Rangsorok

Legyél te is Magyarország legnagyobb üzleti közösségének a tagja!

UNIside | 2024-01-18
Kezdd te is a BGE-vel! Legyél te is Magyarország legnagyobb üzleti közösségének a tagja! A ma már 90 országból közel 20 ezer hallgatót számláló Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) nemzetközi környezetben, inspiráló üzleti oktatással, aktív közösségi élettel várja az érettségiző diákokat a fővárosban. A BGE rektorával, prof. dr. Heidrich Balázzsal készített beszélgetésünkből az is kiderül, hogy az ehhez az intézményhez való tartozás a diplomán túl is tart, egy életre szól.

Mit tart az egyetem legfontosabb jellemzőinek, amik a többiektől megkülönböztetik önöket?

Büszkék vagyunk arra, hogy évek óta ott vagyunk a legnépszerűbb hazai felsőoktatási intézmények között. Az idén a negyedik legnépszerűbb egyetem vagyunk az országban a felvett hallgatók száma alapján, mindhárom karunk az ország 10 legnépszerűbb kara között szerepel. Ez különösen jó eredmény, főleg ha figyelembe vesszük, hogy mi szinte csak üzleti képzést nyújtunk, szemben sok más felsőoktatási intézménnyel, ahol akár 7-8 tudományterület is választható.

A hallgatói visszajelzések alapján a gyakorlatban jól hasznosítható tudást adunk át, amit kiváló oktatóink garantálnak, akik közül sokan az üzleti élet aktív tagjai. Szorosan együttműködünk gazdasági szereplőkkel is, versenyképes tudást adunk át tanulóinknak, aminek a birtokában a diploma megszerzését követően jó álláshoz jutnak, vagy akár saját vállalkozást indítanak. Ez utóbbi kiemelten fontos a számunkra. Épp ezért minden képzési szinten teszünk azért, hogy a hallgatók már az egyetemi évek alatt megismerjék a vállalkozások elvárásait, illetve a vállalkozói lét lehetőségeit és kihívásait. 

 

Miért vonzó ez a képzési terület és konkrétan az itteni szakok a fiatalok számára?

Ha a felsőoktatási jelentkezéseket nézzük, az idén is a gazdasági képzéseket választották a legtöbben az országban, a BGE pedig a legnépszerűbb üzleti alapszakokon – emberi erőforrások, gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás – a felvettek létszáma alapján piacvezető, tehát a legjobbak közé tartozunk. Képzéseink több mint fele angol nyelven is elérhető, így nem feltétlenül kell külföldre menniük azoknak, akik később nemzetközi karriert terveznek, vagy egyszerűen angol nyelven tanulnának. Nálunk nemzetközi környezetben végezhetik el az egyetemet, hiszen jelenleg is több mint 90 országból vannak hallgatóink, illetve 40 ország 250 egyetemén lehetnek cserediákok.

Prof. dr. Heidrich Balázs, a BGE rektora.

 

Milyen fejlesztések voltak, esetleg lesznek az egyetemen?

Szeptemberben adtuk át egyetemi közösségünknek a BGE UniZone-t, az új multifunkcionális hallgatói centrumunkat Zuglóban. A kétszintes, a Z generáció igényeinek megfelelő épületegyüttesben egyetemi könyvtár, sport- és közösségi terek, tanulóbokszok, kutatószobák, konferenciatér, étterem, terasz és büfé is helyet kapott. Az épület fenntartható, akadálymentes, rugalmasan variálható közösségi tereit a legújabb smart technológiákkal szereltük fel. Emellett folyamatosan digitalizáljuk a hallgatói szolgáltatásainkat. Az idén először online iratkozhattak be az első éves hallgatóink. A most felvételiző középiskolások és szüleik tájékozódását is több eszközzel támogatjuk. Többek között online pontkalkulátor, dedikált e-mail-cím, videós ügyfélszolgálat kifejezetten szülőknek, valamint a felvételi aloldalunkon infografikák, tippek, az új felvételi rendszer és a BGE-n szerezhető többletpontok részletes bemutatása is elérhető.

 

Milyen perspektívát kínálnak, ennek a képzési területnek milyen jövője van?

Felvett diákok a tanulmányaik első napjától kezdve Magyarország legnagyobb üzleti közösségének a tagjaivá válnak. Egy közel 40 ezer tagból álló összetartó közösség részévé, amely jelenlegi és volt tanulókból, ma már az üzleti élet aktív szereplőiből, oktatókból, üzleti partnerekből áll. Ez a közösséghez tartozás egy életre szól. 

 

Mennyire gyakorlatorientált az itt folyó képzés? Hogyan csatornázza be az egyetem a munkaerőpiaci elvárásokat az oktatásba? 

A gyakorlatban jól hasznosítható, versenyképes tudást adunk át, a munkaerőpiaci szereplőkkel hosszú távú stratégiai partnerségeket alakítunk ki, amelyek magukban foglalják a mindennapi oktatási tevékenységbe való bekapcsolódást, a szakmai gyakorlatokat, az ösztöndíjakat, a kutatást és a tehetséggondozást. A Bosch és a Citibank vállalati tanszéket működtet nálunk, az OTP-vel pedig nemrég indítottuk útjára Vállalati Mentorprogramunkat.

 

Milyen gyorsan tudnak állást találni a végzőseik, és milyen jövedelemre, karrierre számíthatnak?

A BGE ismert és elismert partner az üzleti életben és a munkáltatók körében. A képzés végére hallgatóink 75 százalékának van már állása. A munkaerőpiac visszajelzései szerint a diákjaink közül az egyetemi tanulmányaik mellett sokan kipróbálják magukat a munka világában, mi pedig támogatjuk őket ebben. 

 

Mit tanácsolna azoknak, akik most állnak a felvételi előtt? Hogyan készüljenek a megmérettetésre, akár mentálisan, akár tárgyi szinten?

Legyenek bátrak! Ha már elkötelezték magukat egy egyetem, egy szak mellett, tartsanak ki választásuk mellett! Tegyenek meg mindent a sikeres felvételi érdekében, törekedjenek a pontszámaik maximalizálására. Nálunk, a BGE-n nyelvvizsgáért, az emelt szintű érettségiért, a kiemelkedő sportteljesítményért, a szakképzettséget igazoló bizonyítványért és a tanulmányi versenyen elért eredményekért szerezhetők intézményi többletpontok. Emellett a nehezebb élet- vagy tanulási körülmények között lévő jelentkezőket is támogatjuk. Azok, akik még mérlegelnek, keresik a számukra legkedvezőbb lehetőséget, mindenféleképpen tájékozódjanak minél több forrásból. Biztos vagyok benne, hogy egy üzleti alapszakos diplomával nem lehet melléfogni, a biztos jövő garantált. 

 

Prof. dr. Heidrich Balázs

  • Diplomáját a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karán 1993-ban vette kézhez, majd 1999-ben PhD-fokozatot szerzett és 2007-ben habilitált.
  • A Babeş–Bolyai Egyetem Kolozsvár és a Université de Catholique de Lille vendégprofesszora, 2018-tól a Magyar Rektori Konferencia elnökségi tagja, 2020 júliusától alelnöke.
  • A Budapesti Gazdasági Egyetem rektora 2016 óta.