Idén második alkalommal rendezték meg az Európai Lány Informatikai Diákolimpiát (European Girls’ Olympiad in Informatics – EGOI), ahol versenyprogramozási feladatokat kellett megoldaniuk a versenyzőknek. A törökországi Antalyában megrendezett versenyen a négyfős magyar csapatból hárman is bronzérmet szereztek (zárójelben iskolájuk, illetve konkrét helyezésük):
A magyar csapat negyedik tagja, Nagy Boglárka a romániai szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója szintén jó eredményt ért el, miután a középmezőnyében, az 50. helyen végzett a versenyen, amelyen 44 országból mintegy száz középiskolás diák vett részt.
Balról jobbra: Szabó Zsanett csapatvezető-helyettes, Nagy Boglárka, Fülöp Csilla, Merve Nasli guide, Nagy Korina, Éles Júlia és Erdősné dr. Németh Ágnes csapatvezető, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke (Fotó: Neumann Társaság Facebook-oldala)
A magyar diákolimpikonok a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) tehetséggondozási programja keretében készültek fel a versenyre a Nemzeti Tehetség Program és a Boston Consulting Group stratégiai menedzsment tanácsadó cég támogatásával. Utóbbi cég a magyar versenyzők közül a legmagasabb pontszámot elérő Éles Júliának különdíjként egy gyakornoki pozíciót (visiting associate) ajánlott fel, amelyet az egyetem második évének elvégzését követően tölthet be.
Éles Júlia a tavalyi, első ízben megrendezett versenyen ezüstérmet ért el, akkor még a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjaként. „Az alkotás lehetősége fogott meg leginkább az informatikában: egy üres fájlból akár már pár sor kóddal is teremthetünk valamit. Számomra ebben rejlik az informatika szépsége” – mondta az ELTE honlapjának az egyetem informatikai karának hallgatója.
Az NJSZT az idei versenyről szóló beszámolójában kiemelte: az EGOI megrendezésének célja, hogy ezzel is arra bátorítsák a fiatal lányokat arra: foglalkozzanak számítástechnikával, ugyanis világszerte és itthon is a szükségesnél kevesebb nő dolgozik informatikusként. „A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy sok lány azért nem választ szakmát az infokommunikációs szektorban, mert a több évtizedes sztereotípiák miatt ma is sokan tartják azt – tévesen – férfias szakmának” – állapítja meg az NJSZT.
A KSH adatai szerint a 2021/22-es tanévben
Nemrégiben írtunk arról, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) mellett működő Pro Progressio Alapítvány az első magyar mérnöknőről, Pécsi Eszterről elnevezett díjat alapított középiskolai tanárok számára. A díj célja, hogy minél több középiskolás lány készítsenek fel arra, hogy műszaki és természettudományi pályát válasszanak.
Egy másik magyar diáksikerről is beszámoltunk a napokban: Sisák Botond, a BME hallgatója ezüstérmes lett a szakmák világversenyén webfejlesztő versenyszámban.