Uni

Felvételi előtt állsz? Érdemes emelt szintű érettségit tenned! – interjú az Oktatási Hivatal elnökhelyettesével (videó)

Halaska Gábor | 2024-01-10
Felvételi során emelt szintű érettségivel és az ahhoz vezető fakultáción folytatott középiskolai tanulmányokkal a jelentkező magasabb kompetenciával, szélesebb tudással kerül be a felsőoktatásba, tehát sokkal nagyobb eséllyel és könnyebben állja meg a helyét – interjú dr. Vanó Renátával, az OH felsőoktatásért felelős elnökhelyettesével.

– Mit tanácsolnak a felvételi előtt álló fiataloknak? Honnan tájékozódjanak a pontszámítással kapcsolatban?
A jelentkezők számára a felvételi eljárás folyamatában és a pontszámításnál is nagyon fontos a megfelelő tájékozódás. A www.felvi.hu-n túl a felsőoktatási intézmények honlapját is érdemes figyelemmel kísérni. A www.felvi.hu-n a jelentkezők megtalálják a felvételi tájékoztatót és az e-jelentkezési felületet, ahol be kell nyújtaniuk elektronikusan a jelentkezésüket, illetve a szükséges dokumentumokat is ott tölthetik fel. Ezenfelül itt találják a felsőoktatás minden szakjának a leírását és a szakokról a különböző információkat. Szintén itt a tekinthetik meg már több mint egy éve a 2024-ben meghirdetendő szakok pontszámításához a különböző feltételeket.
Ezen túlmenően javasoljuk a jelentkezőknek, hogy nézzék meg a felsőoktatási intézmények nyílt napjait és látogassanak el az Educatio kiállításra, amelyre 2024. január 11–13-én kerül sor, és gyakorlatilag minden felsőoktatási intézmény és a felsőoktatáshoz kapcsolódó egyéb szervezet ott lesz.

Mi, az UNIside.hu csapatával is ott leszünk az Edicatio kiállításon.

Keress minket a TK 29-es standon!

– Alap-, osztatlan és felsőoktatási szakképzésre az 500 pontos rendszerben gondolkodunk. A pontszámításnál maradt az 500 pontos rendszer, viszont változott az, hogy ez miből tevődik össze. Hogyan állhat össze az 500 pont?
Az 500-ból 200 az úgynevezett tanulmányi pontokból gyűjthető össze, 200 a két érettségi tárgyból és 100 az intézményi pontokból. A 200 tanulmányi pontból 100 a középiskolai bizonyítvány bizonyos tantárgyaiból adódik össze, és a két utolsó tanult év eredményét összegzi. Itt öt tantárgyat veszünk figyelembe, négy kötött (magyar nyelv és irodalom, történelem, egy idegen nyelv, matematika), az ötödik az idei évtől a felsőoktatási intézmények döntése alapján képzési területenként változó. Ez gyakorlatilag rugalmasságot és nagyobb lehetőséget biztosít a jelentkezők számára. Ugyanez igaz a tanulmányi pontok másik 100 pontjára, ugyanis ott a jelentkezők érettségi bizonyítványának a százalékos összegét számítják be, de az ötödik tantárgyat itt is szélesebb skálán veszik figyelembe.
A másik 200 két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeinek az összegéből adódik. Az egyetemek szakonként határozzák meg a szakhoz beszámítható érettségi vizsgatárgylistát és azt, hogy emelt vagy középszinten kell teljesíteni.
Az 500 pont 100 pontja intézményi pont. Korábban jogszabályban meghatározott 100 többletpontról beszéltünk, és azok jogcímei is kötöttek voltak. Most a felsőoktatási intézmények ezt a 100 pontot egy kicsit szélesebb skálán kínálják. Azt látjuk, hogy az eddigi többletpontjogcímek megmaradtak, de például munka-, szakmai tapasztalatért vagy az adott felsőoktatási intézmény felvételi előkészítőjén való részvételért is többletpont adható.

Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal (OH) elnökhelyettese

Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal (OH) felsőoktatásért felelős elnökhelyettese

– Az emelt szintű érettségi miben jelent előnyt?
A felvételi során több szempontból előnyt jelent, illetve megemeli a felvételi pontszámot. Amikor kiszámoljuk az érettségi pontot, az emelt szintű érettségi a százalékos eredménnyel megegyező felvételi pontszámot jelent. Tehát ha valakinek 90 százalékos az emelt szintű érettségije, akkor ez 90 ponton számít az érettségi felvételi pontok közé. De ha a jelentkezőnek középszintű érettségije van ugyanabból a tantárgyból, az kétharmados értéken, tehát gyakorlatilag 67 százalékon számítandó az érettségi felvételi pontok közé.
A legtöbb felsőoktatási intézmény az emelt szintű érettségiért meghatározott szakokhoz meghatározott tantárgyakból intézményi pontot ad. Fontos, hogy emelt szintű érettségivel a jelentkező magasabb kompetenciával, szélesebb tudással kerül be a felsőoktatásba, tehát sokkal nagyobb eséllyel és könnyebben fogja a felsőoktatási intézmény elvárásait teljesíteni.

 

Jó tudni a felvételi kapcsán!

Első körben 6 jelentkezési helyet jelölhetnek meg a felvételizők, de ez több jelentkezési helyet jelent, ugyanis egy adott jelentkezést magyar állami ösztöndíjas finanszírozási formában; ám önköltséges, tehát költségtérítéses finanszírozási formában is megjelölheti a jelentkező, tehát ez összesen 12 jelentkezést is jelenthet.

Lényeges a jelentkezési helyek sorrendje. A jelentkezést még mindig hitelesíteni kell ügyfélkapun keresztül február 15-ig, a jelentkezés napjáig. Az Oktatási Hivatal továbbra is bizonyos adatokat közhiteles nyilvántartásból szerez be a jelentkezőkről. Tehát a 2006 után érettségizettek esetében az érettségi eredményt, a 2006 után felsőoktatásban oklevelet szerzettek oklevéladatait, továbbá a nyelvvizsgaadatokat, de meg kell jelölni a jelentkezés során, hogy az illetőnek van-e és milyen szintű nyelvvizsgája.

Fontos határidők

A jelentkezés 2024. február 15-én éjfélig nyújtható be, teljes mértékben elektronikus úton. Ezt követően közel két hónapra lezárjuk az e-felvételi rendszert, majd április közepén újra megnyitjuk. Onnantól július elejéig van lehetőségük a jelentkezőknek arra, hogy módosítsanak a jelentkezési sorrenden, ezt egy alkalommal lehet megtenni. Hiánypótlásra is április közepétől július elejéig van mód.

Kíváncsi vagy, hogy melyek a leggyakrabban alkalmazott pontszámítási módok? Melyek a legjobb egyetemek? Hová lehet könnyebben bejutni a jobbak közül?

Olvasd el az interjút teljes terjedelmében a friss UNI In&Out kiadványban:

UNI in&out 2024

 

Fotók: UNI In&Out és Pixabay