Egy hazai egyetem is tagja lett az Oxfordi Egyetem által kezdeményezett zöld szövetségnek

Tar Gábor | 2023-01-12
Egyedüli hazai felsőoktatási intézményként a Soproni Egyetem is alapító tagja lett a Természetpozitív Egyetemek Nemzetközi Szövetségének.

A tavaly decemberi montreali ENSZ biodiverzitási konferencián (COP15) jelentették be, hogy megalakult a Természetpozitív Egyetemek Szövetsége (Nature Positive Universities Alliance – NPUA). A szervezetet 117 egyetem alapította meg az Oxfordi Egyetem és az ENSZ Környezetvédelmi Programja kezdeményezésére.

Az Oxfordi Egyetemtől jött az invitálás

Az alapítók között Magyarországról egyedül a Soproni Egyetem szerepel, amely az intézmény közleménye szerint az Oxfordi Egyetem meghívására lett tagja a nemzetközi szövetségnek. Az új szervezet nemcsak a klímaváltozás hatásainak mérséklése vagy a szénkibocsátás csökkentése mellett száll síkra, hanem azért, hogy segítse az ökológiai sokféleség, a biodiverzitás fennmaradását, helyreállítását és fejlesztését.

A Soproni Egyetem épülete (Fotó: Soproni Egyetem)

Az NPUA alapítását követően több mint négyszáz további egyetem csatlakozott a hálózathoz. A nemzetközi szövetség honlapján elérhető adatok szerint így az NPUA-ban jelenleg 522 ország 111 egyeteme képviselteti magát.

A visegrádi országok felsőoktatási intézményei közül a január közepi helyzet szerint egyedül a Soproni Egyetem tagja a szervezetnek.

A szövetségben az Oxfordi Egyetem mellett olyan neves intézmények is részt vesznek, mint a Cambridge-i Egyetem, illetve az amerikai UCLA vagy a UC Berkeley.

Karbonsemleges a soproni központi kampusz

A szövetség tagjai nemcsak tudományos munkájukkal és társadalmi szerepvállalásukkal segítik a biodiverzitás helyreállítását, hanem saját működésüket is fenntarthatóvá teszik. Ennek kapcsán a nyugat-magyarországi egyetem közleménye a Soproni Egyetem eddigi fenntarthatósági erőfeszítései között kiemelte az egyetemi kampuszként is szolgáló Botanikus Kert átfogó fejlesztését és az erdősítési programját („Hűségerdő”). Ezek szerepet játszottak abban, hogy a Soproni Egyetem központi kampuszának működése 2021-re teljesen karbonsemlegessé vált.

Az UI GreenMetric rangsorban a 3. legzöldebb hazai egyetem a soproni

Korábban beszámoltunk arról, hogy a zöld mérőszámokon alapuló UI GreenMetric World University Rankings elnevezésű nemzetközi rangsor idei felmérésében a hazai egyetemek között a harmadik legjobb helyezést érte el a Soproni Egyetem, amelyet a 85 ország 1050 felsőoktatási intézményét tartalmazó globális listán a 206. helyre rangsoroltak.

Arról is írtunk, hogy a Soproni Egyetem 13 másik hazai egyetemmel együtt tavaly ősszel megalapította a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformját (MEFP). A szövetség célja a fenntarthatóság témakörében a jó gyakorlatok egymás közötti megosztása, rendszeres közös akciók szervezése.

A Soproni Egyetem évszázados botanikus oktatókertjét külön cikkben mutattuk be, ahol számos ritka, védett hazai és nem őshonos növényfajt lehet felfedezni.