Példakép

Száz méter mélyre, egyetlen levegővel – a világbajnok vízi lány története

Magyar Krisztina | 2022-11-11
Féktelen bulizásból világbajnokságig: a szabadtüdős mélymerülés tizenhatszoros magyar- és háromszoros világbajnoka elmesélte, hogyan jutott odáig, hogy meghódítsa a tengerben a Szent István Bazilikát, milyen érzés a víz alatt zuhanni és hogyan lehet ájultan is a felszínre érkezni úgy, hogy mindennek tudatában legyen. Korok Fatimával beszélgettünk.

Hogyan kezdődött a víz iránti szenvedélyed?

Csecsemőkoromban babaúszásra vittek a szüleim, óvodáskoromban már úszni és táncolni jártam, később 5 évig versenyszerűen szinkronúsztam. Szerettem volna az olimpiára menni, de végül tizenhat évesen felhagytam a sporttal és csak a tanulásra koncentráltam. Az addig megszokott, 0-24-ben szervezett napjaim eltűntek az életemből, helyette féktelen bulizásba kezdtem. Végigmentem az anorexiától kezdve, bulimán át, otthoni veszekedésekkel folytatva a kollégiumba költözésig mindenen, de ez a 6-7 év is hozzásegített ahhoz, aki ma vagyok. Ekkortájt idegenvezetőként és projektmenedzserként dolgoztam, semmit nem sportoltam. Meghíztam, nem mentem évekig víz közelébe. 

Fotó: Daan Verhoeven

Mi hozta meg az áttörést?

Szó szerint egy törés, a bokámon, 24 évesen. Ha lehet ilyet mondani, jókor, jó pillanatban kaptam nagy pofont az élettől, hogy változtatnom kell. Az idegenvezetői munkám során a II. világháború és a holokauszt voltak a fő témáim, és szentül hittem, hogy a mi generációnk már tanulhat a történelem hibáiból. Aztán elkezdtem utazgatni.

Nem menekültem, de éreztem, hogy meg kell találnom az utam.

Látni akartam a világot és szerettem volna személyesen is megtapasztalni azt, amit korábban csak a történelemkönyvekből tanultam. Meg akartam találni azt a közeget, ahol jól érzem magam és azt az embert, akivé válni akarok.

 

Megtaláltad?

Az utazásaim során elkezdtem palackos búvárkodni, ekkor tért vissza az a nosztalgikus érzés, hogy én tulajdonképpen vízi lány vagyok. Tenerifén az egyik búvároktató azt mondta, hogy tehetséges búvár vagyok. Közben mindig voltak munkáim, az utazásokat valamiből finanszírozni kellett. Rövid kihagyás után visszatértem Tenerifére, de jártam Mallorcán, Kubában és Mexikóban is többször, Hondurasban végül elfogyott a pénzem, ezért megcsináltam a mesterbúvár tanfolyamot és a szabadtüdős merülés alaptanfolyamát, aztán hazajöttem. Majdnem egy évet kellett várnom, mire összegyűjtöttem a pénzt, kiköltöztem Egyiptomba és igazán belekezdtem a szabadtüdős merülésbe. Ekkor még nem tudtam, hogy ez egy sportolói karrier lehet, de leszoktam a dohányzásról és lefogytam 20 kg-ot. Úgy gondoltam, hogy egy instruktornak példát kell mutatnia.

Fotó: JOHNNY DALLA LIBERA

Nem sokkal később már az első világbajnokságodon indultál.

2018 októberében mentem ki Egyiptomba, novemberben volt az első versenyem. Nem volt igazi élmény, nem voltak társaim, csak a vízben éreztem otthon magam. Alig volt tapasztalatom, mégis egy hónap alatt mindenkinél mélyebbre merültem, nyilván nem nézték ezt jó szemmel azok, akik évek óta csinálják. Ekkor merültem meg az első, 47 méteres magyar rekordot.

2019 szeptemberében mentem az első vb-re Franciaországba, ott szereztem meg az első aranyérmet, 81 méteres merüléssel. Ez volt az egyik kedvenc merülésem, minden tökéletes volt, de sokkos állapotban voltam utána. Nagyon kevés ideje voltam a sportban, nem is fogtam fel igazán az eredmény súlyát. A dobogón állva hallgattam a magyar himnuszt, 160 versenyző és sok néző vett körül, de én egyedül éreztem magam. Nem ez volt életem legboldogabb pillanata, de azt már tudtam, hogy itt egy fantasztikus dolog indult el.

 

Milyen kategóriákat különböztetünk meg és te melyekben indulsz?

A versenyeket uszonyos és uszony nélküli számokban rendezik. A FIM kategóriában (Free immersion) vagyok címvédő, itt kötél mentén húzza le magát az ember, uszony nélkül. A másik kategória a CNF (Constant weight no fins), ahol nem lehet hozzáérni a kötélhez, ennél egy módosított mellúszó technikával kell le- és felúszni. Az uszonyosokból lehet dupla uszonnyal és monofinnal (sellőuszony) merülni. 

Én a két uszony nélküli kategóriában merülök, az uszonyosokban – bár értem el nemzetközi versenyeken helyezéseket és én tartom a magyar rekordot – tavaly óta már nem indulok ezekben a vb-n, mivel megsérült a lábam, amit most fognak műteni. Egyébként négy kategóriát nem lehetne egyszerre edzeni a maximumon, hiszen mindegyik más. Itt 100 százalékosan kell koncentrálni és

minden merülést be kell gyakorolni még a szárazföldön is, vizualizálni kell őket.

Én csak 4 éve csinálom, de még mindig próbálom kikísérletezni, hogyan lenne még tökéletesebb a technika. 

Fotó: Daan Verhoeven

Hogy néz ki egy merülés a versenyen?

Előző nap kell leadni a célmélységet, a kötelet bekészítik, annak mentén kell lemenni. A kötél aljáról fel kell hozni egy kis címkét, amit rátapasztok a biztosító övemen található tépőzárra, ez a merülés hitelesítéséhez szükséges. Régi szabály, abból az időből, amikor még nem volt a mélyben kamera. Felérkezés után 3 szabály van: le kell venni az orrcsipeszt vagy maszkot, bemutatni kézzel a búvár OK-jelet, majd szóban is elmondani: I’m ok. Ezután kell felmutatni a címkét.

 

Ehhez a sporthoz óriási fegyelmezettség kell, nagyon szigorúak a szabályok. 

A protokoll valóban szörnyű. A szabályokat akkor találták ki, mikor még nem voltak ilyen időrekordok és mélységek. Egy több perces merülésnél – nálam a 100 méteresek esetében 3 perc 45 másodperc, majdnem négy perc után –

a felszínre érkezéskor nincs már kedvem kő-papír-ollózni.

Ilyenkor enyhén szólva nincs topon az ember oxigénügyileg. Több sportoló is lobbizik a szabályok módosításáért, mert nem kompatibilisek a mostani teljesítményekkel, de egyelőre azt kell elfogadni, ami érvényben van, remélhetőleg lesz változás, mert egyre ismertebb a sport.

Fotó: Daan Verhoeven

2022 augusztusban merülted az első 100 méteres mélységedet, amit azóta kétszer megismételtél. Milyen érzés volt?

Az első 100 méteres mélységet a Bahamákon található Dean’s Blue Hole-ban merültem. Ez egy 200 méteres lyuk a tengerben. Lefelé menet minden a terv szerint haladt, de a kötél alján elbizonytalanodtam, nem találtam meg a címkét, 1-2 méterrel mélyebbre mentem. Nem értettem, mi történik. Az elképesztő nyomás hatására

beütött a nitrogén narkózis, felfelé jövet nagyon furcsa gondolataim voltak.

Ez ilyenkor előfordulhat, velem 2 éve nem történt meg. Négy éve edzek rá, hogy 100 méterre menjek, akkor senki nem hitte el nekem, hogy sikerülni fog. Én viszont tudtam, hogy megvan a mentális felkészültségem és sikerült is. Ennek ellenére ijesztő volt lent a bizonytalanság.

Amikor feljöttem, nagyon mérges voltam. Amint az embernek megvan az első lélegzetvétele, kitisztul minden. Ezt a merülést fel kellett dolgoznom, hogy lejutottam 100 méterre, de nem tudtam hitelesíttetni, mert a címke nélkül érvénytelen. Ez volt eddig az egyetlen negatív élményem, ennek a merülésnek a felfelé vezető útja. Kellett bátorság, hogy újra nekimenjek a 100 méternek.

 

Frissítés: interjúnk elkészülése óta Fatima 2023.07.25-én 3 perc 47 másodperc alatt meghódította a 102 méteres mélységet a Bahamákon, amellyel első magyarként világrekordot állított fel szabadtüdős mélymerülésben. Gratulálunk neki! A merülésről készült videót itt nézheted meg:

 

Végignézed utólag a merüléseidet?

Mindig. De nem azonnal, kell hozzá pár nap, vagy akár hét is. A merüléseket először mindig fejben kell visszapörgetnem és elemeznem, mert különben a látottak befolyásolnának. Ha ez megvan, jöhetnek a technikai részletek. Az első évben például nem is emlékszem részletesen a merüléseimre, mert sokszor volt szén-dioxid narkózisom, csak azt éreztem, hogy lebegek és repülök, álommerüléseim voltak. Idővel persze nyilván felment a tolerancia szintem, azóta nagyon tiszták a merüléseim, az elmúlt 3 évből mindegyikre emlékszem, minden másodpercre; azokra is, amikor a végén sajnos beájultam (ilyen 5x volt).

Ha az ember nincs a mélységnek megfelelő mentális és fizikai állapotban, akkor nem fog emlékezni a felfelé vezető útra,

aminek nincs értelme szerintem, elveszik a varázsa és nehéz belőle tanulni. Egy merülés előtt a technikán már nem tudsz változtatni, arra ott vannak az edzések és a felkészülés időszaka. A vizsgára sem az utolsó éjszakán készül fel az ember, ott már csak a jól begyakorolt tudást kell prezentálni, itt is ez történik. A hozzáállásodon, a lelki jelenléteden és a magabiztosságodon viszont tudsz javítani az utolsó pillanatig. 

 

Milyen érzés zuhanni a víz alatt?

Nagyon különleges: mint amikor álmában zuhan vagy repül az ember, csak a vízben minden egy kicsit lassabban történik, mint a „mi világunkban”. Nekem technikai szempontból ez megy a legkevésbé, ugyanis ennél a résznél kell a leginkább relaxált állapotban lenni, ekkor tud az ember a legkevesebb energiát fogyasztani. Nekem sajnos a relaxációs pozícióm egy vízicsillag formára hasonlít, ami nem ideális. Szabadesés közben figyelni kell a testtartásra, minél hidrodinamikusabb vagy, annál gyorsabban jutsz le a célmélységre. Van, aki 10 éve merül és még mindig nem tökéletes a szabadesése.

Meg kell érte dolgozni, mert csak egy bizonyos mélység után tudsz elkezdeni zuhanni, ahol a tüdőd már összezsugorodik annyira, hogy nem húz felfelé.

 

Lehet csalni is?

Nem érdemes, mert magadat vered át és ez ellentmond a sport alapelvének. Ha több súlyt raksz magadra, akkor gyorsabban jutsz le, és hamarabb kezdődik a zuhanás is, de bele kell számolni, hogy ugyanezeket a súlyokat, fel is kell hozni, nem szabad levenni. Van változó súlyú kategória is, amikor súlyokkal merülsz, lent hagyod és anélkül jössz vissza, de ez nem versenykategória. Amikor nincs szezon, akkor gyakorlási feladatnak jó, mélységi edzésként. 

Fotó: JOHNNY DALLA LIBERA

Mennyit lehet merülni egy nap alatt? 

Van egy maximális merülésszám, amit engedélyezek magamnak. Saját edzőm nem mindig van, mert ez egy drága sport, leginkább a külföldi felkészülés költségei miatt, hiszen itthon nincs tengerünk. Az állandó edző luxusnak számít. Nem volt könnyű dolgom, nem olimpiai sport még, eleinte nem volt magyar szövetség és természetesen nekem kellett finanszírozni mindent, így mindig segítségre volt szükségem. Az edzéseket az első évben magamnak állítottam össze, akkor nagyon magányos voltam. Azóta megtaláltam a közösségemet, több privát edzőm is volt rövidebb időszakokra. A kemény munka és a kitartás meghozta a gyümölcsét és egyre több támogatóm van, akiknek köszönhetően mostanra egyike vagyok azon keveseknek, akik profi sportolóként szabadtüdős mélymerülök.

 

Mi történik, ha érzed, hogy nem jó a merülés, meddig tudsz visszafordulni?

A lefelé vezető úton bármikor, ha nem érzed jól magad, vagy nem úgy sikerül az egyenlítés. A vízben csönd van és sötétség, hallod a saját szívverésedet is, ami ha nem megnyugtató számodra, akkor illik visszafordulni, különben baleset lehet a vége, vagy csak egy rossz élmény. Az egésznek a mentális felkészültség a lényege. Ha nem vagy rendben önmagaddal, akkor

a víz alatt hiába kezded el mondogatni magadnak, hogy „nyugi sikerülni fog”. Ez itt nem így működik.

Egy merülésen rengeteg mindent meg lehet tanulni, amit utána át lehet hozni a szárazföldi életre is, ez egy óriási önismereti és meditációs tréning.

 

Korábbi célkitűzéseid közé tartozott, hogy Magyarország legmagasabb épületeit, a Parlamentet és a Szent István Bazilikát (96 m) a víz alatti mélységben hódítsd meg. Ezek már megvannak, mi lesz a következő?

Az eddigi három 100 méteres merülésemből sajnos nem sikerült világrekordot felállítani, az egyiknél nem lett meg a címke, a másikat edzésen merültem, a harmadiknál elájultam visszafelé, pár méterre a felszíntől. A világrekord tehát még mindenképp cél, mert tudom, hogy bennem van. De ez nem megy csettintésre, nem véletlenül világrekord, 100 méterre nem lehet lemenni csak úgy, ez már nem játék. Megbecsülöm minden merülésemet, tudom, hogy fel kell készülni és időt kell hagyni magamnak. Szeretnék egy saját rekordkísérletet is, illetve jövőre a mellúszásos kategóriát is szeretném megnyerni. 

Milyen versenyen kívüli rekordjaid vannak?

Medencében, mozgás nélkül egyszer mértünk 5 perc 5 másodpercet a víz alatt, de ez nem a kedvencem, nem is versenyzem, viszont az alapedzésem része. Mélységet tekintve 101-102 méter, meg is lepődtem, hogy a mostani világrekord-kísérletnél elájultam. De nem érintett rosszul, tudtam, hogy bízhatok a biztosító búvárokban és elengedtem magam. Ők szintén szabad tüdővel merülnek, és amikor szükséges, azonnal felvisznek. Én elfogadtam, hogy ez most nem jön össze, és álomba szenderültem egy rövid időre.

 

Meddig lehet életcél, hogy merülsz és versenyzel?

Bármeddig. Ebből a sportból nem lehet kiöregedni. Van egy ír barátnőm, 50 éves, két éve kezdte, és saját kategóriájában most merült először világrekordot. A mostani vb-n volt egy 72 éves nő is, ez nagyon inspiráló. Bárki csinálhatja, a közösség fantasztikus! A profi szinthez természetesen támogatókra van szükségem. A főszponzorom ebben az évben az Econoserve Kft volt, a legnagyobb támogatóim és szurkolóim viszont mindig is édesanyám és édesapám lesznek.

 

Tervezed oktatni is a szabadtüdős merülést?

Igen, de nem most. Nagyon nehéz versenyszinten sportolni és emellett oktatni is, így az elkövetkezendő öt évben mindenképp a versenyzés mellett szeretnék maradni. 

 

Maszkkal egyáltalán nem is merülsz?

Dehogynem, edzés után, pihenő napokon, vagy szezonon kívül, lemegyek és nézem a víz elképesztő élővilágát, ezekkel az állatokkal szabadon úszni semmihez nem hasonlítható élmény. Szomorú, hogy az emberek akváriumba járnak ahelyett, hogy élőben csodálnák meg őket. Mindenkinek ki kellene próbálnia.

 

Névjegy

Korok Fatima

  • 29 éves
  • Pilisszentivánon nőtt fel
  • van egy fogadott bátyja, aki szertornász volt, a versenysport ismert fogalom volt a családjukban
  • több sportot kipróbált, évekig táncolt, általános iskolában sokáig Lakner bácsi gyermekszínházába járt színitanodába
  • 2019 szeptemberében 81 méterrel FIM kategóriában világbajnoki aranyérmes lett Franciaországban
  • 2020-ban első helyezett összesített mélységi AIDA világranglistán
  • egy vb ezüst és két bronzérme van
  • 2021-ben Cipruson világbajnoki aranyérmes szabadmerülés kategóriában 89 méterrel
  • 2022-ben világbajnoki aranyérmes Hondurasban 93 méterrel szabad merülés kategóriában
  • mind a négy szabadtüdős merülés kategóriában többszörös magyar bajnok és címvédő
  • A 13. nő a világon, aki szabad tüdővel, saját erőből 100 méter alá merült és vissza