Rangsorok

A legjobbak között tartják számon a BME gépész, villamosmérnök és matematikus képzését

UNIside | 2023-10-29
Három BME-n tanított képzés is szerepel a világ legjobb 1900 egyetemét feltüntető szakmai listán.

Mi ennek a listának a neve, ahol a BME ilyen előkelő helyezést tudott elérni?

Ez az úgynevezett Global Ranking of Academic Subjects lista, amelyet nemrég hoztak nyilvánosságra. Ezen a lista a 2023-as szakterületi eredményeket tartalmazza. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) idén már három szakterületen is szerepel.

Igazán büszkék lehetünk a BME elért eredményeire. (Fotó: 123RF)

Hol helyezkednek el a különböző szakok ezen a listán?

Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) listáján a matematikaképzést idén a 201-300. legjobb képzés között tartják számon (akárcsak tavaly). A gépészképzést a 301-400. közötti helyre, a villamosmérnöki képzést pedig a 401-500. helyre rangsorolták.

Mi alapján készítik el a rangsort?

A lista elkészítéséhez a világ körülbelül 25000 egyeteme közül csak a legjobb 5000 intézményt vizsgálták (összesen 104 különböző országból) és abból is csak 1900 került a rangsorba. Az egyetemeket öt kategóriában – természettudományok, műszaki tudományok, élettudományok, orvostudományok, illetve társadalomtudományok – elemezték, 55 tudományos szakterületen. A szakterületi listák megtekinthetők a ShanghaiRanking GRAS oldalán.

A BME más idei rangsorban is remekelt idén

Mégpedig a QS 2023 márciusában publikált szakterületi rangsorában szerepelt kiválóan. A 20 ezer intézményt vizsgáló szervezet 224. helyre sorolta a világranglistán a BME-t az Engineering and Technology kategóriában.

Idén júniusban a QS világrangsorában pedig 100 helyet előrelépve a 741-750. helyen szerepelt.