogy pontosan azt gyakorold, amit a matek érettségin tudnod kell.

Talán el sem hiszed, de elég csak néhány témakört átnézned ahhoz, hogy már több mint 30 pontod legyen a középszintű matek érettségin.

A legtöbb pontot érő témakör minden évben a valószínűségszámítás, ami átlag 13,4 pontot ad. A második legtöbb pontot a számtani és mértani sorozatok témában szerezheted, ez átlagosan 10,4 pont. Ha még tanulsz mellé egy kis statisztikát, ami tényleg könnyű, akkor azzal várhatóan további 8,8 pontot gyűjthetsz. És ez így már 32,6 pont ami bőven kettes. Jól hangzik, ugye?

Kíváncsi vagy a teljes listára, ahol megnézheted a középszintű matek érettségi legtöbb pontot érő témaköreit? A témakör után zárójelben megláthatod, várhatóan hány pontot fog érni. Sőt minden témakörhöz ingyenes magyarázatokat is találsz: www.mateking.hu/erettsegi

 

Tanuld meg használni a négyjegyű függvénytáblát!

Az egyik legerősebb fegyver az érettségizők kezében a négyjegyű függvénytáblázat. Ezt ráadásul az érettségi mindkét felében szabadon lehet használni. Rengeteg olyan hasznos képletet tartalmaz, amelyre szükség lehet a vizsga során. A legtöbb diák mégsem veszi a fáradtságot, hogy ezeknek utánanézzen, s így sok időt veszít a keresgéléssel. A folyamatos használattal, megismerhető, mi hol található benne. Készült hozzá egy ingyenesen letölthető hasznos kis összefoglaló.

 

Elég csak néhány témakört átnézned, hogy már több mint 30 pontod legyen a középszintű matek érettségin! (Fotó: Mateking)

 

Készülj fel a matek érettségi menetére – 1.

A matek az egyetlen a kötelező érettségi tárgyak közül, amiből (jó esetben) nem kell szóbelizni. Így az írásbeli pontszámod adja meg az érettségi eredményed.

Az írásbeli feladatsor két részből áll:

  •         1. rész: 30 pont – 45 perc
  •         2. rész: 70 pont – 135 perc (2 óra 15 perc)

Az 1. részben 12 rövid feladattal fogsz találkozni. Ezek megoldása pár percnél nem igényel hosszabb időt, és rendszerint 2-3-4 pontosak. Ez összesen a 30 pontot ér.

Ezek a feladatok sok esetben megoldhatók józan paraszti ésszel vagy próbálgatással is. Ahol nincs odaírva, hogy „a válaszát indokolja”,  ott simán meg is tippelheted, vagy egy jól eltalált pillanatban meglesheted a melletted ülőt. Persze, csak akkor, ha jobb matekos, mint te.

Amint letelt a 45 perc, a feladatsornak ezt a részét be kell adnod, így a 2. rész megoldása közben ezekhez a feladatokhoz visszatérni már nem lehet.

 

Készülj fel a matek érettségi menetére – 2.

A 2. részt 135 percen keresztül írhatod. Ennek az etapnak is két része van. A feladatsor „A” része, ami a 13-as, 14-es és 15-ös feladatokat tartalmazza: ezeket kötelezően meg kell oldani. És ha megfogadod az e-mail sorozat tippjeit, jó eséllyel lazán meg is fogod ezeket oldani.

A „B” részben találod a 16-os, 17-es és 18-as feladatokat, és ezek közül csak kettőt kell megoldanod. Ez a taktikai rész. Olvasd el mindhárom feladat szövegét, és aztán döntsd el, melyik a legkevésbé szimpatikus és azt hagyd ki. Ha még van elég időd, akkor érdemes egyébként mindháromba belekezdened. Aztán meglátod, melyikkel hogyan boldogulsz. Simán lehet, hogy éppen az megy a legjobban, ami elsőre kínainak tűnt.

Az „A” rész 13-as, 14-es és 15-ös feladatai többnyire az egyszerűbb algebrai és geometriai számításokról szólnak. Itt fordulnak elő legtöbbször az egyenletek, egyenletrendszerek, egyenlőtlenségek, a háromszögek és négyszögek, valamint a hozzájuk kapcsolódó tételek.

Az „B” rész 16-os, 17-es, 18-as feladataiban inkább szöveges jellegű feladatok várhatók, sokszor eléggé hosszú szövegekkel. Semmiképpen ne ijedj meg ettől! Mindig gondolj arra, hogy ha egy feladat a)  b)  c)  d) részből áll, akkor az valójában négy különböző feladat, és egyszerre csak egyet kell megoldanod. Fogj egy üres lapot, szépen takard le vele a feladatnak azokat a részeit, amivel épp nem foglalkozol. Így mindjárt barátságosabb lesz a helyzet.

 

Ponthatárok – hogyan osztályoznak?

És most beszéljünk egy kicsit a ponthatárokról! Az első részben 30 pontot, a második részben 70 pontot tudsz szerezni, ez adja ki összesen a 100 pontot.  Így a százalékos teljesítményed megegyezik az elért pontok számával.

  •         0-24 pont – elégtelen (1)
  •         25-39 pont – elégséges (2)
  •         40-59 pont – közepes (3)
  •         60-79 pont – jó (4)
  •         80-100 pont – jeles (5)

Mi van, ha 25 pontot nem sikerül összegyűjtened, de a 12 pontot igen? Ebben az esetben szóbeli vizsgán vehetsz részt. Ennek részleteiről az iskolák külön adnak tájékoztatást.

Elvileg a sikeres érettségihez szükséges 25 pontot már az első részben is el tudod érni. Így, ha épp egy fontos találkozót szerveztél a matek érettségi napjára, akkor 45 perc után mehetsz is. Az első rész 30 pontjából 25 pontot elérni azonban nem könnyű, így érdemes úgy tervezned, hogy maradsz a 135 pontos részre is.

 

Hogyan kezdd a felkészülést?

Mindenképpen nézd át és próbáld egyedül megoldani korábbi évek érettségi feladatsorait. Fontos azt is tudnod, hogy melyek azok a témakörök amik ritkán fordulnak csak elő, és melyek azok, amik évről évre sok-sok pontot érnek. Erről itt találsz egy nagyon hasznos összefoglalót: www.mateking.hu/erettsegi