Példakép

Magyar ezüstérmek a junior természettudományi olimpián

Tar Gábor | 2022-12-13
Második helyen végzett a magyar csapat mindhárom tagja a Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpián (IJSO). A 9. osztályos diákok közül ketten az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumba járnak, míg harmadik társuk a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium tanulója.

Idén Kolumbia fővárosában, Bogotában rendezték meg a Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpiát (International Junior Science Olympiad – IJSO) december 2–12. között. A 16 évesnél fiatalabb korosztály számára meghirdetett természettudományi versenyen

• biológiából,
  • kémiából,
  • és fizikából

kell megmutatni elméleti és gyakorlati tudásukat a diákoknak.

Az Indonézia kezdeményezésére 2004-ben elindított versenyen Magyarország minden évben részt vett. Az idei megmérettetésen így állt fel a magyar csapat:

• Muraközi Péter, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium 9. osztályos tanulója,
  • Biró Artúr, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium 9. osztályos tanulója,
  • Simon János Dániel, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium 9. osztályos tanulója.

A junior természettudományi olimpián biológiából, kémiából és fizikából kell megmutatni elméleti és gyakorlati tudásukat a diákoknak. (Fotó: 123rf)

Az ELTE közleményéből kiderül: a diákok felkészítését az Apáczai Csere János Gimnázium tanárai végezték:

• Ács Zoltán biológia szakos tanár,
  • Gyertyán Attila fizika szakos tanár,
  • Varga Bence kémia szakos tanár,
  • Villányi Attila kémia szakos tanára.

Idén csak háromfős volt a magyar diákcsapat a természettudományi olimpián

A megszokott hatfős csapat helyett idén csak három magyar résztvevő indult el a kolumbiai versenyen. Ennek oka, hogy a junior természettudományi olimpiát ebben az évben Ukrajna rendezte volna, így a pályázati támogatásokat egy ukrajnai utazáshoz vagy online versenyhez igazítva nyerték el a résztvevők – számol be az MTI.

A diákokat felkészítő tanárok azt szeretnék, ha a jövő évi, Bangkokban megrendezendő versenyen ismét hat fővel indulna a magyar csapat. A válogatóba való bejutás feltétele, hogy a diákok valamelyik magyarországi, korosztályi természettudományos versenyen döntőbe kerüljenek.

Idén ősszel több sikert is elértek nemzetközi szakmai, tanulmányi versenyeken magyar diákok. Sisák Botond, a BME hallgatója webfejlesztő versenyszámban szerzett ezüstérmet a szakmák világversenyén, míg az Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI) a magyar csapat három bronzérmet szerzett.