Tavaszi félév: így készülj fel

Kőszegi Anna | 2023-02-06
Egy szusszanásnyi idő alatt, még a tavaszi félév előtt nem árt, ha rendet raksz és beszerzel pár dolgot, hogy harcra készen vághass neki ismét a tanulásnak.

A vizsgaidőszak végéhez érve legtöbbünknek vagy egy hét – a szerencséseknek kettő is – arra, hogy kicsit kifújjuk magunkat. Bár közel sem olyan pihentető, mint a nyáron lazítással töltött két hónap, azért ez a pár hét is megváltásként érhet a féléves hajtás, majd a nyomasztó vizsgák után. Használjuk ki ezt az időszakot arra, hogy fellélegezzünk, kifújjuk magunkat. Ha lehet, rendezzük újra sorainkat, mielőtt megint újra kezdődik az egész. Ha a pihenés mellett rászánunk egy kis időt arra is, hogy rendet tegyünk magunk körül, és felkészülünk az új félévre, akkor nem fogjuk már az első pár hét alatt azt érezni, hogy mindjárt megőrülünk.

Szelektálj

5-10 vizsga kinyomtatott jegyzetei, tankönyvek, egyéb, korábban nélkülözhetetlennek gondolt holmik hevernek mindenhol. A szekrényből félig kilógnak a begyűrt ruhák, már az ajtót sem lehet teljesen becsukni. Ha ismerős a kép, akkor itt a legjobb alkalom, hogy megszabadulj mindentől, amire már semmi szükséged. Válj meg a haszontalan dolgoktól, és egyből érezni fogod, hogy sokkal tisztább fejjel tudod a következő félévet megtervezni. A tudomány is bebizonyította, hogy tiszta, rendezett környezetben jobban lehet koncentrálni, neked pedig most az új félév új kihívásaira kell fókuszálnod.

félév

A rendrakást az online térre is terjeszd ki. (Fotó: Pexels)

Kezdd a saját környezeteddel

A tanulással, éjszakázással töltött hetek alatt teljesen elhatalmasodott a rendetlenség a szobádban vagy a lakásodban? Jobb, ha nekiállsz és alaposan kitakarítasz. Az agyad hosszas megerőltetése után jól is eshet, ha végre valami olyasmit csinálhatsz, amihez nem kell gondolkodni. Ráadásul még az eredménye is kézzelfogható és szemet gyönyörködtető. Lehet, hogy elsőre nem is tűnik vészesnek a helyzet. Azonban ha jobban megnézed, akkor látni fogod a tanulás közben elfogyasztott ételek után maradt morzsákat, az ágy végében felhalmozódott félig tiszta ruhahalmot. Csillogjon-villogjon minden elhanyagolt felület, és már élvezheted is a lazítást a frissen felhúzott ágyneműben.

Online is tégy rendet

Ha tele vagy olvasatlan emailekkel és néhányban fontos elintéznivaló is akad (tanulmányi osztályra menni, diákhitelt intézni), akkor a rendrakást az online térre is terjeszd ki. Számold fel az elintézésre váró üzeneteket, az asztalon felhalmozódott dokumentumokat. Ami az előző félévről maradt tananyag, annak csinálj egy saját mappát, ami már nem kell, mehet a kukába. Itt a kiváló alkalom arra is, hogy a már szinte mosógépszerűen búgó laptopodat elvidd egy kis szervizre és takarításra, mielőtt a félév közepén dobja be a törölközőt. Győződj meg róla, hogy minden eszközöd bírja még a strapát.

Vásárolj be

A vizsgaidőszak alatt a zacskós ramen volt a legjobb megoldás, de jobb lenne, ha most már leugranál a boltba és vennél pár zöldséget és gyümölcsöt. Jusson a szervezetednek egy kis vitamin és rost is, megérdemli. Ha megpróbálsz kicsit jobban odafigyelni a tápanyagban gazdagabb táplálkozásra, azt az egészséged is meg fogja hálálni sőt, még az agyad teljesítőképességén is javíthatsz. Szerezz be pár egészségesebb rágcsálnivalót, hogy a következő hetekben legyen mihez nyúlnod, ha nincs időd nagyobb főzésre. A bevásárlás során ejtsd útba a papír-írószer boltot is, és töltsd újra a készleteidet, ha a kézzel írt jegyzeteket jobban szereted.

Címkék: rendrakás   tanulás   tavasz   vizsgaidőszak