Free

Tényleg ekkora baj, ha valaki nem tud úszni?

Magyar Krisztina | 2023-06-11
Jön a nyár, a strandszezon és ezzel párhuzamosan rendre megjelennek a vízbe fulladásos hírek is. De miért törvényszerű, hogy minden évben ennyi baleset legyen? Úszni nem nehéz, mégis akad, akinek ez rémálom. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni!

Tulajdonképpen mindegy, hogy milyen helyszínről beszélünk. Aki nem tud úszni, annak nem lenne szabad mélyvízbe mennie, mégis sokan azt gondolják, a kapálózás valahogy majd elegendő lesz. Fontos tudni, hogy a fulladásos horrorbalesetek java-része elkerülhető, ha néhány aprósággal tisztában vagyunk.

 

Hazai vizeink nem átláthatóak

A probléma általában ott kezdődik, hogy az úszni nem tudók is otthonosan lubickolnak a nyári hőségben, egészen addig, amíg nem nyelnek egy nagyobb slukkot a szürke vízből: akkor aztán jön a pánik és sajnos nem is tart sokáig. A helyzet az, hogy nem kell száz méter mélyre menni,

egy megtermett emberi test nagyon simán eltűnik észrevétlen, épphogy combközépig érő vízben is.

Ez igaz a Balatonra, a Dunára, a Tiszára, a Fertő-tóra vagy bármelyik víztározóra. Ha valaki úszástudás nélkül megy vízbe, ne merüljön fejjel víz alá, mondván, úgyis leér a lába”. A folyók esetében ráadásul még sodrás erejével és a hektikusan megjelenő, nagy gödrök meglepetésével is számolni kell.

Mentőmellényt felvenni felnőtteknek sem ciki. (Fotó: 123RF)

Háklis Balaton

Egészen kisgyermekkortól a fiatalokon át a nyugdíjasokig, a magyar tenger mindenki kedvence, bár szeszélyességét még mindig nem vesszük elég komolyan. Legnagyobb tavunk tudniillik sokszor olyanoknak is hullámsírjává válik, akik egyébként jó úszók. Hogy miért?

Mert a Balatonon a szélben, viharban vízpárlat keletkezik, vagyis a vízfelszín felett akár 50 centi magasan is elfogy a levegő, ilyenkor hirtelen őrült nehéz lesz a felszínen maradni, nemhogy kiúszni; vagyis az edzett, jó úszók is könnyedén megfulladhatnak. Fontos tehát, hogy ne vegyük félvállról a balatoni viharjelzéseket, másodfokú jelzésnél 90 százalék eséllyel tényleg jönni fog a vihar.

 

Vizibicikli, csónak, fergeteg szórakozás

A csobbanás veszélyei felhevült testtel már régi nóta, de a víz alól nem felérkezni a felszínre még mindig csak távoli veszélynek tűnik. Pedig az egész családnak és a barátoknak is életre szóló trauma, amikor látnak valakit úszni nem-tudását leplezve gyorsan beugrani (bizonyítani próbálva ennek ellenkezőjét), majd utána látják elmerülni is. Lényeges lenne érteni, hogy

mentőmellényt felvenni felnőtteknek sem ciki.

Évek óta szóban forgó téma, hogy a vízi járművek használatának szabályai nem elég szigorúak, mert simán kibérlik olyanok is, akik nem tudnak úszni. A VMSZ évek óta lobbizik azért, hogy a strandokon ingyenes mentőmellényeket lehessen használni, ez több helyen már meg is valósult. Elég leemelni a kihelyezett állványról, majd a végén visszatenni. 

Jobb előbb segítséget kérni egy oktatótól, tanfolyamon, mint később, a víz alól. (Fotó:123RF)

Egy fuldokló nem úgy néz ki mint a filmekben

Ha valaki úszástudás nélkül ugrik a mély vízbe, gyakorlatilag másodpercei vannak, hogy kihúzzák, különben esélye sincs a túlélésre. Sok filmet látva téves elképzelés, hogy fulladás közben magasba emelt kezekkel, látványos hang és vizuális effektek kíséretében jelzi az illető, hogy bajban van. Az egyértelmű víz alá merülésen kívül a fuldoklónak egyéb jelei is vannak.

 

Igen, nagyon nagy baj

A fulladásveszély nem válogat kisgyerekek, idős nagyszülők, vagy lazulni vágyó és a hétvége örömeitől bódult állapotban lévő fiatal felnőttek között. A tikkasztó hőség már önmagában elegendő lehet ahhoz, hogy rosszul mérje fel az ember a saját képességeit. Amíg csak az ezredik cikket olvasgatjuk hüledezve a balesetekről, addig még szerencsés helyzetben vagyunk, kvázi. De jobb előbb segítséget kérni egy oktatótól, tanfolyamon, mint később, a víz alól. Úszni mindenkinek meg kell(ene) tanulni!

A címlapsztori ugyanis nem kínos, hanem pokoli lecke lesz.